مجموعه

دام

سود بازرگانی واردات دام و گوشت صفر شد

خلاصه خبر: بر اساس مصوبه هیات دولت سود بازرگانی واردات دام سبک، سنگین و انواع گوشت صفر شد.
 |  دام

هلشتاین برنامه الگوی کشت کشور را به هم می‌ریزد

خلاصه خبر: عضو هیات علمی موسسه تحقیقات علوم دامی کشور گفت: باید از توسعه نژادهای اصیل مانند هلشتاین جلوگیری شود؛ زیرا آنها نیاز بیشتری به سویا و ذرت داشته و برنامه الگوی کشت را در راستای خوداتکایی به هم می ریزند.
 |  دام
مدیرعامل اتحادیه تأمین نیاز دامداران نیشابور:

واگذاری بازار دام نیشابور به چینی‌ها کذب است

خلاصه خبر: مدیرعامل اتحادیه تأمین نیاز دامداران نیشابور واگذاری بازار دام این شهرستان به چینی‌ها را تکذیب کرد.
 |  دام

واکسن‌های حاوی نانوذرات به کمک دامپزشکان می‌آید

خلاصه خبر: یافته‌های اخیر محققان نشان می‌دهد واکسن‌های حاوی نانوذرات پروتئینی خودآرا تاثیر شگرفی در سلامت دام داشته و می‌تواند به توسعه دامداری پایدار کمک نماید.
 |  دام
استفاده از پسماندهای سرشاخه‌های نیشکر، ضایعات موز، شکمبه دام‌های سنگین ذبح شده در کشتارگاه‌ها؛

مدیریت پسماندهای کشاورزی برای مصرف خوراک دام

خلاصه خبر: مدیریت و استفاده از پسماندهای سرشاخه‌های نیشکر، ضایعات موز، شکمبه دام‌های سنگین ذبح شده در کشتارگاه‌ها، تولید خوراک دام از هسته خرما و تولید بیوگاز از جمله هدفگذاری‌های دفتر محیط زیست، توسعه پایدار و امور فناوری وزارت جهادکشاورزی در سال جاری است.
 |  دام

تلف شدن ۳۳ راس دام سبک در رازوجرگلان

خلاصه خبر: ۳۳ راس گوسفند بر اثر ریزش دیوار‌های دامداری سنتی در روستای راستقان شهرستان رازوجرگلان تلف شد.
 |  دام

موفقیت طرح فناور تکثیر گوسفند رومن در مراغه

خلاصه خبر: رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه گفت: طرح فناور تکثیر گوسفند چند قلوزای رومن در دانشگاه آزاد اسلامی این شهرستان با موفقیت در حال اجرا است.
 |  دام

تولید سلنیوم آلی و رقیق‌کننده اسپرم های دامی با الگوبرداری از طبیعت

خلاصه خبر: فناوران یک شرکت دانش بنیان ایرانی نخستین بار موفق شدند با الگو برداری از طبیعت، سلنیوم آلی و رقیق کننده اسپرم دامی برای حفظ گونه‌های در حال انقراض یا انجماد اسپرم دام‌ها را تولید کنند.
 |  دام
در گفتگوی «فاخته» با دکتر «پرهام مراحل» دامپزشک درمانگر و با سابقه کشور عنوان شد:

نامتوازن بودن آموزش عالی کشور در تربیت نیروی دامپزشک و نبود توازن بین داروخانه و درمانگاه از مشکلات دامپزشکی است/ اقتصاد فروش دارو ضربات مهلکی به بخش درمان دامپزشکی وارد کرده/ درمانگر، تقریبا از چرخه تشخیص و درمان حذف شده

خلاصه خبر: «دامپزشکان درمانگر» جزء اقشاری هستند که در محیط های سخت شغلی و محیطی نظیر؛ روستاها و مناطق عشایری در حال فعالیت هستند و فعالیت آنها صرفا در کلینیک های مستقر در محیط شهرها خلاصه نمی شود. درمان انواع دام سبک و سنگین، حوادثی مانند ابتلای به بیماری های مشترک بین انسان و دام، ضربه خوردگی از دام ها حین واکسیناسیون و درمان، حوادث جاده ای و... از مهم ترین مواردی است که یک دامپزشک درمانگر همواره با آن موجه است و به همه اینها اضافه کنید تعرفه نامتوازن و ناهمخوان با تورم جامعه را.
 |  دام
عنوان عمده ترین دلایل شیوع «بروسلوز» از نگاه عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی؛

