مجموعه

خبرهای بین الملل

برگزاری وبینار "رفاه حیوانات برای آینده ای پایدار”

خلاصه خبر: وبینار "رفاه حیوانات برای آینده ای پایدار” برگزار می شود.
 |  اخبار روز

ذبح ۸۵ هزار راس دام قربانی برای زائران ایرانی تحت نظارت دامپزشکان عربستان و ناظرین شرعی

خلاصه خبر: در عملیات ذبح قربانی برای زائران ایرانی در مجموع ۸۵ هزار و ۱۰۰ رأس گوسفند تا قبل از ظهر ۲۸ خردادماه (۱۱ ذی‌الحجه به افق عربستان) ذبح شد و این عملیات به پایان رسید.
 |  اخبار روز

قیمت گران‌ترین گاو دنیا با قیمت آپارتمانی در قلب نیویورک برابری کرد

خلاصه خبر: برزیل بزرگترین صادر کننده گوشت گاو در جهان است و به همین دلیل صدها میلیون گاو در این کشور پرورش داده می‌شود. اما یکی از آن‌ها استثنایی است و قیمتش با یک آپارتمان ۱۸۰ متری در قلب نیویورک برابری می‌کند. دوربین‌های امنیتی، یک دامپزشک و یک نگهبان مسلح از این گاو ماده سفید رنگ و غول پیکر محافظت می‌کنند.
 |  خبرهای بین الملل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

سوء تغذیه ۱۸۱ میلیون کودک در جهان/ یونیسف نابرابری های جوامع را عامل نخست عنوان نمود....

خلاصه خبر: صندوق کودکان سازمان ملل متحد یعنی "یونیسف"  (• Unicef )  در گزارش جدید خود اعلام کرد که اکنون ۱۸۱ میلیون کودک زیر پنج سال معادل ۳۷ درصد خُردسالان جهان از فقر شدید غذایی و سوء تغذیه در رنج به سر می برند.
 |  خبرهای بین الملل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

آژیر قرمز اخطار برگشت خوردن کالای صادراتی هندوستان با ماده غیرمجاز "اتیلن اکساید" / ادویه های انسان کُشِ با آفت کُش...

خلاصه خبر: به نظر می رسد برخی انسان‌ها  و تولیدکنندگان غرق شده در سرعت فناوری های روز همچنان اسیر مطامع بازار دل آزار و کسب درآمد های چرکین خود به بها و قیمت سلامتی و تندرستی بیش از ۸ میلیارد جمعیت در جهان هستند  و  "اخلاق زیستی" و "سلام وسلامتی"  قربانی   عدم رعایت الگوهای رفتاری توسعه پایدار در بزنگاه و مسلخ مصلحت گرایی و انباشت دلارهای چرک باد آورده در این نمونه لو رفته از طریق صادرات ادویه های آغشته به آفت کُش ها به منظور ماندگاری بیشتر و مثلا با هدف آفت زدایی در کشور "هندوستان"  است!.
 |  خبرهای بین الملل

توقف صادرات مرغ و تخم مرغ ایران به عراق با ممنوعیت فصلی

خلاصه خبر: عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: با ورود به فصل گرما و کاهش تقاضا ، عراق به طور رسمی واردات مرغ و تخم مرغ را متوقف کرد.
 |  اخبار روز
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

سراب های آبی برزیل/ استخرها و تپه های شنی خارق العاده نقش زیبای بوم رنگ طبیعت...

خلاصه خبر: "لنچویس مارانهنسس" در برزیل یک منطقه طبیعی است که شهرت زیادی به خاطر زیبایی‌های طبیعی خود دارد. این منطقه شامل تپه‌های شنی با رنگ‌های مختلف، استخرهای آبی طبیعی و مناظری بی‌نظیر است. تپه‌های شنی در این منطقه به دلیل فرمولاسیون‌های خاص زمینی و رسوبات معدنی، طیف وسیعی از رنگ‌ها و الگوهای زیبا ایجاد کرده‌اند که برای عکاسان و گردشگران جذابیت زیادی دارد.
 |  خبرهای بین الملل

اعتراض کتبی وحضوری معاون وزیر ورئیس سازمان دامپزشکی کشور به تغییر نام کمیسیون منطقه غرب آسیا به منطقه غرب آسیا وخلیج عربی

