مجموعه

حیات وحش

تحول در تولید الیاف طبیعی؛

محققان ژنتیک توانستند از کرم ابریشم تار عنکبوت تولید کنند

خلاصه خبر: محققان دانشگاه دونگوای چین در پژوهش تازه‌ای که در مجله Matter به چاپ رسیده است، توانستند با استفاده از تکنیک‌های اصلاح ژنتیکی، نحوه استفاده از کرم ابریشم برای تولید تار عنکبوت را کشف کنند.
 |  حیات وحش

تولد اولین جگوار در ایران

خلاصه خبر: ۲ توله جگوار در باغ دشت صفادشت کرج متولد شدند.
 |  حیات وحش
در آستانه روز جهانی هاری مطرح شد؛

۳۲۰ هزار مورد حیوان‌گزیدگی در ۱۴۰۱ / وضعیت بروز «هاری» در کشور

خلاصه خبر: رییس گروه مدیریت بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت با اشاره به آمار ۳۲۰ هزار مورد حیوان‌گزیدگی طی سال ۱۴۰۱، گفت: اگر فردی دچار علائم هاری شود، ۱۰۰ درصد جان خود را از دست خواهد داد، اما اگر در صورت گزیده شدن توسط حیوانات به مراکز بهداشتی مراجعه کنند، با اقداماتی مانند تزریق سرم و واکسن ضد هاری می‌توان از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد.
 |  حیات وحش

خطر همه‌گیری یک ویروس انتقال یافته از خفاش، هند را به وحشت انداخت

خلاصه خبر: ثبت موارد ابتلا به یک ویروس مهاجم با نرخ مرگ‌و‌میر بسیار بالا که احتمالا از خفاش‌های میوه‌خوار نشأت گرفته، هند را در وحشت فرو برده است.
 |  حیات وحش

خطر ابتلای گربه‌ها به آنفلوآنزای پرندگان

خلاصه خبر: سازمان جهانی بهداشت حیوانات، ابتلای گربه‌ها به بیماری آنفلوآنزای پرندگان را رسماً تایید کرد.
 |  حیات وحش

مرگ سالانه ۳۵ تا ۵۰ نفر بر اثر حمله سگ‌های ولگرد / کشتار راهکار مناسبی است؟

خلاصه خبر: در سال‌های اخیر تعداد سگ‌های ولگرد به خصوص در محلات روستای و حاشیه شهرها افزایش چشمگیری داشته است که از جمله دلایل آن می‌شود به ضعف در مدیریت پسماند، عقیم سازی و جمع‌آوری نشدن این حیوانات اشاره کرد.
 |  حیات وحش

نگرانی فعالان حقوق حیوانات از سرنوشت توله پلنگ باغ وحش مشهد

خلاصه خبر: زمزمه‌هایی در خصوص انتقال توله پلنگ باغ وحش مشهد به گوش می‌رسد که فعالان حقوق حیوانات نسبت به این موضوع نگران بوده و با آن مخالف هستند.
 |  حیات وحش

جهش ژنتیکی نادر؛ توله شیر کوهی سفید رنگ در نیکاراگوئه متولد شد

خلاصه خبر: مسئولان یک باغ وحش در نیکاراگوئه از تولد یک شیر کوهی سفید در این مرکز نگهداری از حیوانات خبر دادند. تولد این توله شیر کوهی از این نظر که رنگ او سفید است مورد توجه قرار گرفته است. شیر‌های کوهی به ندرت سفیدرنگ هستند.
 |  حیات وحش
سرپرست تیم درمان پلنگ باغ وحش مشهد:

وضعیت «ارس» رو به بهبود است

خلاصه خبر: سرپرست تیم درمان پلنگ باغ وحش مشهد از بهبود وضعیت جسمانی ارس خبر داد.
 |  حیات وحش

پیوند اندام حیوانات به انسان؛ کلیه خوک پیوندی پس از یک ماه هنوز به صورت نرمال کار می‌کند

خلاصه خبر: کلیه خوکی که به وسیله جراحی به یک مرد دچار مرگ مغزی پیوند زده شده بود، با گذشت یک ماه همچنان به فعالیت عادی خود ادامه می‌دهد. این موضوع می‌تواند گامی بزرگ در راستای درمان بیماران باشد.
 |  حیات وحش

استفاده از آنتی‌بادی‌های بدن یک نوع شتر برای مقابله با سرطان

خلاصه خبر: محققان نشان دادند که آنتی‌بادی‌های موجود در بدن آلپاکا (یک نوع لاما) می‌تواند برای مقابله با سرطان استفاده شود.
 |  حیات وحش

به سگ‌ها بگویید روزهای تعطیل گاز نگیرند، واکسن نیست!

