قوانین سخت‌گیرانه کانادا برای نگهداری سگ؛ از مجوزهای گران تا معدوم سازی سگهای خطرناک

کشور کانادا با وضع قوانینی سعی در کاهش اثرات منفی ناشی نگهداری حیوانات از جمله سگ و گربه داشته است. این کشور با انجام اقداماتی از جمله مجازات و پرداخت هزینه برای مجوزها، در این راستا تلاش می‌کند.
کد خبر  10276
خبر ویژه

به گزارش فاخته به نقل از فارس، افزایش شکایات و شیوع بیماری‌ها که نتیجه نگهداری حیوانات در محل زندگی انسان‌ها است، هر کشوری را به فکر وضع قوانینی انداخته  تا پیامدهای ناشی از این کار را به حداقل برساند. از جمله کشورهایی که قوانین زیادی برای سگ گردانی و بردن حیوانات به اماکن عمومی دارد کانادا است. در ادامه این مطلب به این قوانین می‌پردازیم.

الزامی بودن بهداشت حیوانات

آوردن حیوانات به اماکن عمومی در شرایطی که بهداشتشان رعایت نشده ممنوع است. دفع ادرار و مدفوع، بد بویی، تجمع حشرات یا جوندگان اطراف حیوان، نشان می‌هد نکات بهداشتی رعایت نشده است و برای دیگر شهروندان مزاحمت ایجاد می‌کند. آسایش هر شخص در اطراف کوچه خیابان، اداره، بیمارستان، پارک و... حائز اهمیت است.

برای جلوگیری از آلودگی‌هایی از طریق فضولات حیوانات پخش می‌شود، ظروف غذا و آب باید مرتباً تمیز و ضد عفونی شوند.

مکان‌هایی که حیوان در آنجا پا میگذارد باید کاملا تمیز و ضد عفونی شود و فضولاتش باید پاک شود.

صاحب حیوان اجازه ندارد که حیوانش را  در فضاهای بسته مانند خودرو که تهویه مناسبی ندارد ببرد.

قوانین مخصوص نگهداری سگ و گربه

اگر سگ یا گربه در هر ملک عمومی یا خصوصی غیر از مال صاحبش اجابت مزاج کند، صاحب حیوان باید فوراً آن مدفوع را برداشته و کاملا ضدعفونی کند.

اگر به هر دلیلی سگ و گربه بیش ازحد پارس یا میو کنند، مالکان آنان باید پاسخگو باشند چرا که آرامش هیچ شخص دیگری نباید خدشه دار شود.

تعقیب، گازگرفتن، خسارت به اموال عمومی یا خصوصی از جمله ممنوعات ذکر شده برای سگ ها هستند.

الزامی بودن دریافت مجوز برای نگهداری سگ و گربه و قوانین آن

برای دریافت جواز نگهداری حیوان، پس از گذشت چهار ماه از تولد سگ و گربه، مالکان آنها باید حیوان خود را در شهرداری ثبت نام کنند و مبلغی که شهرداری تعیین می‌کند را بپردازند.

مالکان باید سالانه این جواز را در شهرداری تمدید کنند.

هنگامی که سگ یا گربه خارج از ملک مالک است، صاحبش باید قلاده ای را به گردن او ببندد که برچسب مجوز فعلی شهرداری به آن وصل باشد.

هر سگ یا گربه ای که در خارج از محوطه صاحبش قلاده و برچسب مجوز نداشته باشد و با صاحبش همراه نباشد، پلیس مجاز است آن حیوان را توقیف کند.

شهرداری پرونده کلیه سگ ها و گربه های ثبت شده و دارای پروانه را با ذکر تاریخ و شماره ثبت همراه نام و مشخصات حیوان  با ذکر نام و نشانی مالک نگهداری می‌کند.

هزینه های مجوز

مجوز سگ یا گربه: 50 دلار

مجوز سگ یا گربه عقیم شده: 15 دلار

مجوز سگ خطرناک: 250 دلار

مجوز لانه سازی یا پرورش ماهی: 100 دلار

تامین نیاز حیوانات

از آنجایی حیوانات برای طبیعت خلق شده اند، میزان تحرکشان هم متناسب با محل زندگی‌شان است. حیوانات خانگی برای حفظ سلامتی خود باید یک سری ورزش‌‌های دوره‌ای را به‌طور منظم انجام دهند، از این رو صاحبان آنان موظفند محیط مناسبی را برایشان تهیه کنند. 

در صورت بروز مشکلاتی مانند درد و بیماری مراقبت‌های پزشکی و دامپزشکی همیشه باید دردسترس باشند.

