مجموعه

آبزیان و زنبور عسل

یادداشت؛ دکتر محد بیات:

مشکلات بهداشتی مزارع پرورش آبزیان و نقش دامپزشکان مسئول فنی در کاهش آنها

خلاصه خبر: آنچه می خوانید؛ یادداشتی از دکتر «محمد بیات» که روایتی دارد از حضورش به عنوان مسئول فنی در واحدهای پرورش آبزیان و مشکلات بهداشتی این واحدها و نقش دامپزشکان در کاهش این معضلات.
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

مهندسی معکوس/ این بار "سفره ماهی ها" از "سفره مصرف صید و ناپدید" شده اند...!

خلاصه خبر: وقتی قلاب ماهیگیری بی تدبیری ها موجب مهندسی معکوس می شود، این بار سفره ماهی ها از سفره مصرف ، صید و ناپدید شده و متوسط سرانه مصرف ماهی با شیب کاهش به قلاب گرانی آویزان شده است. 
 |  آبزیان و زنبور عسل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

به سوی دگرگونی آبی در جهان... BLUE TRANSFORMATION

خلاصه خبر: به منظور دستیابی به هفت هدف جهانی صنعت آبزی پروری (یا همان تعیین واژه کاربردی کِشتاب وَرزی در سال ۱۳۶۶)  در سال های  پیش رو باید یک سری اقدامات برای رسیدگی به امنیت غذایی و در عین حال حفظ منابع طبیعی را تسریع بخشید.
 |  آبزیان و زنبور عسل
اجرای سیستم ردیابی سامانه سجاک و ماده ۱۹ آیین‌‎ نامه نظارت دامپزشکی در زنجیره واردات، تولید و عرضه ماهیان گرم آبی و سردآبی؛

قطع وابستگی مالی مسئولین بهداشتی در تمام زنجیره تولید و عرضه ماهیان گرم آبی و سردآبی توسط اتحادیه ها

خلاصه خبر: تفاهم نامه همکاری مشترک اجرای سیستم ردیابی سامانه سجاک و ماده ۱۹ آیین‌‎ نامه نظارت دامپزشکی در زنجیره واردات، تولید و عرضه ماهیان گرم آبی و سردآبی امضا شد.
 |  آبزیان و زنبور عسل

نتایج بررسی علل تلف شدن ماهی ها در گناوه اعلام شد

خلاصه خبر: رییس اداره حفاظت محیط زیست گناوه گفت: نتایج بررسی علل تلف شدن ماهی ها در گناوه پس از آزمایش ها و تحقیقات لازم اعلام شد.
 |  آبزیان و زنبور عسل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

دل به دریای سراب کَهمانِ سِلسِله سِپار و لمس کن فصل نوین رویش پرورش ماهی قزل آلا در لرستان را...

خلاصه خبر: مواهب خدادادی طبیعت چهار فصل ایران در استان های کشور از شمال تا جنوب، شرق به غرب از شمار بُرون است و اگر بخواهیم به همه این ظرفیت های طبیعی بپردازیم شاید زیره به کرمان بردن است.
 |  آبزیان و زنبور عسل

سومین کنگره کشوری مدیریت بهداشت و بیماری‌های آبزیان در شهرکرد آغاز به کار کرد

خلاصه خبر: سومین کنگره ملی مدیریت بهداشت و بیماری‌های آبزیان روز سه‌شنبه در دانشگاه شهرکرد آغاز به کار کرد.
 |  آبزیان و زنبور عسل

وضعیت ماهی‌های تلف‌شده در گناوه بررسی شد

خلاصه خبر: رییس اداره حفاظت محیط زیست گناوه گفت: محل تلف شدن ماهی‌ها در ساحل مال قائد با همراهی رییس دادگستری و دادستان گناوه به عنوان مدعی‌العموم و رییس دامپزشکی شهرستان بازدید شد.
 |  آبزیان و زنبور عسل