خلاصه خبر: دسترسی به واکسن هاری بطور ۲۴ ساعته آن هم در شرایطی که آمار سگ‌های ولگرد افزایش محسوسی داشته، معمولی‌ترین امکانی است که باید برای مردم فراهم شود اما بنا بر مستندات موجود، دسترسی به واکسن هاری با محدودیت‌هایی در ایام تعطیل مواجه است!
 |  حیات وحش

داروی ضد کرونای انسانی برای مقابله با ویروس عامل کشتار گربه‌ها در قبرس به کار می‌رود

خلاصه خبر: وزارت بهداشت قبرس از روز پنجشنبه تجویز داروهای ضد کرونای انسانی را به گربه‌های این جزیره دریای مدیترانه را آغاز کرد تا شیوع ویروسی را در میان این حیوانات به کشته شدن هزاران قلاده آن‌ها انجامیده است، مهار کند.
 |  حیات وحش

آخرین وضعیت «مایسا» بچه‌فیل ارم/ تلاش برای دوباره مادر شدن «میهری»

خلاصه خبر: مدیر باغ وحش ارم با اشاره به مراقیبت و پایش شبانه‌روزی «مایسا»، گفت: این بچه فیل دو ساله، روزانه بین ۲۰ الی ۳۰ کیلوگرم از ترکیب سبزیجات و میوه‌ها تغذیه می‌کند.
 |  حیات وحش

یوزپلنگ مشاهده‌شده با علایم کم‌خونی در توران شاهرود تلف شد

خلاصه خبر: اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان اعلام کرد: یوزپلنگ نری که با علائم کم‌خونی شدید در زیستگاه‌های پیرامونی پارک ملی توران شهرستان شاهرود در شرق استان سمنان مشاهده شده بود، با وجود اقدام‌های درمانی، تلف شد.
 |  حیات وحش

"لمس نوزاد حیات وحش" اشتباه‌ترین رفتار در طبعیت است

خلاصه خبر: یک دامپزشک گفت: جابه‌جایی و لمس نوزاد حیات وحش اشتباه‌ترین کاری است که می‌توان در قبال آنها در طبیعت انجام داد.
 |  حیات وحش
ادعای محیط زیست: پوشش واکسیناسیون PPR، صد در درصدی نیست!

حیات‌وحش در خطر طاعون/واکسیناسیون دام اهلی تنها راه چاره

خلاصه خبر: طاعون نشخوارکنندگان کوچک، بیماری مشترک دام اهلی و حیات‌وحش است و تنها راه ریشه‌کنی آن واکسیناسیون مرتب و سالانه دام‌های اهلی توسط سازمان دامپزشکی است اما با وجود تداوم بروز این بیماری به نظر می‌رسد که روند واکسن زدن به طور کامل و مداوم انجام نمی‌شود.
 |  حیات وحش

کشتار حیات وحش در سایه رمالی!/ خرید و فروش اجزای بدن حیوانات در پی ترویج باورهای خرافی

خلاصه خبر: فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست کشور گفت: از عموم شهروندان تقاضا داریم به هیچ‌وجه به افراد سوداگری که تحت عنوان رمالی یا فالگیری اجزای بدن حیوانات را به آنها می‌فروشند و این‌گونه باورهای خرافی را ترویج می‌دهند، اعتماد نکنند، چراکه این افراد به دنبال پول درآوردن از هر راه ممکن هستند و یا خودشان به کشتار حیات وحش دست می‌زنند و یا برای این کار با شکارچیان غیرمجاز همکاری می‌کنند.
 |  حیات وحش

ثبت ۶۳۶ مورد ابتلا به "کیست هیداتید" در سال 1401؛ سگ‌ها میزبان اصلی بیماری هستند!