خلاصه خبر: نود ویکمین جلسه سازمان جهانی بهداشت دام همزمان با یکصدمین سال تاسیس این سازمان (WOAH)از ۲۶ تا ۳۰می سال ۲۰۲۴میلادی مصادف با ۶ تا دهم خرداد ۱۴۰۳ هجری شمسی با حضور بیش از ۱۷۰ کشور از قاره های مختلف در حال برگزاریست.
 |  خبرهای بین الملل

با تصمیم برخی از کشتارگاه های برزیل عمر ماندگاری گوشت منجمد وارداتی از برزیل از ۱۲ به ۱۵ ماه رسید/ سازمان دامپزشکی:  ترخیص ۲۰۰ تن گوشت برزیلی پس از یک سال از گمرک سلامت آن را به خطر انداخته است

خلاصه خبر: تعدادی از کشتارگاه‌های برزیل که مورد تایید سازمان دامپزشکی ایران بوده و به خیلی از کشورهای مهم مثل اتحادیه اروپا، روسیه، چین و... محصولات خود را صادر می‌کنند، بررسی عمر ماندگاری گوشت‌های منجمد وارداتی را با احتساب ۶ ماه حاشیه امن، از ۱۲ ماه به ۱۸ ماه افزایش داده‌اند البته در کشورمان این میزان به ۱۵ ماه رسید.
 |  خبرهای بین الملل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

آمارهای رسمی "FAO" در راستای تولید مواد غذایی در جهان / پرچم "شُکر نعمت" بالاست...

خلاصه خبر: جهان امروز سرشار از چالش های تولید مواد غذایی است و وظیفه دست اندرکاران این مهم ارتقای بهره وری، تولید بیشتر، کاهش ضایعات، دورریزها (اسراف در مصرف)، استفاده بهینه از فناوری ها و بهره برداری از ظرفیت های آب و خاک و تدوین الگوی مصرف با توجه خاص به تغییرات اقلیمی و رشد و ازدیاد جمعیت جهانی است...
 |  خبرهای بین الملل

واردات ۲ هزار تن گوشت گوسفندی از افریقا به ایران/ ۱۵ کشور افریقایی برای صادرات دام به ایران آمادگی دارند

خلاصه خبر: قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی از صادرات ۱۳۰ هزار تن تخم مرغ در سال گذشته به کشورهای همسایه و واردات ۲۰۰۰ تن گوشت گرم گوسفندی از دو کشور افریقایی خبر داد.
 |  خبرهای بین الملل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

دبیرخانه رویداد مرکب* کاپ ۲۸ را آب بُرد/ آیا برخی از کشورهای منطقه با "باور" به "بارورسازی ابرها" دچار سیل سهمگین شدند!؟

خلاصه خبر: برای کشور امارات متحده عربی که سال ۲۰۲۳ میلادی میزبان کنفرانس بین المللی  تغییرات اقلیم و آب و هوایی کشورهای عضو سازمان ملل متحد موسوم به کاپ ۲۸ بود در دوهفته اخیر اتفاقات بسیار عجیبی در رابطه با بروز گسترش سیل در این کشور خشک و بیابانی رخ داده است به طوری که دولت مرکزی اعلام کرده که تهیه فیلم، خبر و عکس از این رویداد نابهنگام ممنوع می باشد.
 |  خبرهای بین الملل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

بیابان زایی اقیانوسی و دریایی ؛ عجیبا و قریبا...!

 |  خبرهای بین الملل

انقلابی تاریخی در حوزه پیوند کلیه حیوانات به انسان

خلاصه خبر: چندی قبل جراحان آمریکایی برای اولین‌بار در جهان کلیه اصلاح ژنتیکی‌شده یک خوک را به یک بیمار زنده ۶۲ ساله پیوند زدند. حالا این مرد دو هفته پس از عمل جراحی در بیمارستان ماساچوست، به خانه فرستاده شد.
 |  اخبار روز
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

شگفتی های احداث کانال آب ۱۳۵۷ کیلومتری در کویر خاک سیاه / زایش ستون فقرات اقتصاد کشاورزی ترکمنستان

خلاصه خبر: در سال ۱۹۵۶ مطابق با سال ۱۳۳۵ احداث این کانال آب خاکی  تقریبی ۱۳۵۷ کیلومتری  کویری موسوم به خاک یا شن سیاه در آسیای میانه در زمان شوروی سابق آغاز و در سال ۱۹۸۸ با عرض یا پهنای ۱۶۰ متر و عمق ۶۰ متر که بتدریج از مبدا به انتها عمق آن  کاهش می یابد در حدود ۱۳۸ کیلومتر ابتدایی قابل کشتیرانی بوده...
 |  خبرهای بین الملل