احداث شهرک های شیلاتی بر اساس ضوابط و قوانین سازمان دامپزشکی در نهاوند

خلاصه خبر: جلسه احداث شهرک های شیلاتی شهرستان نهاوند به ریاست معاون عمران و برنامه ریزی فرمانداری و با حضور مدیر شرکت شهرک‌های کشاورزی استان همدان، سرپرست اداره دامپزشکی نهاوند و مدیر ادارات جهاد کشاورزی ،حفاظت محیط زیست،منابع طبیعی و کارشناسان ذیربط در سالن فرمانداری برگزار شد.
 |  آبزیان و زنبور عسل
در نتیجه مراقبت فعال سازمان دامپزشکی کشور محقق شد:

در لیست A صادر کنندگان اتحادیه اروپا، صادرات به اوراسیا و همچنین صادرات به چین قرار گرفتیم؛ تلفات در ماهیان سردابی کاهش یافت

خلاصه خبر: مدیر کل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های آبزیان سازمان دامپزشکی کشور از کنترل کامل بیماری لکه سفید میگو، و افزایش وجهه صادراتی محصولات شیلاتی کشور در سال گذشته خبر داد.
 |  آبزیان و زنبور عسل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

اَتَل و مَتَل مثل خرس و عسل؛ حمله خرس های وحشی به زنبورستان روستای میرعبدلی پاوه / ۱۴۳ هزار دلار پرداخت خسارت نابودی عسل و کندو های غارت شده...

خلاصه خبر: طبیعت  زندگی و رفتار ذاتی خرس های وحشی سیاه و قهوای به گونه ای است که بسیاری از آن ها همه چیزخوار هستند و در جستجوی غذا و تامین پروتئین حیوانی و گیاهی برای مصارف انرژی مورد نیاز خود، چندگانه سوز هستند!
 |  آبزیان و زنبور عسل
معاون استاندار و فرماندار ویژه میناب:

استقرار متخصصان و دامپزشکان در سایت های پرورشی در راستای نظارت بهداشتی بر اقدامات صورت پذیرفته امری ضروری و واجب است

خلاصه خبر: دکتر حسن اختیارزاده معاون سازمان دامپزشکی کشور، در راستای تولید پایدار و وضعیت پرورش آبزیان به خصوص میگو، با معاون استاندار هرمزگان و فرماندار ویژه شهرستان میناب، در این شهرستان دیدار کرد.
 |  آبزیان و زنبور عسل

محموله غیرمجاز ماهی صید شده با الکتروشوکر در شهرستان شادگان توقیف شد

خلاصه خبر: سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شادگان گفت: محموله حاوی انواع ماهی تالابی صید شده با الکتروشوکر با همکاری نیروی انتظامی این شهرستان توقیف و از چرخه مصرف خارج شد.
 |  آبزیان و زنبور عسل

صدور الکترونیکی شناسنامه زنبورداری/ دست‌کم ۳۰ کلنی شناسنامه آنی دریافت می‌کنند

خلاصه خبر: بر اساس مصوبه هیات مقررات‌زدایی، در سال جاری متقاضیان برای دریافت شناسنامه زنبورداری با مراجعه به درگاه ملی مجوزهای دولت و ورود به سامانه مجوزهای کشاورزی، اطلاعات درخواستی را ثبت و شناسنامه زنبورداری را به صورت آنی دریافت می‌کنند.
 |  آبزیان و زنبور عسل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

افزایش نرخ تلفات انبوه "ماهی‌ پرورشی سالمون" / ۸۶۵ میلیون قطعه تلفات ماهی سالمون در یک دهه

خلاصه خبر: محققان می‌گویند رویدادهایی که با مرگ انبوه ماهی سالمون پرورشی همراه است، در یک دهه گذشته به تلف شدن صدها میلیون قطعه ماهی منجر شده است.
 |  آبزیان و زنبور عسل
با حضور معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور انجام شد؛