شیوع بالای آلودگی دامی در برخی مناطق به ویژه عشایر/ناکافی بودن تعداد نیروی انسانی/چالش های تشخیصی و نیاز به آزمایشگاه مرجع ملی و نظام شبکه آزمایشگاهی

خلاصه خبر: عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، با برشمردن اصول اساسی کنترل بروسلوز در دام گفت: نقش موسسه رازی به عنوان تولید کننده واکسن بروسلوز و دارنده آزمایشگاه رفرانس تشخیصی در این زمینه بسیار مهم است.
 |  دام

تعهد شرکت پشتیبانی امور دام به تامین گوشت بازار داخل

خلاصه خبر: شرکت پشتیبانی امور دام متعهد به حمایت از جامعه بهره‌برداران دام وطیور بوده و سیاست جدید شرکت ادامه روند ۶ماه گذشته از جمله فروش نهاده مدت‌دار، تولید قراردادی با زنجیره‌ها و ایجاد آرامش است.
 |  دام

چهار قلو زایی یک گاو در نیشابور

خلاصه خبر: در پدیده‌ای نادر یک رأس گاو در شهرستان نیشابور ۴ گوساله به دنیا آورد.
 |  دام

پاسخ دامپزشکی کاشان به تلف‌شدن چند دام‌ به‌خاطر تب برفکی

خلاصه خبر: رئیس شبکه دامپزشکی کاشان توضیحاتی در مورد ابتلای چند رأس دام به تب برفکی و تلف‌شدن آنان ارائه داد.
 |  دام
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

همت پیر "پالان دوز" مانع سقوط است و هموارکننده صعود !

خلاصه خبر: زندگی روستاییان، عشایر و دامداران متحرک و مساله کوچ و انتقال و حمل نقل بار و بَنه اشان به ویژه در راه ها و ایل روهای صعب العبور کوهستانی وابستگی بسیاری به زین و پالان (بالون یا حتی بالان)  چهارپایان مانند اسب، قاطر ، الاغ و حتی شتر دارد و از آنجا که بهره‌برداران تلاش می‌کنند که این حیوانات نجیب و کم توقع زخمی نشده و طاقت به دوش کشیدن افراد مانند کودکان، کهنسالان، ناتوانان بیمار و همچنین حمل وسایل را داشته باشند با خرید و تهیه "پالان" یا همان "بالون و زین" مناسب به سلامت و راحتی  چهارپایان صبور کمک می کنند.
 |  دام

تولید ۳ واکسن دامی وارداتی از سوی دانش‌بنیان‌ها / رقابت نابرابر دولتی‌ها با بخش خصوصی

خلاصه خبر: یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان موفق به تولید ۳ واکسن وارداتی دامی تب برفکی، طاعون نشخوارکنندگان کوچک و لمپی اسکین شده، ولی رقابت نابرابر بخش دولتی موجب شده است که بازار داخل از آنها دریغ شود.
 |  دام

کشتار دام ۴ درصد کاهش یافت

خلاصه خبر: مدیرعامل اتحادیه دام سبک گفت: بنابر اعلام مرکز آمار جمعیت دام دی ماه نسبت به آذر ۴ درصد کاهش یافته است.
 |  دام

۲۵ هزار تن دام زنده وارد کشور شد

خلاصه خبر: مدیرعامل اتحادیه دام سبک گفت: طبق آمار گمرک در ۱۰ ماهه امسال ۲۵ هزار تن دام زنده و ۹۰ هزار تن گوشت وارد کشور شده است.
 |  دام

موافقت با تغییر تعرفه‌های ثبت اقلام دارویی دامپزشکی از دلاری به ریالی

خلاصه خبر: یکصد و نوزدهمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس و اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و نمایندگان بخش‌های خصوصی برگزار شد.
 |  دام

