مجموعه

حیوانات خانگی

یادداشت؛ مجتبی طباطبائی، مدیر ترویج بیمارستان دامپزشکی مرکزی تهران:

معنای نقش مدیریت جمعیت سگ‌ها در کنترل هاری

خلاصه خبر: مطابق آمارهای جهانی 99 درصد از ابتلای انسان به هاری بر اثر گزش سگ‌ها است. این مسئله اهمیت مدیریت اخلاقی جمعیت سگ‌ها را مهم و کلیدی می‌کند؛ اما براساس منابع علمی می‌دانیم که تراکم یا اندازه جمعیت سگ‌ها تأثیری بر کاهش هاری ندارد؛ پس چرا در بسیاری از متون از سازمان جهانی بهداشت حیوانات یا دیگر سازمان‌های اتحاد جهانی علیه هاری بارها به نقش مؤثر مدیریت جمعیت سگ‌ها در کاهش هاری اشاره شده است؟
 |  حیوانات خانگی
رئیس بخش تحقیقات و مرکز رفرانس هاری WHO انستیتو پاستور ایران:

این کار غیرمسئولانه سازمان دامپزشکی است که آزمایشگاهی را در تبریز که مورد تأیید هیچ مرکزی نیست، مرجع اعلام کرده است

خلاصه خبر: هرساله در 28 سپتامبر، مصادف با ششم مهرماه، به مناسب سالروز مرگ لویی پاستور کاشف اولین واکسن هاری، رویداد روز جهانی هاری با هدف اتحاد همه ذی‌نفعان، ترویج اطلاعات درست و مقابله با انتشار اطلاعات غلط برگزار می‌شود. انتشار اطلاعات غلط صرفا موجب افزایش رعب و وحشت شده و حاصلی جز اقدامات شتاب‌زده ندارد. اقداماتی که نه‌تنها باعث کاهش هاری نمی‌شوند، بلکه ضمن ظلم بی‌مورد به جمعیت درخور توجهی از سگ‌ها که خود قربانیان هاری و غفلت از واکسیناسیون و حداقل‎‌های رفاه حیوانات هستند، عملا امکان کنترل و ریشه‌کن‌کردن هاری را از میان می‌برد.
 |  حیوانات خانگی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

گاهی به برخی نشانه های "دوست" داشتنی "عاشقانه" نگاه کن...

خلاصه خبر: ثانيه به ثانيه عمر را با لذت سپری کن، در هر کار و هر حال...
 |  حیوانات خانگی
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

مطلب از این قرار است.‌‌.. این "راننده" کامیونت و حیوان "زبان بسته" روزمان را ساختند!

خلاصه خبر: به قول شاعر، نویسنده و نقاش معاصر زنده یاد " استاد سهراب سپهری " (متولد ۱۴مهر ۱۳۰۷ قم،درگذشت اول اردیبهشت ۱۳۵۹ بیمارستان پارس تهران) سروده است: ظهر "تابستان" است و "سایه ها" می دانند که چه تابستانی است!.
 |  حیوانات خانگی
سازمان هواپیمایی کشور:

ورود سگ و سایر حیوانات زنده به محوطه ترمینال‌های مسافری ممنوع است

خلاصه خبر: سازمان هواپیمایی کشور اعلام کرد: ورود حیوانات زنده خصوصاً سگ به محوطه ترمینال‌های مسافری فرودگاهی ممنوع است.
 |  حیوانات خانگی

نورورتینیت؛ بیماری خراش گربه در چشم

خلاصه خبر: مطالعه ای گزارشی موردی، نورورتینیت بارتونلا را مورد بحث قرار می‌دهد، که نوعی بیماری خراش گربه ناشی از بارتونلا هنسلا می باشد که عمدتاً چشم‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد و می‌تواند منجر به از دست دادن بینایی بدون درد شود.
 |  حیوانات خانگی
پس از مکاتبات فراوان صنوف و نظام دامپزشکی؛ سازمان امور مالیاتی همه را غافلگیر کرد؛

تمامی فروشندگان حیوانات خانگی شامل سگ، گربه، ماهی، پرنده زینتی، حیوانات وحشی و کلیه مراکز درمانی دامپزشکی مرتبط به همراه پت شاپ‌ها فراخوان شدند!