آشنایی با لیست بهترین کشورها برای تحصیل در رشته دامپزشکی

خلاصه خبر: شناخت بهترین کشورها برای تحصیل رشته دامپزشکی یکی از مهم ترین مسائل برای علاقه مندان به رشته تحصیلی دامپزشکی می باشد. به عبارتی دیگر انتخاب کشور مناسب برای تحصیل در این رشته از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چرا که با انتخاب یک کشور درست، شما می توانید در طول دوران تحصیلی خود به یک متحصص حرفه ای تبدیل شده و به راحتی وارد بازار کار شده و کسب درآمد کنید.
 |  خبرهای بین الملل

اختراع یک برنج جدید در کره جنوبی/ برنج گوشت گاو تا چه میزان مغذی است و چه طعمی دارد؟

خلاصه خبر: پروتئین برای یک رژیم غذایی سالم ضروری است و شما می‌توانید پروتئین خود را از گیاهان و حیوانات لوبیا، نخود، آجیل و دانه‌های غلات کامل و ماهی، مرغ و سایر دام‌ها دریافت کنید. توصیه می‌شود که بخش عمده پروتئین مورد نیاز خود را از منابع گیاهی مصرف کنید. متخصصان می‌گویند گوشت قرمز مانند گوشت گاو “باید به صورت محدودتر مصرف شود”. تولید گوشت از نظر زیست محیطی ناپایدار است.
 |  خبرهای بین الملل

اولین محموله تخم مرغ ایران وارد روسیه می‌شود

خلاصه خبر: رئیس اتحادیه مرغداران میهن گفت: برآورد‌ها حاکی از آن است که اولین محموله تخم مرغ ایران ظرف ۲۰ روز آینده برای نخستین بار وارد روسیه شود.
 |  اخبار روز

صادرات مواد ژنتیکی دام سنگین تولید ایران به افغانستان آغاز شد

خلاصه خبر: اولین محموله مواد ژنتیکی دام سنگین تولید شرکت نهاده‌های دامی جاهد به حجم 10 هزار دز به افغانستان رسید.
 |  خبرهای بین الملل
در دیدار معاون وزیر و رئیس دامپزشکی ایران با وزیر زراعت، آبیاری و مالداری دولت افغانستان در کابل تبادل نظر شد:

تاکید بر اجرای تفاهمنامه مشترک در خصوص آموزش و استفاده از واکسن‌ها و داروهای تولید ایران در افغانستان

خلاصه خبر: همکاری‌های دامپزشکی و دامداری و شیلاتی و قرنطینه ای ایران و افغانستان گسترش می یابد.
 |  خبرهای بین الملل

واردات دی و منو کلسیم فسفات ممنوع شد

خلاصه خبر: حسب پیگیری‌های به عمل آمده به منظور حمایت از تولید داخلی و با اعلام سازمان دامپزشکی، واردات دی و منو کلسیم فسفات تا اطلاع ثانوی ممنوع شد.
 |  خبرهای بین الملل

شناسایی نیازهای بازار عراق برای صادرات واکسن‌های دامپزشکی

خلاصه خبر: رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، گفت: پس از صادرات محصولات و فرآورده‌های پزشکی، زمینه صادرات واکسن‌های دامپزشکی این موسسه به عراق نیز به زودی فراهم خواهد شد.
 |  اخبار روز
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

بی‌‌نهایت "اقیانوس" و راه‌اندازی ناوگان دریایی از "کِشتی‌های عظیم روباتیک"

خلاصه خبر: شرکت دو ملیتی  "بی نهایت اقیانوس" در حال راه اندازی ناوگان دریایی عظیمی از کِشتی های بزرگ و غول پیکر روباتیکی است که در آینده قادر خواهد بود تحولی شگرف در صنعت دریانوردی، کشتیرانی، صید و ماهیگیری مسئولانه در جهان معاصر پدید آورد.
 |  خبرهای بین الملل

بازدید هیات سنگالی از کارخانه تولید یخ در شهرک صنعتی شهر قدس

خلاصه خبر: هیات سنگالی از کارخانه تولید یخ در شهرک صنعتی شهر قدس بازدید کرد.
 |  اخبار روز
سفیر ایران در آفریقای جنوبی:

واردات گوشت گرم از آفریقای جنوبی با رعایت همه پروتکل‌ها، قواعد و مقررات بهداشتی و شرعی

خلاصه خبر: سفیر ایران در آفریقای جنوبی از واردات گوشت گرم از آفریقای جنوبی با رعایت همه پروتکل‌ها، قواعد و مقررات بهداشتی و شرعی خبر داد.
 |  خبرهای بین الملل

توسعه همکاری اقتصادی استان بوشهر با کشور سنگال

خلاصه خبر: معاون وزیر شیلات کشور سنگال نیروهای مجرب و توانمند در حوزه دامپزشکی بوشهر را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد این حوزه تضمین کننده سلامت جامعه در عرصه تولیدات محصولات شیلات و دام است.
 |  اخبار روز

برگزاری دوره آموزشی ساخت واکسن برای کارشناسان کشور سنگال در موسسه رازی

خلاصه خبر: دوره آموزشی ساخت واکسن برای کارشناسان کشور سنگال در موسسه رازی برگزار می شود.
 |  خبرهای بین الملل
با استقبال معاون وزیر و رئیس سازمان دامپزشکی کشورمان از هیئت سنگالی آغاز شد:

بازدید هیئت آبزی‌پروری و دامپروری سنگال از تجربیات و دستاوردهای دامپزشکی ایران

خلاصه خبر: هیاتی متشکل از مدیران و کارشناسان آبزی‌پروری و دامپروری کشور سنگال جهت استفاده از تجربیات و دستاوردهای ایران در خصوص دامپزشکی وارد کشورمان شدند.
 |  خبرهای بین الملل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

خروج روسیه از توافق ماهیگیری با انگلیس/ اسب ها به آرامی مهار می شوند اما سریع می تازند...

خلاصه خبر: روسیه اعلام کرد از توافق ماهیگیری سال ۱۹۵۶ که توسط «نیکیتا خروشچف» رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی با انگلیس منعقد شده بود خارج شد و این نشان می دهد چقدر شکاف میان روسیه و غرب پس از دوسال لفاظی های جنگ سرد عمیق شده است.
 |  خبرهای بین الملل
وزیر خارجه مجارستان:

مقامات دامپزشکی ایران در زمینه صدور مجوز برای شرکت‌های مجاری انعطاف‌پذیر عمل کنند

خلاصه خبر: وزیر اقتصاد گفت: حضور شرکت‌های معتبر مجارستانی در کمیسیون مشترک دو کشور نشان دهنده عزم دو کشور برای توسعه روابط است.
 |  خبرهای بین الملل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

بازار کشاورزی ترکیه در اندیشه فتح الفتوح بازارهای جهانی/ از راز و رمزها درس بگیریم... بخش دوم

خلاصه خبر: به تاریخ ترکیه که نگاه کنیم، صنعت کشاورزی در نقطه به نقطه کشور ترکیه دیده می شود. صنعت کشاورزی در ترکیه سهم عمده ای در تولید ناخالص داخلی دارد به طوری که توانسته بخشی از بازار کار را نیز به خود اختصاص دهد. صنعت کشاورزی در ترکیه هنوز درگیر فضای سُنتی است و مدرنیته سازی به طور محسوس دیده نمی شود. ترکیه از معدود کشورهایی است که از نظر غذایی به خودکفایی رسیده است.
 |  خبرهای بین الملل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

طوفان "بازار دیجیتالی کشاورزی" ترکیه فاتح بازارهای صادراتی دنیا... کمی فکر کنیم!

خلاصه خبر: برای باز تعریف مدل های توسعه کشاورزی در کشورهای همسایه ایران نگاهی به آمار تولیدات این  کشور و رتبه یک در صادرات برخی محصولات کشاورزی ترکیه در سطح جهان ، نخستین ویژگی این بخش «اتکای محض عمل گرا و رویکردی مثبت به اشتیاق سرمایه گذاران داخلی و خارجی و بی اعتنا به شخصیت کاریزماتیک ...
 |  خبرهای بین الملل

مذاکرات روسای دامپزشکی ایران و مالزی همزمان با حضور وزیر کشاورزی آن کشور در تهران