رونمایی از کیت تشخیص بیماری لکه سفید میگو

خلاصه خبر: معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور گفت: راهبرد سازمان دامپزشکی کشور حمایت از تولیدات داخلی و نوآورانه است.
 |  آبزیان و زنبور عسل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

زیان " آب " به آب " زیان "/ سیل و سیلاب خط پایان زندگی " آبزیان "

خلاصه خبر: بحث کیفیت فیزیکو شیمیایی  و سالم بودن "آب"  مصرفی و مورد نیاز زندگی و رشد مطلوب "آبزیان " پرورشی ماهیان گرم آبی مانند خانواده کپور ماهیان در استخرهای خاکی، ماهیان سردآبی مانند ماهی‌ قزل آلا در استخرهای سیمانی و پیش ساخته آماده ، میگوی گونه وانامی در استخرهای خاکی ، ماهیان خاویاری با گونه غالب فیل ماهی(بلوگا) در استخرهای خاکی و تا حدودی سیمانی و پیش ساخته و انواع ماهیان زینتی مانند کوی(koi) در حوضچه های سیمانی و خاکی کوچک در اولویت نخست و بسیار راهبردی رشد، سلامت و ادامه زندگی آبزیان می باشد.
 |  آبزیان و زنبور عسل

کشف داروی تقلبی زنبورعسل در بردسیر

خلاصه خبر: سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان بردسیر گفت: در بازرسی از یک منزل مسکونی با دستور مقام محترم قضایی مقدار ۹۸ لیتر داروی غیرمجاز دست‌ساز زنبورعسل با نام MBO کشف و ضبط گردید.
 |  آبزیان و زنبور عسل
به منظور انتقال دستاوردهای آبزی‌پروری؛

هیأت سنگالی به استان بوشهر سفر کرد

خلاصه خبر: مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر گفت: هیأتی از کشور سنگال به منظور حضور در دوره‌های آموزشی و بازدید از مراکز آبزی پروری و دستاوردهای شیلاتی و دامپزشکی ایران وارد بوشهر شدند.
 |  آبزیان و زنبور عسل

بیمه تولید میگو برای اولین بار در حال اجراست

خلاصه خبر: عضو هیئت مدیره صندوق بیمه کشاورزی گفت: بیمه تولید میگو در مرکز تکثیر برای اولین بار در کشور در حال اجراست.
 |  آبزیان و زنبور عسل

اجرای طرح بررسی تلفات بچه ماهیان خاویاری در گیلان

خلاصه خبر: عضو کمیته علمی بهداشت و مدیریت بیماری های آبزیان سازمان دامپزشکی گفت: طرح پژوهشی بررسی علل تلفات بچه ماهیان خاویاری در استان گیلان اجرا می‌شود.
 |  آبزیان و زنبور عسل

فراخوان برگزاری سومین کنگره بین المللی بهداشت و بیماری های آبزیان

خلاصه خبر: سومین کنگره بین المللی بهداشت و بیماری های آبزیان برگزار می شود.
 |  آبزیان و زنبور عسل

اثرات مخرب امواج رادیویی بر زنبورستانها

خلاصه خبر: رئیس شبکه دامپزشکی سبزوار به اثرات مخرب امواج رادیویی بر زنبورستانها که از طریق آنتن‌های موبایل‌ها ساطع می‌شوند اشاره کرد و افزود: امواج الکترو مغناطیس مخابراتی و استفاده گسترده از سموم شیمیایی از جمله عواملی هستند که بر جمعیت زنبورستان‌ها تأثیر منفی دارد.

اولین تولیدکننده قزل آلای جهان شدن، ناشی از سیاست غلط بود

خلاصه خبر: دبیر اتحادیه تولید و تجارت آبزیان ایران گفت: امروز کمتر از آب شیرین برای تولید آبزیان استفاده می‌شود اما ایران در میان بزرگترین تولید کنندگان قزل آلای جهان قرار دارد و تولید ما از کل اروپا بیشتر است.