خلاصه خبر: مشمولان مرحله دهم قانون مالیات بر ارزش افزوده جهت ثبت نام و اجرای این قانون از ابتدای مهرامسال فراخوان شدند.
 |  حیوانات خانگی
نماینده ولی فقیه در مازندران:

وجود ۱۶۰ پِت‌شاپ زیبنده استان نیست/بساط «پت شاپ ها» جمع شود

خلاصه خبر: نماینده ولی فقیه در مازندران نظارت در حوزه عفاف و حجاب را امری الزامی دانست و خواستار برخورد با پت شاپ ها شد.
 |  حیوانات خانگی
رئیس بیمارستان دامپزشکی استان مرکزی:

آموزش علائم رفتاری سگ به جامعه ضرورت دارد

خلاصه خبر: رئیس بیمارستان دامپزشکی مرکزی گفت: سگ قبل از گاز گرفتن ۱۰ علامت از خود نشان می‌دهد که آموزش این علائم به افراد جامعه اهمیت دارد.
 |  حیوانات خانگی

پایان انتظار 12 ساله یک سگ برای بازگشت صاحبش

خلاصه خبر: مرگ این سگ که دوازده سال هر روز به ساحل می آمد و منتظر بازگشت صاحب خود بود سوژه رسانه ها شد.
 |  حیوانات خانگی
شبکه دامپزشکی شهرستان مشهد:

نگهداری حیوانات خانگی سالم نظیر سگ و گربه در بیمارستان ها و درمانگاه های دامپزشکی ممنوع است

خلاصه خبر: شبکه دامپزشکی شهرستان مشهد از بررسی و کنکاش رعایت حقوق عامه شهروندان در اجرای بازدید های میدانی کارشناسان واحد تشخیص و درمان شبکه دامپزشکی مشهد از بیمارستان ها و مراکز درمانی دامپزشکی شهرستان خبر داد.
 |  حیوانات خانگی
مهلت ۱۰ روزه قانون برای مالکان سگ‌ها در شهرستان بابل؛

چنانچه در شهرستان شاهد سگ گردانی در ملاء عام باشیم برخورد قانونی شده و سگ‌ها به متولیان امر و مالکان به مراجع قضایی معرفی می‌شوند

خلاصه خبر: فرمانده انتظامی شهرستان بابل با اشاره به اینکه طبق آخرین دستورالعمل وزارت کشور در خصوص ساماندهی وضعیت سگ‌های با صاحب گفت: از تاریخ ۱۸ مرداد به مدت ۱۰ روز اطلاع رسانی در خصوص ممنوعیت حضور سگ‌های با صاحب در فضای مجازی و در سطح شهر انجام می‌شود، چنانچه از تاریخ ۲۸ مردادماه در شهرستان شاهد سگ گردانی از سوی مالکان سگ‌ها در سطح شهر، پارک‌ها، داخل ماشین، اماکن عمومی و ملاء عام باشیم با آنها برخورد قانونی شده و سگ‌ها به متولیان امر و مالکان به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.
 |  حیوانات خانگی
ادعای عجیب روزنامه کیهان!

خطر حیوانات خانگی برای سلامت جسم و روان

خلاصه خبر: نگهداری حیوانات خانگی در دهه‌های اخیر در زندگی شهری تبدیل به موضوعی نسبتا پر تکرار شده‌ است. هرچند انسان قدیم همواره همزیستی با حیوانات اهلی را تجربه کرده است، اما ورود حیوانات خانگی به حریم داخلی زندگی افراد و برقراری ارتباط صمیمی و عاطفی با آنها که گاه به جایگزینی با اعضای خانواده منجر شده، در سال‌های اخیر روند رو به رشد داشته است.
 |  حیوانات خانگی

چگونه هوش مصنوعی می‌تواند زبان حیوانات را تفسیر و رمزگشایی کند؟

خلاصه خبر: قلمرو شگفت‌انگیز هوش مصنوعی (AI) به‌طور مداوم افق‌های خود را گسترش می‌دهد و جنبه‌های مختلف زندگی ما را متحول می‌کند. در حالی که هوش مصنوعی پیشرفت‌های چشمگیری در درک و پردازش زبان‌های انسانی داشته است، اکنون برای رمزگشایی و پر کردن شکاف ارتباطی بین انسان و حیوانات نیز استفاده می‌شود. این پیشرفت چشمگیر این پتانسیل را دارد که اسرار زبان حیوانات را بگشاید و ارتباط دو طرفه با گونه‌های دیگر را امکان‌پذیر کند.
 |  حیوانات خانگی
وزارت بهداشت:

تجویز داروی ضدانگل برای سگ‌های خانگی الزامی است

خلاصه خبر: مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اعلام کرد: شناسایی سگ‌های صاحب‌ دار و گله‌ای و تجویز داروی ضد انگل هر ۶ هفته یکبار توسط سازمان دامپزشکی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کیست هیداتید الزامی است.
 |  حیوانات خانگی
یادداشت؛ دکتر رضا اسدی:

کنترل هاری؛ مدلی برای تشریک مساعی و همکاری با رویکرد سلامت واحد

خلاصه خبر: بیماری هاری به عنوان یکی از کشنده‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام شناخته می شود و هنوز هم سالانه حدود 59000 نفر را از بین می برد و این نشان دهنده بار سنگین بیماری ،بر بهداشت عمومی و اقتصاد جهان است با این حال اگر از طریق رویکرد سلامت واحد به این بیماری بپردازیم صددرصد قابل پیشگیری است.
 |  حیوانات خانگی

ممنوعیت استفاده از عنوان پت شاپ در فروشگاه‌های لوازم حیوانات خانگی

خلاصه خبر: استفاده از عنوان پت شاپ و عرضه ملزومات انواع حیوانات غیرمتعارف و حیوانات وحشی در واحد‌های عرضه کننده ملزومات حیوانات خانگی ممنوع است.
 |  حیوانات خانگی

انتقال کشنده‌ترین بیماری‌ها به انسان با نگهداری "میمون رزوس" در خانه

خلاصه خبر: یک دامپزشک گفت: میمون رزوس بیماری‌های مشترک فراوانی با انسان دارد که ازجمله آنها می‌‌توان به هرپس، هاری و هپاتیت اشاره کرد.
 |  حیوانات خانگی
گزارش کمیسیون قضایی درباره «صیانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات مضر و خطرناک»

نگهداری، پرورش یا تکثیر حیوانات اهلی و یا وحشی در آپارتمانها، اماکن آموزشی، ورزشی یا مجتمع‌ها اعم از مسکونی، تجاری یا اداری جرم است

خلاصه خبر: عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس آخرین وضعیت بررسی طرح «صیانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات مضر و خطرناک» را تشریح کرد و گفت که بررسی این طرح در کمیسیون به اتمام رسیده و گزارش تقدیم هیئت رئیسه شده است.
 |  حیوانات خانگی

الزام تمامی صاحبان سگ و گربه های خانگی به تزریق واکسن هاری بهادار در مراکز واکسن

خلاصه خبر: کمیته ساماندهی حیوانات ناقل بیماری با موضوع خطرات بیماری هاری در پی مثبت شدن یک قلاده بچه گربه به این بیماری در فرمانداری شهرستان درگز تشکیل گردید.
 |  حیوانات خانگی

موارد ابتلای گربه‌ها به هاری در بیرجند افزایش یافت/6 مورد مثبت از ابتدای امسال

خلاصه خبر: سرپرست شبکه دامپزشکی بیرجند گفت: موارد ابتلای گربه‌ها به بیماری هاری در این شهرستان افزایش یافته که هشدار جدی برای مسئولان دستگاه‌های متولی است.
 |  حیوانات خانگی
در مرحله اول توقیف خودرو و مرحله بعدی جمع آوری ده برابر تعداد سگی که رهاسازی شده

هشدار جدی دادستان طرقبه شاندیز در خصوص ممنوعیت قانونی رها سازی سگ ها

خلاصه خبر: دکتر علیرضا قدرتی رئیس شبکه دامپزشکی طرقبه شاندیز از هشدار جدی دادستان شهرستان در خصوص منع قانونی رهاسازی سگ ها در فضاهای شهری و برون شهری خبر داد.
 |  حیوانات خانگی

این پایگاه خبری بر اساس مجوز معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول فعالیت است. این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران بوده و هر گونه برداشت از مطالب آن تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.

تمامی حقوق برای پایگاه خبری تحلیلی فاخته محفوظ است.