خلاصه خبر: پیرو حضور وزیر کشاورزی و امنیت غذایی مالزی در ایران، در زمینه توسعه همکاری ، روسای دامپزشکی دو کشور در امر نظارت بهداشتی بر صادرات و واردات انواع محصولات پروتئینی یا داروهای دامی تبادل نظر صورت گرفت.
 |  خبرهای بین الملل

بررسی راهکارهای تسهیل و تسریع ترانزیت دام زنده از گرجستان به ایران

خلاصه خبر: هیات دامپزشکی ایران و گرجستان در خصوص روند همکاری‌های دو جانبه در زمینه تبادل فراورده‌های دامی تحت نظارت دامپزشکی دو کشور به بحث و بررسی پرداختند.
 |  خبرهای بین الملل

تبادل نظر ایران و امارات متحده عربی در خصوص صادرات بهداشتی دام زنده

خلاصه خبر: هیات‌های سازمان‌های دامپزشکی ایران و امارات متحده عربی در خصوص گواهی‌های لازم بهداشتی تبادل نظر کارشناسی و فنی کردند.
 |  خبرهای بین الملل

مجوز واردات گوشت قرمز از آفریقای جنوبی صادر شد

خلاصه خبر: به دنبال سفر رئیس جمهور و توافقات صورت گرفته با پیگیری مستمر دامپزشکی و قرنطینه گیاهی وزارت جهاد کشاورزی و با محوریت سازمان توسعه تجارت، روز گذشته مجوز صادرات گوشت قرمز و نیز خوراک دام نظیر ذرت از آقریقای جنوبی به ایران صادر شد.
 |  خبرهای بین الملل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

هیاهوی متاورس! آیا نمایشگاه های دام و طیور مجازی می شوند؟

خلاصه خبر: در یادداشت گذشته  در خصوص مِتاوِرس  عنوان شد که این "اینترنت فرا جهانی" به نظر می رسد که در آینده ای نه چندان دور موجب این خواهد شد که " نوپا میخ زن های آماتور"  را در  عرصه های نمایشگاهی به"چهار میخ و صُلابه" خواهد  کشانید.
 |  خبرهای بین الملل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

خبری در راهست.... ویترین مافوق تصور مِتاوِرس؛ ایل و تبار "نوپا میخ زن های آماتور" را به " چهار میخ و صُلابه "' خواهد کشید!

خلاصه خبر: جمع متخصصانی  که در سال ۱۳۳۸ در اراضی و تپه های کج و محدّب و مقعر خاکی و بی درخت و چمن واقع در شمال تهران و در جوار بزرگراه  شهیددکتر چمران کنونی را به عنوان انتخاب و جانمایی نخستین سایت نمایشگاه بین المللی ایران* که بعدها به نام "شرکت سهامی نمایشگاه بین المللی تهران" به شهره جهانی و منطقه ای معروف شد در دستور کار داشتند،

بهادری جهرمی: حق مأموریت سفرهای خارجی به صورت ریالی پرداخت می‌شود

خلاصه خبر: سخنگوی دولت با بیان اینکه مصوبه‌ای برای عادلانه تر کردن نظام پرداخت‌ها و جلوگیری از هزینه‌های اضافی در سفرهای خارجی در هیأت وزیران تصویب شد، گفت: حق مأموریت سفرهای خارجی به صورت ریالی پرداخت می‌شود.
رایزنی های گوشتی ایران در هند؛

دیدار رئیس سازمان دامپزشکی ایران و رئیس سازمان توسعه صادرات محصولات کشاورزی و غذایی فرآوری شده APEDA در دهلی‌نو

خلاصه خبر: معاون وزیر و رئیس سازمان دامپزشکی کشور در دیدار با رئیس سازمان توسعه صادرات محصولات کشاورزی و غذایی فرآوری شده – APEDA - در خصوص هماهنگی‌های بهداشتی صادرات و واردات محصولات دامی وآبزی پروری ونهاده ای دو کشور تبادل نظر کردند.
یادداشت؛ دکتر علیرضا کیهان پور:

"خبر" بی "نگار" ، "خبرنگار" نمی شود! شلیک خصم به "یکصد" قلب تپنده "خون نگاران" در "کربلای غزه"...