دی ماه ۱۴۰۲ کولاک نمایشگاه های صنایع شیلاتی در استان های ساحلی هرمزگان و بوشهر

خلاصه خبر: نمایشگاه های صنایع شیلاتی در استان های ساحلی هرمزگان و بوشهر در دی ماه برگزار می شود.

نخستین تولد سفره ماهی بینی‌گاوی با لقاح مصنوعی

خلاصه خبر: پژوهشگران هنگ‌کنگی برای اولین بار موفق به متولد کردن یک سفره ماهی بینی گاوی به نام ایپریل(April) با روش لقاح مصنوعی شده‌اند.

شرکت دانش بنیان بوشهری موفق به اختراع کیت تشیخص بیماری میگو شد

خلاصه خبر: رئیس پارک علم و فناوری خلیج فارس استان بوشهر گفت: شرکت دانش بنیان بازرسی فنی و مجتمع آزمایشگاهی "شاخه زیتون لیان " موفق به اختراع کیت تشیخص بیماری AHPND/EMS (نکروز حاد کبدی پانکراس یا سندرم مرگ زودرس) میگو شد.
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

صنعت ماهیگیری "ژاپن" در "CCU" اما زنده در بستر فرهنگ ساده و کاریزمای پیچیده ژاپنی ها.../قدردان پدافندهای عامل و غیرعامل کشورمان باشیم!

خلاصه خبر: فاجعه ناخواسته نیروگاه "فوکوشیمای ژاپن" و سرازیر شدن پساب مواد رادیو اکتیو به زیست بوم دریایی و البته با سرعت، دقت و کیفیت کنترل خاص و واکنش سریع ژاپنی ها  که کاریزمای فرهنگی جمعیت حدود ۱۲۵ میلیون نفری آنان در قالب ساده گی و پیچیده  ژاپنی ها در کره مسکون است ...

محدودیت‌های پرورش تیلاپیا همچنان پابرجاست

خلاصه خبر: مدیرکل دفتر مدیریت و حفاظت حیات وحش سازمان محیط زیست گفت: محدودیت‌های پرورش تیلاپیا همچنان پابرجاست و اجازه نمی‌دهیم محیط‌های آبی با ورود آن دچار مشکل شوند.

اطلاعیه مهم سازمان دامپزشکی در مورد همه گیری سندروم جرب انگلی (PMS)

خلاصه خبر: با توجه به وقوع سندروم جرب انگلی (PMS) در برخی از زنبورستان های کشور و به دلیل احتمال گسترش عارضه یاد شده، نظر زنبورداران محترم را به نکات ذیل معطوف می دارد:

تکذیبیه دامپزشکی استان بوشهر در خصوص خبر منتشر شده میگوهای برگشتی از کشور چین

خلاصه خبر: مدیر کل دامپزشکی استان بوشهر: تاکنون هیچگونه میگوی تولید این استان از کشور چین مرجوع نشده و تا کنون نیز میگوی استان به کشور ژاپن صادر نشده است که برگشت داده شود.
در اصفهان عنوان شد؛

معرفی و عرضه هر گونه داروی دامپزشکی از جمله دارو های زنبور عسل در فضالی مجازی ممنوع است

خلاصه خبر: رئیس اداره تشخیص و درمان اداره کل دامپزشکی استان اصفهان گفت: فروش دارو های زنبور عسل در فضای مجازی و مراکز غیرمجاز ممنوع است.
 |  آبزیان و زنبور عسل

صدور پروانه استاندارد برای اولین واحد تولید کننده خوراک آماده زنبور

خلاصه خبر: مسئول صدور پروانه اداره کل دامپزشکی استان قزوین گفت: اولین واحد تولید کننده خوراک آماده زنبور در قزوین موفق به اخذ پروانه ساخت شد.
 |  آبزیان و زنبور عسل

صیدمیگوی وانامی برای اولین بار از سایت پرورشی میگو 395 هکتاری هندیجان

خلاصه خبر: میگوی وانامی برای اولین بار از سایت پرورشی میگو 395 هکتاری هندیجان صید شد.
 |  آبزیان و زنبور عسل

کشف و ضبط داروهای قاچاق زنبور عسل در شهرستان بابل

خلاصه خبر: داروهای قاچاق زنبور عسل در شهرستان بابل کشف و ضبط شد.