ابلاغ شیوه‌نامه تمدید و ابطال مجوزهای تاسیس در صنعت دام و طیور

خلاصه خبر: در نشست کارگروه شورای گفت‌وگو به منظور حل چالش صنعت دام‌ و طیور، تهیه و نهایی‌سازی شیوه‌نامه تمدید و ابطال مجوزهای تاسیس، ظرف یک ماه آینده، مورد تاکید قرار گرفت.
 |  دام

جلوگیری از استفاده آب سرد جهت رفع عطش دام های آبستن در فصل زمستان

خلاصه خبر: روابط عمومی شبکه دامپزشکی فریمان از مضر بودن مصرف آب سرد در فصل زمستان برای دام های آبستن خبر داد.
 |  دام
رییس سازمان امور عشایر:

۳۰ درصد دام مولد کشور ذبح شد

خلاصه خبر: رییس سازمان امور عشایر کشور گفت: در سال قبل حدود ۳۰ درصد دام های مولد کشور ذبح و باعث کاهش تولید در سال جاری شد اما با برنامه ریزی انجام شده از محل تولید قراردادی، کسری تولید جبران و حتی بیشتر از قبل تولید خواهیم داشت.
 |  دام

کمیته فنی تغذیه دام در مازندران شکل گرفت

خلاصه خبر: معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی مازندران از تشکیل کمیته فنی تغذیه دام با هدف بهبود ضریب تغذیه خوراکی در استان خبر داد.
 |  دام
عقاید متناقض برخی تشکل ها با دستورالعمل های بهداشتی دامپزشکی؛

حرایم بهداشتی، ضرورتی که مانع کسب و کار می دانند!

خلاصه خبر: صدور مجوز کسب و کار در زمینه دامداری آسان‌تر می‌شود.
 |  دام

افزایش تولید 30 درصدی بخش دام امکان‌پذیر شد

خلاصه خبر: رئیس بخش تحقیقات مدیریت پرورش و تولیدمثل دام و طیور موسسه تحقیقات علوم دامی کشور گفت: با بهره‌گیری از الگوهای پرورشی و بهبود بهره‌وری، بدون به‌کارگیری منابع جدید افزایش حداقل 30 درصدی در تولیدات بخش دام امکان‌پذیر است.
 |  دام

دام زنده از ارمنستان وارد می شود

خلاصه خبر: بر اساس توافق انجام شده میان ایران و ارمنستان، دام سبک و سنگین از ارمنستان در ازای صادرات محصولات تولیدی سازمان اقتصادی کوثر وارد می‌شود.
 |  دام
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

چُوبدار، وَرزا، چِمِر، رَسِن سَری گاو ، گوساله ، گوسفند، کَش کُش و داد و ستد "دام زنده" در ایران

خلاصه خبر: از زمان های قدیم و حتی تاکنون "چوبدار" و چوبداری  شغل موروثی در روستاها و حاشیه شهر ها بوده است که کارشان  خرید و فروش دام زنده گاو، گوساله و گوسفند بوده است که با واسطه گر و دلال امروزی تفاوت ماهوی داشته است که الان این دلالان مجهز به "لب تاب و اینترنت!" به خریدار و مصرف کننده  "کبیر و صغیر" رحم نمی کنند.
 |  دام

واردات و صادرات دام برای کنترل قیمت باید مدیریت شود

خلاصه خبر: کارشناس مرکز پژوهشکده اقتصاد مقاومتی گفت: باید از صادرات و واردات دام در راستای مدیریت قیمت جلوگیری شود تا افزایش قیمت دام نداشته باشیم.
 |  دام

ورود نخستین محموله دام زنده از قزاقستان با هدف تعدیل قیمت گوشت قرمز

خلاصه خبر: با هدف تعدیل قیمت گوشت قرمز در بازار، نخستین محموله دام زنده از قزاقستان با چهارصد و هفتاد راس وارد استان گلستان شد.
 |  دام

زایش دام در پاییز ۲۰ درصد افزایش یافت

خلاصه خبر: قائم مقام وزیر جهاد گفت: بنابر آمار زایش دام در پاییز نسبت به سال قبل ۳۰ درصد افزایش یافته که بر این اساس تولید گوشت قرمز نیز افزایش می‌یابد.
 |  دام

واردات بدون محدودیت دام زنده توسط مرزنشینان مجاز شد

خلاصه خبر: دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت، واردات دام زنده توسط شرکت‌های تعاونی مرزنشینان را بدون محدودیت مجاز اعلام کرد.
 |  دام
گزارش خبرگزاری تسنیم از پرونده یک دامداری!

