تلف شدن یک قلاده ببر در باغ وحش مشهد در اثر خفگی

باز هم دیواری کوتاهتر از دیوار مسئول فنی بهداشتی پیدا نشد!

محیط زیست استان خراسان رضوی از خفه شدن یک قلاده ببر 11 ساله بر اثر گیر کردن غذا در گلو خبر داد.
کد خبر  10981
خبر مهم

به گزارش فاخته به نقل از اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، محمد عرفانی معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: یک قلاده ببر 11 ساله در باغ وحش مشهد تلف شد و علت آن طبق اعلام اداره کل دامپزشکی که وظیفه حفاظت، درمان و نگهداری از حیوانات باغ وحش را دارد و نماینده این اداره کل در باغ وحش مستقر می باشد، خفگی بر اثر گیر کردن گوشت در گلوی ببر اعلام شد.

محمد عرفانی در ادامه بیان داشت: طبق صورتجلسه اداره کل دامپزشکی استان و پس از کالبد شکافی گزارشی به این اداره کل ارسال شد، که طبق آن اعلام شده است: در بازرسی ظاهری خونریزی از منافذ، ضایعات دهانی، آثار گزش و شکستگی و درگیری و زخم پوستی مشاهده نشد و تنها مورد قابل ذکر مشاهده یک تکه پستان در گلوی حیوان بود که با توجه به بافت نرم آن احتمالا در اثر استفراغ در گلوی این ببر گیر کرده و موجب خفگی آن شده است.

معاون حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در ادامه تأکید کرد: آنچه که برای ما مهم است این است که اداره کل دامپزشکی با تمهیدات مناسبی از چنین حوادثی جلوگیری کند که حیوانات از بین نروند. مراقبتی در زمینه نحوه غذا دهی به حیوانات باغ وحش صورت نگرفته و محیط زیست استان، این مسئله را به صورت جدی پیگیری می‌کند.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی افزود: مسئولیت سلامت حیوانات باغ وحش با سازمان دامپزشکی است و طبق ماده 2 قانون سازمان دامپزشکی کشور‌مصوب (24/03/1350) ، کلمه دام به حیوانات اهلی - طیور - ماهی - زنبور عسل – کرم - ابریشم - حیوانات آزمایشگاهی و "حیوانات باغ وحش" اطلاق ‌می‌شود و مقصود از کنترل بهداشتی، بازرسی و اقداماتی است که از لحاظ پیشگیری و مبارزه با امراض دامی و بیماری های مشترک بین انسان و دام لازم و‌ضروری می‌باشد.

خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)

دیدگاه خود را در خصوص این گزارش، از قسمت نظرات، به اشتراک بگذارید.  

محمد عرفانی گفت: مراکز نگهداری حیوانات ملزم هستند که مسئول فنی بهداشتی داشته باشند و در خصوص مسائل بهداشتی و بیماری حیوانات پاسخگو باشند، در صورتی که باغ وحش مشهد قصوری در خصوص تلف شدن این گونه کرده باشد، با عنایت به چالش های اخیر و کم کاری ها دامپزشک این باغ وحش، بررسی کارشناسی و پیگیری های قانونی در دستور کار این اداره کل می باشد.
 

خبرهای مرتبط
برچسب ها
آنچه شما گفته اید
 • مسئول فنی
  می گوید:
  بیچاره مسئول فنی باغ وحش... بیچاره ما مسئولین فنی بهداشتی
 • ایران
  می گوید:
  ای کاش دامپزشکی استان، پاسخ مناسبی برای این ادبیات محیط زیست داشه باشه و از حق مسئول فنی دفاع کنه
 • علیرضا
  می گوید:
  دکتر هنرمند مسئول فنی باغ وحش مشهد رو می شناسم که با وجدان کاری بالا و دانش عالی در اون مجموعه در حال کار هست. نباید این شکلی تخریب کنند ایشان رو
 • همراه
  می گوید:
  الان دقیقا نقش محیط زیست چی بوده..طبق گفته این آقا همه کاره دامپزشکی هست. پس چرا ایشان داره اظهار نظر می کنه
 • سعید
  می گوید:
  به این راحتی این مخلوقات زیبای خداوند را بر باد ندهید.چه کسی بر نحوه تغذیه این زبان بسته نظارت داشته است!.چرا در این ملک هیچ کس مسئولیت خطای خود را کردن نمی گیرد؟
نظرات
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر

این پایگاه خبری بر اساس مجوز معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول فعالیت است. این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران بوده و هر گونه برداشت از مطالب آن تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.

تمامی حقوق برای پایگاه خبری تحلیلی فاخته محفوظ است.