پوست ماهی تیلاپیا جراحات چشم حیوانات را التیام می‌بخشد

خلاصه خبر: استفاده از کلاژن موجود در پوست ماهی تیلاپیا برای درمان جراحات چشم حیوانات، روزنه‌های امید را برای کاربرد این روش در انسان‌ها گشوده است.

درمان جراحات چشم با پوست ماهی

خلاصه خبر: تحقیقات جدید نشان داد پوست ماهی می تواند جراحات چشم حیوانات دیگر را درمان کند. این رویکردی امیدوار کننده برای درمان مشکلات چشم انسان است.
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

خداحافظی با "رنگ آبی" دریاها و اقیانوس ها تا سال ۲۱۰۰ با تهاجم "فیتوپلانکتون ها"

خلاصه خبر: بر اثر تغییرات اقلیمی و گرم شدن درجه حرارت زمین در اقصی نقاط کره مسکون و بالطبع افزایش درجه دمای آب دریاها و اقیانوس ها دانشمندان در مجله "نیچر" پیش بینی کرده اند اگر همین روند کنونی ادامه یابد با رشد و تکثیر وحشتناک فیتو پلانکتون‌ها(زی شناوران گیاهی) که دارای سبزینه و یا کلروفیل گیاهی هستند
 |  آبزیان و زنبور عسل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

زندگی "دریایی" درگیر مثلث "انسان، آبزیان و سواحل"...به کجا چنین شتابان؟!

خلاصه خبر: پاکی، زیبایی و بِکر بودن لایه های آب دریاها و اقیانوس ها آرزوی بر دل مانده بیش از ۸ میلیارد نفر جمعیت کره مسکون است که در تار و پود چشمه های ریز و درشت تورهای پهن شده شعار و شاید بی تفاوتی ها، انسان سالم، موجودات سالم و جامعه سالم را درگیر یک مثلث شبیه "برمودا" نموده به طوری که اگر این زیستگاه "چشم آبی" و "نیلگون فام" نابود شود آیا باید به دنبال تحقق یک رویای "انسان، دام و جامعه سالم" در خشکی بود؟ که سال هاست خود در گرد و غبارطاقت فرسای شبه تاریک و کِدر و از پس یک شیشه شفاف به خوبی دیده نمی شود!.
 |  آبزیان و زنبور عسل

تلفات مشکوک به بیماری لوک در تعدادی از زنبورستان های شهرستان درگز

خلاصه خبر: شبکه دامپزشکی شهرستان درگز، از مشاهده بروز تلفات در تعدادی از زنبورستان ها در پی پایش و مراقبت کارشناس شبکه دامپزشکی خبر داد.
 |  آبزیان و زنبور عسل

حال ناخوش تنها پستاندار خزر/ فوک ها با دریا قهر کردند

خلاصه خبر: حال تنها پستاندار دریای خزر همانند خود این دریا خوب نیست و هر روز تلفاتی از «فوک خزری»، این گونه روبه انقراض گزارش می شود.
 |  آبزیان و زنبور عسل

ضبط و معدوم سازی 250 هزار قطعه لارو غیرمجاز ماهی قزل آلا در شهرستان فلارد

خلاصه خبر: صادق خورشیدی سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان فلارد: لاروهای ضبط شده از مبداء دچار آلودگی ویروسی بوده اند.
 |  آبزیان و زنبور عسل