۸۰ گاو آلوده به بروسلوز در یک دامداری شناسایی شد!

خلاصه خبر: اجرای پروتکل موقت برای مقابله با تب مالت در یک دامداری در فشافویه ۱۶ ماه به طول انجامید و در نهایت با افزایش دام‌های بیمار دستور لغو پروتکل صادر اما ممانعت دامدار از اجرای قانون منجر به گسترش بیماری و کشتار ۸۰ گاو شد.
 |  دام

تلفات ۱۲ راس گوسفند بر اثر بیماری قانقاریای عفونی در درگز

خلاصه خبر: شبکه دامپزشکی شهرستان درگز از تلف شدن ۱۲ رأس گوسفند با علائم قانقاریای عفونی، در یکی از روستاهای شهرستان خبر داد.
 |  دام

هیأت مقررات زدایی و بهبود محیط کسب و کار قوانین، فواصل اعلام شده سازمان دامپزشکی را مانع صدور مجوز دامپروری می داند

خلاصه خبر: قوانین مربوط به فواصل وحرایم بهداشتی یکی از موانع اصلی صدور مجوز‌های کسب وکار برای متقاضیان مجوز دامپروری است.
 |  دام

آیا استروژن موجود در شیر گاو باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان می شود؟

خلاصه خبر: از آنجا که امروزه بیشتر گاوهای تجاری به منظور افزایش شیردهی و سوددهی با تحریک هورمونی در مرحله باروری قرار می‌گیرند به همین دلیل شیر این گاوها حاوی میزان زیادی استروژن و پروژسترون می‌باشد.
 |  دام

کاهش ۳۰درصدی جمعیت دام سبک شهرستان درگز دریک سال گذشته‌

خلاصه خبر: براساس آخرین رصد و آمارگیری جمعیت دامی شهرستان درسال ۱۴۰۲ تعداد دام سبک شهرستان حدود 220 هزار راس برآورد شد که نسبت به سال گذشته حدود ۳۰ درصد کاهش داشته است.
 |  دام

کاهش ۲۹ درصدی تولید گوشت قرمز/جبران کاهش تولید با واردات

خلاصه خبر: مرکز آمار ایران گزارش داد: در مهرماه امسال ۳۸۷۶۰ تن انواع گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی کشور تولید و عرضه شده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۹ درصد کاهش یافته است.
 |  دام

لزوم ایجاد اتاق فکر برای مدیریت تولید دام سبک در کشور

خلاصه خبر: معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، بر تقویت دامداری‌های عشایری که نیمی از دام سبک کشور را در اختیار دارند، تاکید کرد و گفت: در این راستا باید اتاق فکری برای توسعه و مدیریت دام سبک کشور تشکیل شود.
 |  دام
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

گاو «مونت بیلیارد»؛ از سوئیس تا ایران، از زشتی جذام تا زیبایی سلامت

خلاصه خبر: همه داستان این یادداشت از سال ۱۳۱۰ با احداث آسایشگاه جذامیان "باباباغی" با وسعت ۷۵ هکتار زمین در ۱۵ کیلومتری شمال تبریز آغاز می‌شود که "سرپناه و مکانی برای مراقبت از بیماران مبتلا به جذام در شمال، غرب و شمالغرب کشور بوده تا مرهمی بر درد جانکاه آنان باشد که یادآور این جمله است که :«دنیا زشتی کم ندارد، زشتی های دنیا بیشتر بود اگر آدمی بر آن ها دیده بسته بود اما آدمی چاره ساز است.»
 |  دام

دستیابی به فرمولاسیون نگهدارنده واکسن/تولید انواع واکسن‌های دام و طیور در یک شرکت دانش‌بنیان

خلاصه خبر: مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان گفت: نگهدارنده یا یاور واکسن سال‌ها از طریق یک شرکت فرانسوی وارد می‌شد، اما حدود ۱۰ سال است که به دلیل تحریم‌ها این روغن را به ایران نمی‌دهند که خوشبختانه با نوآوری و اقدامات صورت گرفته در این شرکت موفق شدیم روغن نگهدارنده واکسن را فرموله کنیم.
 |  دام

گاو کمتر، شیر بیشتر!