خلاصه خبر: بیماری "کیست هیداتید" که سگ‌ها عامل اصلی گسترش آن هستند، در سال‌های اخیر روند افزایشی داشته و در سال ۱۴۰۱ تعداد موارد گزارش شده بیماری به ۶۳۶ مورد رسیده است.
 |  حیات وحش

آخرین وضعیت توران و آذر؛ دو توله یوز ماده آسیایی

خلاصه خبر: مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش توضیحاتی درباره وضعیت جسمانی آذر و توران دو توله یوز ماده آسیایی ارائه داد.
 |  حیات وحش

سیر بهبودی "ارس" تنها پلنگ باغ وحش مشهد رو به پیشرفت است

خلاصه خبر: کارشناس مسئول اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: سیر بهبودی "ارس"، تنها پلنگ باغ وحش مشهد به دنبال مقاومت این گونه ارزشمند در مقابله با بیماری طی سه هفته گذشته رو به پیشرفت است.
 |  حیات وحش

مجلس چگونه لایحه منع حیوان‌آزاری را کنار گذاشت؟

خلاصه خبر: مدت زمان زیاد‌ی تحت فشار طرفداران حقوق حیوانات در یازدهم شهریورماه سال ۱۳۹۸ با امضای صد نفر از نمایندگان مجلس این موضوع در قالب طرح منع حیوان آزاری به مجلس ارائه و این طرح وارد کمیسیون تخصصی مجلس شورای اسلامی شد که متاسفانه پیش از آنکه اقدامی نسبت به آن صورت پذیرد، مجلس دهم کار خود را بدون هیچ اعتنایی به حساسیت موضوع به پایان رساند.
 |  حیات وحش

عفونت انسانی فرانسیسلا تولارنسیس در روستایی در شمال غرب ایران

خلاصه خبر: بر اساس نتایج مطالعات سرواپیدمیولوژیک اخیر در ایران به نظر می رسد تولارمی یک بیماری زئونوز بومی در ایران باشد...
 |  حیات وحش

تولید بیش از ۵۰ رده سلولی فیبروبلاستی از گونه‌های دامی در معرض انقراض کشور

خلاصه خبر: مدیر پروژه بانک سلولی حیات وحش مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی جهاددانشگاهی با اشاره به تولید بیش از ۵۰ رده سلولی فیبروبلاستی از گونه‌های دامی در معرض انقراض کشور اظهار کرد: پیشرو بودن جهاددانشگاهی در بسیاری از حوزه‌ها ناشی از اعتماد به جوانان بوده است و تقویت این فرهنگ و روحیه می‌تواند ضامن حضور این نهاد در پیشانی علمی کشور باشد.
 |  حیات وحش

مشاهده دلفین‌های صورتی نادر در رودخانه‌ای در آمریکا

خلاصه خبر: یک ماهیگیر که بیش از ۲۰ سال است در کنار رودخانه‌ای در ایالت «لوئیزیانا»ی آمریکا ماهیگیری می‌کند، هفته گذشته با موردی روبرو شد که قبلاً هرگز ندیده بود: دو دلفین صورتی کمیاب.
 |  حیات وحش

چه زمانی قرار است نتیجه کالبد گشایی اعلام شود؟

خلاصه خبر: در حالی که بیش از چهار ماه از مرگ«پیروز»، توله یوز ایرانی می‌گذرد، هنوز نتایج کالبدگشایی به رغم وعده‎‌های فراوان اعلام نشده است و علت بیماری و مرگ این حیوان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.
 |  حیات وحش

پنومونی، عامل مرگ بره حیات وحش درمیان

خلاصه خبر: نتیجه کالبد گشایی یک رأس بره وحشی پنومونی اعلام گردید.
 |  حیات وحش
سرپرست تیم درمان پلنگ باغ وحش مشهد تشریح کرد:

آخرین وضعیت «ارس»

خلاصه خبر: سرپرست تیم درمان پلنگ باغ وحش مشهد گفت: بنا بر نتایج آزمایش‌های تخصصی، ارس درگیر بیماری‌های مختلف کلیوی، کبدی و عفونت شدید است و بیماری اصلی ارس که ابتلای شدید به دیستمپر سگ‌سانان یا ( CDV) است، پیش‌رونده و غیرقابل برگشت است.
 |  حیات وحش

بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در پناهگاه حیات وحش انگوران مشاهده شد

خلاصه خبر: مدیرکل حفاظت محیط زیست زنجان گفت: بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در پی کشف لاشه یک راس میش در پناهگاه حیات وحش انگوران از توابع شهرستان ماهنشان، مشاهده شد.
 |  حیات وحش

توله شیرهای مرده به دنیا آمده تبریز کالبد شکافی می‌شوند

خلاصه خبر: مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از کالبد شکافی توله شیرهای مرده به دنیا آمده باغلار باغی تبریز در دانشگاه تبریز خبر داد.
 |  حیات وحش