ابهام در مرگ فک‌های خزری؛ مانور نظامی یا بیماری؟

خلاصه خبر: اعلام مرگ ۱۰ قلاده فک خزری از ابتدای امسال تاکنون، بر ابهامات علت یا علل مرگ این گونه در حال انقراض در شرایطی که فصل صید هنوز شروع نشده افزوده است.
 |  آبزیان و زنبور عسل
رییس سازمان شیلات ایران:

صادرات آبزیان ایران به چین و روسیه، دستاورد دیپلماسی فعال دولت سیزدهم است

خلاصه خبر: رییس سازمان شیلات ایران گفت: دیپلماسی فعال دولت سیزدهم باعث شد طی تفاهمی صادرات آبزیان ایران به بازار چین و روسیه راه پیدا کند.
 |  آبزیان و زنبور عسل

250 هزار قطعه لارو ماهی آلوده به ویروس در شهرستان فلارد معدوم شد

خلاصه خبر: سرپرست شبکه دامپزشکی فلارد گفت: یک محموله‌ حاوی 250 هزار قطعه لارو ماهی قزل‌آلا که بدون هماهنگی با شبکه دامپزشکی وارد این شهرستان شده بود، به دلیل آلودگی ویروسی ضبط و با دستور مقام قضایی معدوم شد.
 |  آبزیان و زنبور عسل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

مظلومیت ماهی قزل آلای "غزل خوان" و "خان" بی همتای سفره ما

خلاصه خبر: به استناد و مدارک موجود در آرشیو تلاش های شبانه روزی دهه هفتاد تکثیرکنندگان و پرورش دهندگان "ماهی سردآبی  قزل آلا" در سراسر کشور و تولید ۸۵۰ تن در این دهه و رسیدن به بیش ازیکصد هزارتن ماهی در سال‌های منتهی به پایان قرن سیزدهم رشد و توسعه پرورش ماهیان سردآبی در کشور مرهون جهاد و سازندگی کارشناسان، متخصصان و کسانی بود و هست که شبانه روز در اقصی نقاط ایران و با اجرای طرح بسیجی ماهیدار کردن "۸۰۰ هزار باب استخرهای دومنظوره کشاورزی در سال ۱۳۷۴"  و عمق روستاها تا سرحدات شمال، جنوب، شرق و غرب کشور با پرورش ماهیان سردآبی و گرم آبی( کپور ماهیان ) که سرآغاز آن با حضور مسؤلین و کارشناسان معاونت تکثیر و پرورش آبزیان شرکت سهامی شیلات ایران(سابق) در "شهر مقدس مشهد" و با حضور اسماعیل مفیدی استاندار وقت خراسان، امیریان رئیس سازمان جهاد سازندگی خراسان، مدیرعامل آبفای استان و سایر مسوولین آن زمان ، در جوار آستان ملکوتی آقا علی بن موسی الرضا علیه السلام به منظور تَبرک جُستن به آستان مقدس حضرت اش  و آغاز این پروژه عظیم سراسری با نام و یاد امام رضا(ع) شاهد این تحول عظیم ارتقای سطح کیفی و کمی تکثیر و پرورش ماهیان سردآبی با محوریت قزل آلای رنگین کمان  و کپور ماهیان بودیم که تا قبل از سال ۱۳۶۶ در حد شعار و تبلیغات و تولید زیر ۱۰۰ تن درزمان وزارت کشاورزی سابق بود.
 |  آبزیان و زنبور عسل
طلوع زیبایی "خورشید" ماهیان زینتی "ایران" در پارک گفتگوی "تهران"

نگاهی تصویری به شکوه و بزرگی "خالق" برای "مخلوق"

خلاصه خبر: نخستین نمایشگاه ملی صنعت آکواریوم از ۱۷ تا ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ در سرای بوستان گفتگوی تهران برگزار شد که در این بخش خلاصه گزارش،تصویری تقدیم مخاطبان گرانقدر "فاخته نیوز" می شود.
 |  آبزیان و زنبور عسل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