خلاصه خبر: دانشمندان گاوها را طوری مهندسی کرده‌اند که نسبت به شرایط آب و هوایی هوشمند باشند و بدین وسیله ۱۰ تا ۲۰ برابر شیر بیشتری تولید کنند. هدف این است که حیوانات مقاوم در برابر آب و هوا معرفی شوند.
 |  دام

جایگاه مصرف گوشت در ایران/ انواع فرآورده‌های گوشتی و چالش‌های آن

خلاصه خبر: عضو هیات علمی گروه علوم و صنایع غذایی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز، انواع فرآورده‌های گوشتی و چالش‌های آن در ایران را تشریح کرد.
 |  دام
استاندار خوزستان:

جمعیت دام در استان باید ۲ برابر شود

خلاصه خبر: استاندار خوزستان گفت: جمعیت دام در این استان در یک برنامه سه ساله باید ۲ برابر شود و در این زمینه دامپزشکی استان باید بحث واردات را ساده‌تر بگیرد.
 |  دام

کاهش ۴ درصدی عرضه گوشت قرمز از کشتارگاه ها در شهریور

خلاصه خبر: مقدار عرضه گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی کشور در شهریور ۱۴۰۲ نسبت به ماه قبل (مرداد) در حدود ۴ درصد کاهش داشته و به ۳۹٬۵۵۹ تن رسیده است.
 |  دام

جمعیت دام سبک کشور به ۶۰ میلیون رأس رسید

خلاصه خبر: نتایج طرح آمارگیری اندازه‌گیری تعداد و تولیدات دام سبک در فصل تابستان ۱۴۰۲ نشان می‌دهد تعداد دام سبک موجود در دامداری‌های کشور بیش از ۶۰میلیون رأس برآورد شد.
 |  دام

مکمل‌های غذایی و خوراک دام از جلبک اسپرولینا تولید شد

خلاصه خبر: محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید انواع مکمل های غذایی و دارویی و مکمل های دام و طیور برپایه جلبک اسپرولینا شدند.
 |  دام
دامدار ساوجبلاغی در گفتگو با فاخته؛

هزینه سالانه واکسن ها بسیار بالا است من برای دام های خود باید سالانه چندین بار از واکسن استفاده کنم

خلاصه خبر: یک دامدار گفت:هر چقدر گرانی بیشتر شود، انگیزه جوانان نسبت به دامداری کمتر می شود.
 |  دام
یادداشت؛ دکتر رضا اسدی:

اقتصاد مرزی؛ توسعه پایدار و اشتغال زایی در زیربخش دام

خلاصه خبر: مناطق مرزی، معمولا جزو مناطق محروم کشور به شمار می آیند که عموما از نظر ساختار اقتصادی با تنگناهای متعددی مواجه هستند . تبلور این امر را می¬توان در بیکاری و فقدان فرصت های شغلی متنوع، پائین بودن درآمد، پایین بودن تولید و بهره¬وری در بخش های مختلف اقتصادی، ناپایداری فعالیت¬های اقتصادی و درنتیجه ناپایداری روستاها در ابعاد مختلف دانست.
 |  دام
یادداشت؛ دکتر رضا اسدی

افزایش تاب آوری در بخش دام

خلاصه خبر: دامپروری 40 درصد از ارزش بخش کشاورزی در جهان را تشکیل می دهد و به معیشت و امنیت غذایی تقریباً 3/1  میلیارد نفر کمک می کند.
 |  دام

ثبت ۶۰ مورد ابتلا و ۳ مورد مرگ ناشی از تب کریمه کنگو در کشور

خلاصه خبر: رئیس گروه پیشگیری و کنترل بیماری‌های قابل انتقال از حیوان به انسان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۶۰ مورد ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو و ۳ مورد مرگ و میر ناشی از این بیماری در کشور گزارش شده است.
 |  دام

استفاده از ذرت‌های دامی در صنایع غذایی چرا و چگونه؟

خلاصه خبر: ذرت‌های دامی ارز یارانه‌ای دارند و سایر ذرت‌ها از جمله ذرت‌های مصرفی صنایع غذایی از این موهبت محروم هستند از این رو ذرت‌های دامی در شبکه توزیع دارای نشتی بوده و سر از صنایع غذایی درمی‌آورند.
 |  دام
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