خلاصه خبر: به گفته "سازمان ملل"، باریکه در محاصره "غزه"، نه تنها خطرناک ترین مکان "جهان" برای "کودکان بی پناه" ، بلکه برای " "خبرنگاران" هم ناامن ترین جای دنیاست.
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

ضربه به قلب "اقتصاد ترکمنستان" با عقب نشینی آب از "سواحل" این کشور

خلاصه خبر: آیا  عقب‌نشینی آب  از سواحل ترکمنستان؛ آرام، آرام  به عنوان زنگ خطر برای کشورهای حاشیه "دریاچه خزر" به صدا درآمده است؟  در سواحل دریای خزر در ترکمنستان، "باتیر یوسپوف" که ملوان ۳۶ ساله است، دیگر نمی‌تواند مسافران خود را بین دو بندر جابجا  نماید؛ زیرا عمق آب دریاچه دیگر برای قایقرانی کافی نیست.
سرویس دامپزشکی کشور عراق به سازمان جهانی گزارش داد:

تهدید تب برفکی سویه SAT-2 از عراق

خلاصه خبر: با توجه به اعلام سازمان دامپزشکی کشور، بنابر گزارش سرویس دامپزشکی کشور عراق به سازمان جهانی بهداشت دام (WOAH)، نمودار بروز کانون‌های بیماری تب برفکی با سویه SAT-2 در تمامی استان‌های آن کشور بر خلاف انتظار، افزایشی و همراه با تلفات بوده است، همچنین گزارش‌های رسمی از افزایش روند بروز بیماری با سویه مذکور در کشور ترکیه و بروز بیماری در کشورهای بحرین و عمان، نشان دهنده افزایش خطر نفوذ این سویه اگزوتیک به کشور است.
 |  اخبار روز
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

برداشتی آزاد از درسی شگرف در مورد توماس ادیسون؛ آنگاه که دست از زمین و زمان کوتاه است!

خلاصه خبر: " اديسون " در سنین پيري پس از كشف لامپ، يكي از ثروتمندان ایالات متحده به‌شمار مي‌رفت و درآمد سرشارش را تمام و كمال، در آزمايشگاه مجهزش كه ساختمان بزرگي بود، هزينه می‌كرد.اين آزمايشگاه، بزرگ‌ترين عشق «ادیسون» بود و  هر روز اختراعي جديد در آن شكل‌می‌گرفت تا آماده‌ی بهينه‌سازي و ورود به بازار شود. همين روزها بود كه نيمه‌هاي شب، از اداره‌ی آتش‌نشاني به پسر «اديسون» اطلاع دادند که آزمايشگاه پدرش در آتش مي‌سوزد و كاري از دست كسي برنمي‌آيد و تمام تلاش مأموران، فقط برای جلوگيري از گسترش آتش به ساير ساختمان‌هاست!
 |  خبرهای بین الملل
صادرات گوشت منجمد قزاقستان به ایران انجام می شود؛

درخواست طرف قزاقستانی برای افزایش ماندگاری گوشت تازه گاو در بسته بندی وکیوم از 3 به 16 روز

خلاصه خبر: طبق توافق مقامات ایران و قزاقستان در آینده نزدیک صادرات گوشت گاو از این کشور به ایران آغاز خواهد شد.
 |  خبرهای بین الملل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

رُوبات های هوشمند کشاورزی "ژاپن" منهای "بادیگارد" ورزیده حرفه ای...!

خلاصه خبر: وزارت کشاورزی ،جنگل داری و شیلات "کشور ژاپن" با استفاده از هوش مصنوعی رُوبات هایی را طراحی کرده که در تمام مراحل و زنجیره کاشت ،داشت و برداشت به دلیل کاهش نیروی کار کشاورزی و بالا بودن سن بالای ۷۰ سال کشاورزان نسل قدیمی؛ عرصه میدانی این حوزه را در سیطره خویش قرار داده اند.
 |  خبرهای بین الملل

تأکید ایران و عراق بر امضای یادداشت تفاهم در حوزه های کشاورزی و دامپزشکی

خلاصه خبر: سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد و وزیر کشاورزی عراق بر امضای اسناد یادداشت تفاهم در حوزه های کشاورزی و دامپزشکی تأکید کردند.
 |  اخبار روز

گسترش همکاری های دو جانبه در زمینه دامپزشکی با کشور قزاقستان

خلاصه خبر: تشریفات و الزامات بهداشتی - دامپزشکی برای تجارت گوشت دام سنگین از قزاقستان در نوزدهمین اجلاس کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و قزاقستان به امضای نمایندگان دو کشور رسید.
 |  خبرهای بین الملل
با پیگیری‌های سازمان دامپزشکی و همکاری وزارت امور خارجه انجام خواهد شد؛