نقش برخی "رسانه های زرد" در مورد خاویار ایرانی گونه غالب پرورشی فیلماهی(بلوگا)؛ به نام نامی"خدا"؛ فقط انتقاد.../بخش هفتم و پایانی

خلاصه خبر: تلاش و خدمت در عرصه زندگی و احساس مسوولیت پژواک "درون و برون" همه انسان هاست و چه زیباست بی منّت و توقع نداشتن بنابر وظیفه نانوشته  و وجدان کاری که از درون انسان به برون تراوش دارد ؛ منصفانه و بر اساس منشور اخلاقی، تاکتیک دفاع و حمله بی برنامه و احساسی را از شیوه بازی حذف و با تمام قوا با بهترین روش بازی را به کناره ها و عمق محوطه هیجده قدم حریف با هدف منطق گرا و اثر بخشی بکشانیم.
 |  آبزیان و زنبور عسل
یادداشت؛ دکتر حسین احمدی

نگاهی متفاوت به بیماری AHPND در صنعت میگوی ایران

خلاصه خبر: خسارات ولطمات اقتصادی زیاداین بیماری اعم از تهدید سرمایه گذاری ،اشتغال،کاهش تولید ،خسارات به بخش های مهم کارخانجات فرآوری آبزیان ،صادرات وارز آوری وحتی روحی و روانی به سرمایه‌گذاران حوزه صنعت میگوی پرورشی ایران برکسی پوشیده نیست.
 |  آبزیان و زنبور عسل
برای تحلیل استخوان فضانوردان؛

چین ماهی به فضا می برد

خلاصه خبر: چین تصمیم دارد در آینده گورخرماهی به ایستگاه فضایی خود در مدار زمین بفرستد.
 |  آبزیان و زنبور عسل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

تنش گرمایی در بخش کشاورزی؛ پیش به سوی "نو زایی" "Smart Farming" مبتنی بر اقتصاد "دریا محور"

خلاصه خبر: در سال جاری افزایش دمای هوا در اکثر نقاط جهان سلامت انسان و دام را معرض مخاطره قرارداده است.
 |  آبزیان و زنبور عسل

آلودگی 22 مزرعه پرورش ماهی شهرستان فلارد به ویروس VHS

خلاصه خبر: رئیس شبکه دامپزشکی فلارد گفت: با شیوع ویروس vhs در 22 مزرعه پرورش ماهی حوزه رودخانه پروز این شهرستان این مزارع به منظور انجام عملیات ضدعفونی و قرنطینه به مدت یک ماه خشکانده می‌شود.

جلوگیری از خروج ارز با تولید بچه ماهی مقاوم قزل‌آلای رنگین‌کمان در جهاد دانشگاهی

خلاصه خبر: محققان جهاد دانشگاهی تهران با اجرای طرح "تولید بچه ماهی مقاوم قزل‌آلای رنگین‌کمان" بر مبنای اصول فنی و بهداشتی موفق شدند میزان بازماندگی بچه ماهی ها را از ۴۷ به ۷۰ درصد افزایش دهند که این موفقیت علاوه بر تأمین نیازهای داخل، می‌تواند زمینه جلوگیری از واردات تخم چشم‌زده قزل‌آلا از کشور و خروج ارز را فراهم کند.
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

از پیربازار "رشت" تا سارواش "مجارستان" به عشق تکثیر و پرورش "ماهیان خاویاری" در "ایران"/بخش چهارم

خلاصه خبر: برخی انسان ها فقط و فقط وجود و ویژگی های خاص خودشان سبب دوست داشتنشان می شود و این یک"موهبت الهی" است که " مِهر " آنان بر دل همه اطرافیان به یک لحظه می نشیند اما هرگز از یادها فراموش نشده و نخواهند شد و تو گویی که با هر نسیم و واگویه ای یادشان در خاطرات دوباره زنده و جاری و ساری می شود.
توسط محیط زیست صورت گرفت؛

تعلیق پروانه 3 استخر پرورش ماهی در چهارمحال و بختیاری به دلیل استفاده از «مالاشیت گرین»

خلاصه خبر: مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست چهارمحال و بختیاری گفت: سه واحد از مزارع پرورش ماهیان سردابی در استان که مقادیر بسیار زیادی از ماده سمی مالاشیت گرین استفاده کرده بودند در کوتاهترین زمان ممکن به مجازات قانونی حبس و جریمه نقدی و تعلیق پروانه بهره‌برداری محکوم شدند.