حکایت " ابن سینا " و سَر بریدنِ " گاو مالیخولیایی "

خلاصه خبر: یکی از فرزندان پادشاه آل بویه "مالیخولیا" گرفته بود و خیال می کرد که گاو شده است!. همه روز فریاد می زد که «مرا بکُشید که گوشت من بسیار لذیذ است» و "ماااا ماااا" می کرد.
 |  دام

امواج گرما و تلفات شدید حیوانی در اروپا/تأثیر استرس گرمایی بر حیوانات اهلی

خلاصه خبر: داده‌های جدید تأثیر مخرب گرمای شدید بر حیوانات پرورشی را در دمای سرسام‌آور تابستان به ثبت رسانده است؛ تاکنون هزاران مرغ در جریان حمل‌ونقل در طول موج گرمای اروپا تلف شدند.
 |  دام

استان‌های رکورد دار بیماری تب کریمه کنگو در کشور کدامند؟

خلاصه خبر: بر اساس اعلام دفتر مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، استان‌های هرمزگان، کرمان، سیستان و بلوچستان، گیلان، خراسان رضوی، اردبیل و خوزستان دارای بیشترین موارد مثبت ابتلا به بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو هستند.
 |  دام
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

۶۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری دام و طیور تعبیر وارونه یک رویا...

خلاصه خبر: در مراسم آغاز به کار  بیست و دومین نمایشگاه بین المللی دام ، طیور و صنایع وابسته که روز یکشنبه اول مرداد سال ۱۴۰۲  و به مدت چهار روز برپا شده است در مصاحبه  یکی از مدیران وابسته به این صنعت با رسانه های حاضر در نمایشگاه به سرمایه گذاری ۶۰۰ هزار میلیارد تومانی دام و طیوربا عنوان بیشترین میزان سرمایه گذاری در کشور تاکید و اشاره شده است.
 |  دام

«رازی» ۹۲درصد نیاز کشور به واکسن‌های دامی را تولید می‌شود

خلاصه خبر: رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی، گفت: بیش از ۹۲ درصد نیاز کشور به واکسن های دامی در موسسه رازی تولید می شود و باقی نیاز بازار توسط واکسن سازان داخلی فراهم می‌شود.
 |  دام
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

لزوم حمایت بیشتر "دولت" از پرورش دهندگان " دام سبک " کشور

 |  دام
مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان دام سبک:

صنعت دامی نیازمند حمایت جدی است / احتمال کاهش تولید در نیمه دوم سال

خلاصه خبر: مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان دام سبک با تاکید بر اینکه صنعت دامی کشور نیازمند حمایت جدی است، گفت: باتوجه به کمبود نقدینگی تولیدکنندگان، احتمال کاهش تولید در نیمه دوم سال وجود دارد.
 |  دام

واردات دام زنده از آفریقا در آینده نزدیک

خلاصه خبر: رئیس شورای راهبردی تنظیم بازار گفت: در قالب تفاهم نامه با کشور آفریقا، واردات دام زنده به کشور جهت پروار کردن آنها در سیستان و بلوچستان منعقد شده است.
 |  دام

تعداد دام سبک ۱.۷ درصد کاهش یافت

خلاصه خبر: تعداد دام سبک موجود در دامداری‌های کشور در بهار سال ١٤٠٢ نسبت به بهار سال ١٤٠١ نزدیک به ۱.۷ درصد کاهش یافت.
 |  دام

«آنتروتوکسمی» در سبزوار به ذبح اضطراری ۲۱ راس گوسفند منجر شد

خلاصه خبر: زیدآبادی، رییس شبکه دامپزشکی سبزوار گفت: ۲۱ راس گوسفند که به علت آنتروتوکسمی دچار مشکل شده بودند، در کشتارگاه دام این شهرستان ذبح اضطراری شدند.
 |  دام

این پایگاه خبری بر اساس مجوز معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول فعالیت است. این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران بوده و هر گونه برداشت از مطالب آن تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.

تمامی حقوق برای پایگاه خبری تحلیلی فاخته محفوظ است.