از ماه آینده صادرات پای مرغ به چین مستقیم می‌شود

خلاصه خبر: قائم مقام وزیر جهادکشاورزی گفت: با توافقات صورت گرفته صادرات پای مرغ به چین به صورت مستقیم انجام خواهد شد.
 |  خبرهای بین الملل

خوردن سگ در کره جنوبی ممنوع می‌شود

خلاصه خبر: دولت و حزب حاکم بر کره جنوبی توافق کردند که لایحه‌ای را بررسی کنند و پس از آن کشور فروش و عرضه گوشت سگ در غذای عمومی را متوقف کند.
 |  خبرهای بین الملل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

از واقعیت تا سراب تامین غذا و آب تا خدمات پزشکی سازمان ملل برای «کربلای غزه»؛ دغدغه یک ژورنالیست حوزه امنیت غذایی

خلاصه خبر: در اساسنامه، مرامنامه و منشور اهداف سازمان فائو (FAO) و برنامه جهانی غذای(WFP) ملل متحد(UN) در زمان های بحران ناشی از گرسنگی، خشکسالی، بیماری های اپیدمیک، آندمیک، سیل، رانش زمین، زلزله، مناطق آشوب زده، آتش سوزی...
 |  خبرهای بین الملل

رایزنی با استرالیا برای واردات دام زنده/ گوشت برزیل مورد تایید ایران نیست

خلاصه خبر: مدیر کل دامپزشکی استان هرمزگان با اعلام اینکه اخیرا نماینده استرالیا در حال رایزنی با کسانی است که متقاضی واردات دام زنده هستند، گفت: ونزوئلا نتواست تاییدیه های مورد نیاز برای ارسال گوشت به ایران را بگیرد. بنابراین کشتارگاه های این کشور باید نواقصشان را رفع کنند، تا بتوانند تایید های لازم از سوی ایران را دریافت کنند.
 |  خبرهای بین الملل
اولین دستاورد هیئت اعزامی دامپزشکی مازندران به روسیه:

صادرات شرکت فعال حوزه آبزیان از سر گرفته شد

خلاصه خبر: در حاشیه شرکت در دوره های آموزشی طی نشست های متعدد با نماینده دامپزشکی روسیه امکان صادرات یکی از شرکت های فعال حوزه آبزیان میسر شد.
 |  خبرهای بین الملل

برگزاری دوره آموزشی"ساخت واکسن‌های دامپزشکی" ویژه کارشناسان کشور ازبکستان

خلاصه خبر: دوره آموزشی"ساخت واکسن‌های دامپزشکی" ویژه کارشناسان کشور ازبکستان به میزبانی مرکز آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار شد.
 |  خبرهای بین الملل
دکتر لوئیس هررا، مشاور رئیس گروه بیوکوبافارما:

تولید مشترک واکسن‌های دامی از زمینه‌های مناسب همکاری کوبا با ایران است

خلاصه خبر: پیرو سفری که معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان در شهریور ماه گذشته به کوبا داشت، از طرف کوبایی برای بازدید از توانمندی ها و زیرساخت های علم و فناوری ایران، دعوت به عمل آمد و در این راستا، هیاتی سه نفره از گروه مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی کوبا که جزو مقامات و محققان عالی رتبه کوبایی هستند، برای بازدید از زیرساخت های ایران به کشور ما سفر کردند و در بازدیدهایی که طی این چند روز برای آنها ترتیب داده شد با شرکت های دانش بنیان ایرانی، دستاوردها و توانمندی های آنها آشنا شدند.
 |  خبرهای بین الملل

اعلام عزای عمومی بدنبال جنایت رژیم صهیونیستی در بیمارستان غزه

خلاصه خبر: دولت جمهوری اسلامی ایران به دنبال جنایت جنگی و حمله وحشیانه رژیم صهیونیستی به بیمارستان غزه امروز (چهارشنبه) را عزای عمومی اعلام کرد.
 |  خبرهای بین الملل

افزایش خودکشی دامپزشکان آمریکایی

خلاصه خبر: داده‌های مرکز ملی آمار بهداشت ایالات متحده آمریکا نشان می‌دهد که آمار خودکشی در بین دامپزشکان این کشور افزایش داشته است.
 |  خبرهای بین الملل