اگر شخصی بخواهد برای مدت طولانی حیوانی را در خارج از محوطه زندگی‌اش نگهداری کند ملزم است مکانی تعبیه کند که مساحت کل محیط در همه جهات دو برابر طول حیوان باشد. مکان موردنظر باید در منطقه‌ای باشد که سایه کافی جهت محافظت از او در برابر پرتو های مستقیم خورشید وجود داشته باشد. به علاوه، این پناهگاه باید متناسب با وزن و نوع پوشش حیوان را از سرما، گرما و رطوبت محافظت کند.

داشتن شرایط زیر برای نگهداری از سگ های خطرناک الزامی است

1. دریافت مجوز مخصوص برای این‌ قبیل سگ ها الزامی است که هزینه آن را قانون مشخص می‌کند.

2. این گونه سگ ها باید عقیم یا «عقیم شده» باشند.

3. زمانی که این سگ ها از ملک مالک خارج می شوند، باید حتما پوزه بند داشته باشند. همچنین باید افساری داشته باشد که طول آن بیش از یک متر باشد و فقط افراد بالای هجده سال اجازه دارند که آن را کنترل کنند.

4. هنگامی که چنین سگی در ملک مالک است، باید در داخل خانه یا محوطه‌ای جداگانه محصور و قفل شده باشد، به طوری که برای جلوگیری از فرار و حمله سگ مناسب باشد و از ورود هر شخصی که به داخل آن مانع شود. اگر دیوار ها و پایه های خانه‌ای مخصوص این گونه سگ ها ساخته شده به اندازه کافی محکم نشده باشد، خانه‌اش باید در عمق کمتر از سی سانتی متر در زمین فرو رود. محوطه مذکور باید حداقل ابعاد دو متر در چهار متر داشته باشد و دارای اضلاع مناسب باشد. محفظه نباید در یک متری خط ملک یا در فاصله سه متری واحد مسکونی مجاور باشد.

در ورودی هر ملک و ساختمانی که سگ در آن نگهداری می‌شود باید تابلویی با علامت هشدار نمایش داده شود و بیانگر این باشد که سگ خطرناکی در این مکان وجود دارد. این علامت باید از نزدیکترین جاده یا گذرگاه قابل مشاهده و خوانا باشد.

خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)

دیدگاه خود را در خصوص این گزارش، از قسمت نظرات، به اشتراک بگذارید. 

اگر مالکان سگ های خطرناک، مایل یا قادر به رعایت الزامات این بند نباشند، سگ مذبور پس از 14 روز نگهداری، باید توسط پناهگاه حیوانات، آژانس کنترل حیوانات یا دامپزشک دارای مجوز معدوم شود.

کانادا برای کسانی که به رعایت قوانین تمایلی ندارند چه مجازاتی در نظر گرفته است؟

1. هر روز تخلف از هر یک از مفاد این آیین‌نامه جرم جداگانه‌ای محسوب می‌شود.

2. اخذ و پرداخت جریمه، شخص را از پرداخت حق الزحمه، بی نیاز نخواهد کرد.

3. علاوه بر مجازات‌های مقرر در این آیین نامه، قاضی دادگاه ایالتی در صورتی که تخلفی را به اندازه کافی جدی تشخیص دهد، می‌تواند دستور اخراج حیوان از شهر را بدهد یا حکم نابودی آن را صادر کند.

4. هرگاه شخصی در مدت دوازده ماه دو بار از این ماده آیین‌نامه تخلف کند، جریمه مقرر برای تخلف دوم، دو برابر مبلغ مقرر در بند 9(7) این آیین‌نامه می‌باشد.

5. هرگاه شخصی در مدت دوازده ماه سه بار یا بیشتر از مفاد این آیین‌نامه تخطی کند، جریمه مقرر برای دفعات بیش از سه بار، سه برابر مبلغ مقرر در بند 9(7) در این آیین‌نامه می‌باشد.

هزینه های توقیف

اولین توقیف در سال:

سگ یا گربه عقیم شده: 25 دلار
سگ یا گربه عقیم نشده: 50 دلار
سگ بزرگ: 250 دلار

دومین توقیف در سال:

سگ یا گربه عقیم شده: 50 دلار
سگ یا گربه عقیم نشده: 100 دلار
سگ بزرگ: 500 دلار

توقیف برای بار سوم و بیش‌تر از آن:

سگ یا گربه عقیم شده: 75 دلار
سگ یا گربه عقیم نشده: 150 دلار
سگ بزرگ: 1000 دلار

 

خبرهای مرتبط
برچسب ها
نظرات
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر

این پایگاه خبری بر اساس مجوز معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول فعالیت است. این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران بوده و هر گونه برداشت از مطالب آن تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.

تمامی حقوق برای پایگاه خبری تحلیلی فاخته محفوظ است.