بررسی علل تلفات در یکی از زنبورستان های شهرستان درگز

خلاصه خبر: روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان درگز؛ از تلفات در یکی از زنبورستان های این شهرستان خبر داد.
هشتمین همايش ملي ماهيان خاوياري و نمایشگاه خاویار و صنايع وابسته برگزار می شود.

هشتمین همايش ملي ماهيان خاوياري و نمایشگاه خاویار و صنايع وابسته

شیوع بیماری جدید در مزارع پرورش میگو

خلاصه خبر: مدیر کل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری‌های آبزیان سازمان دامپزشکی کشور می‌گوید بیماری جدیدی در مزارع پرورش میگو شیوع پیدا کرده که در صورت مدیریت نشدن می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به صنعت میگو وارد کند.
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

هدف از تولید، بازار مصرف است؛ خواص خاویار تاسماهیان پرورشی ایران

خلاصه خبر: "هشتمین همایش و نمایشگاه تخصصی ماهیان خاویاری ایران" روز   سه شنبه ۲۷ تیرماه سال جاری(۱۴۰۲)  به همت " سازمان شیلات ایران " در تهران  تحت عنوان "روز خاویار ایرانی"  با محوریت تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری مزارع پرورشی کشور برگزار خواهد شد ...

ایجاد تشکل‌ ملی برای تولید کنندگان زالو در کشور

خلاصه خبر: تولید کنندگان زالو، صاحب تشکل‌های منطقه‌ای و ملی می‌شوند.
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

تو عشق را نمی شناسی..." بهیار" بهترین یار و یاور " آبزی پرور " /بخش دوم و پایانی

خلاصه خبر: در بخش نخست این نوشتار یاد و نام زنده یاد دکتر استاد "بهیار جلالی جعفری" دانشمند و پژوهشگر پارازیتولوژیست ماهیان آب شیرین را با شرحی خلاصه از سوابق کاری و اجرایی ایشان گرامی داشته و بهانه ای برای یاد آوری بود که همواره بگوئیم "بهیار" بهترین یار و یاور "
 |  آبزیان و زنبور عسل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور: تو "عشق" را نمی شناسی...!

تاریخچه اداره کل بهداشت آبزیان شیلات ایران با نام و یاد شادروان دکتر استاد «بهیار جلالی»/ بخش نخست

خلاصه خبر: کمتر کسی در ایران و برخی مراکز آکادمیک دنیا وجود دارد که در سال های پرشتاب توسعه پرورش آبزیان در دهه ۱۳۷۰ در باب فعالیت‌های بهداشت، درمان و تغذیه آبزیان در شرکت سهامی پیشین شیلات ایران که در سال ۱۳۸۴ بنابر تصویب مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان به سازمان شیلات ایران...
 |  آبزیان و زنبور عسل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

کاربرد مارکرهای DNA در ژنتیک آبزیان

خلاصه خبر: از دیرباز شناخت و طبقه بندی موجودات زنده، رابطه خویشاوندی آن ها با یکدیگر و شناسایی گونه ها و زیرگونه های جدید دغدغه بسیاری از دانشمندان به ویژه زیست شناسان بوده است.
 |  آبزیان و زنبور عسل

این پایگاه خبری بر اساس مجوز معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول فعالیت است. این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران بوده و هر گونه برداشت از مطالب آن تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.

تمامی حقوق برای پایگاه خبری تحلیلی فاخته محفوظ است.