پلنگ باغ وحش مشهد بیماری کلیوی و کبدی دارد

خلاصه خبر: سرپرست تیم درمان ارس پلنگ بیمار باغ وحش مشهد گفت: نتایج آزمایشهای تشخیصی تخصصی بر روی "ارس" تنها پلنگ باغ وحش مشهد نشان می دهد که این گونه ارزشمند حیوانی بیماری کلیوی ، مشکلات کبدی و عفونت در بدن دارد.
 |  حیات وحش

فرآیند حیات‌بخشی به پلنگ باغ وحش مشهد، الگویی بی‌همتا در ایران و جهان

خلاصه خبر: فرآیند تشخیصی و درمانی بیماری "ارس"، تنها پلنگ باغ وحش مشهد، سبب شد این گونه ارزشمند از ۱۱ سال پیش تاکنون، هرچند کجدار و مریز به حیات خود ادامه دهد و به تعبیری می‌توان ادعا کرد انجام اقدامات موثر برای زنده ماندن این گربه‌سان بیمار از ایام تولگی تا امروز، می‌تواند به عنوان الگویی بی‌همتا در عرصه ملی و جهانی معرفی شود.
 |  حیات وحش
یادداشت؛ دکتر ایمان معماریان:

دست به چرخه زیستی حیوانات نزنید

خلاصه خبر: حیوانات آزاد در طبیعت به ۲ دسته کلی تقسیم‌بندی می‌شوند؛ بخش نخست آن دسته از حیوانات غیراهلی نظیر پلنگ، شیر و... را شامل می‌شود که باید در طبیعت رها باشند تا در چرخه زیستی خود قرار بگیرند.
 |  حیات وحش

حال"ارس" تنها پلنگ باغ وحش مشهد ناپایدار شد

خلاصه خبر: معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت:"ارس"، پلنگ ایرانی ۱۱ ساله در باغ وحش که نخستین بار در سال ۱۳۹۱ از متخلفان شکار و صید زنده‌گیری شد و با تلاشهای متخصصان و دامپزشکان به رغم بیماری به زندگی ادامه داد، این روز ها به دلیل پیشرفت بیماری حال مساعدی ندارد.
 |  حیات وحش
مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری:

مقدمات کار فراهم شده تا دیپلمای دامپزشکی حیات وحش در استان ایجاد شود

خلاصه خبر: مدیرکل حفاظت محیط‌زیست چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه تالاب گندمان در زمره ۱۰ تالاب برتر پرنده‌نگری ایران و مهمترین زیستگاه‌های جانوری کشور برای اسکان دائم پرندگان بومی و تخم‌گذاری پرندگان مهاجر به شمار می‌رود که در دفتر بین‌المللی تحقیقات پرندگان آبزی(لندن -۱۳۵۲) ثبت شده است، گفت: تالاب گندمان ثبت جهانی می‌شود.
 |  رویدادها
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

دانشگاه‌ها دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری حیات‌وحش راه‌اندازی کنند/در بُعد دامپزشکی حیات وحش خلا جدی علمی داریم

خلاصه خبر: رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست با بیان اینکه ما در بعد دامپزشکی حیات وحش خلا جدی علمی داریم گفت: برای نجات گونه‌های در خطر انقراض راه‌اندازی دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری حیات وحش ضروری است.
 |  حیات وحش
معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست:

اطلاع‌رسانی زیاد در مورد «پیروز» برایمان حاشیه درست کرد/نمی‌توان گفت که یک دامپزشک متخصص در فرآیندهای درمانی هیچ اشتباهی نمی‌کند

خلاصه خبر: معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست از اعلام نتایج آزمایش پاتولوژی «پیروز» طی یک تا دو هفته آینده خبر داد و گفت: سازمان محیط‌زیست تلاش کرد که از همان ابتدا هیچ مساله‌ای را درباره «پیروز» کتمان نکند، اما به نظر می‌رسد یکی از عواملی که در این ماجرا برای ما حاشیه درست کرد، اطلاع‌رسانی زیاد و مداوم درباره وضعیت این حیوان بود.
 |  حیات وحش

این پایگاه خبری بر اساس مجوز معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول فعالیت است. این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران بوده و هر گونه برداشت از مطالب آن تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.

تمامی حقوق برای پایگاه خبری تحلیلی فاخته محفوظ است.