فروشندگان گوشت منتظر مشتری هستند/ گوشت وارداتی از روسیه و کنیا وارد بازار شد

خلاصه خبر: رییس اتحادیه گوشت گوسفندی گفت: قیمت گوشت‌های داخلی 20 هزار تومان کاهش یافته و گوشت‌های تنظیم بازار هم توزیع شده که در دسترس مردم قرار گرفته است که با گوشت‌های مصارف صنعتی که در خبرها به آنها اشاره شده، متفاوت است.
 |  اخبار روز

برگزاری دوره آموزشی ساخت واکسن های دامپزشکی برای کشور ازبکستان

خلاصه خبر: معاون تحقیقات و فناوری موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، از برگزاری دوره آموزشی ساخت واکسن های دامپزشکی برای کشور ازبکستان خبر داد.
 |  خبرهای بین الملل
وبینار رفاه حیوانات در سال 2023؛

کاربرد استانداردهای سازمان جهانی بهداشت حیوانات برای حمایت از وضعیت مناسب رفاه حیوانات در منطقه آسیا و اقیانوسیه

خلاصه خبر: رفاه حیوانات موضوعی پیچیده و چندوجهی با ابعاد علمی، اخلاقی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، مذهبی و سیاسی است. برداشت ها از مفهوم رفاه حیوانات از منطقه ای به منطقه دیگر و بین فرهنگ های مختلف، با توجه به نقش حیوانات در جوامع انسانی متفاوت است.
 |  خبرهای بین الملل
از نظر بسیاری از صاحبان سگها، واکسن ها نا امن، بی‌اثر و یا حتی مضر هستند

امتناع آمریکایی‌ها از واکسیناسیون سگ‌هایشان!

خلاصه خبر: نتیجه یک تحقیق جدید که توسط دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه بوستون انجام شده، نشان می‌دهد که بیش از ۵۰ درصد صاحبان سگ در ایالات متحده نسبت به واکسیناسیون سگ‌ها تردید دارند و از این کار امتناع می‌کنند.
 |  اخبار روز

واردات یک روز در میان محموله های گوشت از کنیا/ خرید ۱۵۰ هزار راس گوساله پرواری از پاکستان

خلاصه خبر: قائم مقام وزیر جهادکشاورزی از واردات یک روز در میان محموله های گوشت از کنیا خبر داد و گفت: همچنین تا اواخر آبان ماه ۱۵۰ هزار راس گوساله پایه پرواری که ۲ تا ۶ ماه برای پرواربندی زمان نیاز دارند، از پاکستان وارد می‌شود.
 |  خبرهای بین الملل
سفیر ایران در کنیا:

نگرانی در مورد سلامت گوشت‌های وارداتی وجود ندارد؛ سال گذشته مافیای گوشت مانع واردات گوشت از کنیا شد

خلاصه خبر: سفیر ایران در کنیا، با اشاره به آغاز ارسال محموله‌های گوشت گرم گوسفندی از این کشور آفریقایی به ایران اظهار کرد: هیچ نگرانی در مورد سلامت این گوشت‌ها وجود ندارد و ما به دنبال این هستیم که بتوانیم در صورت امکان دام زنده نیز از کنیا به ایران وارد کنیم.
 |  خبرهای بین الملل

سگ انتحاری، سلاح عجیب ارمنستان علیه جمهوری آذربایجان!

خلاصه خبر: استفاده از حیوانات در جنگ تاریخی طولانی دارد و گاهی شکلی باورنکردنی به خود می‌گیرد که تازه‌ترین نمونه آن را می‌توان در ادعای جمهوری آذربایجان علیه ارمنستان دید.
 |  خبرهای بین الملل

بازدید معاون وزیر اقتصاد کشور ارمنستان از مرکز ملی تشخیص، آزمایشگاه های مرجع و مطالعات کاربردی سازمان دامپزشکی کشور

خلاصه خبر: معاون وزیر اقتصاد کشور ارمنستان از مرکز ملی تشخیص، آزمایشگاه های مرجع و مطالعات کاربردی سازمان دامپزشکی کشور بازدید کرد.
 |  خبرهای بین الملل

خلاقیت یک کارخانه لبنیات؛ گاو خود را انتخاب کنید / تشکر از گاو مخصوص با کامنت

خلاصه خبر: یک شرکت هلندی در طرحی خلاقانه و مبتکرانه شیر هر گاو را جداگانه بسته بندی می کند و روی هر بطری شیر، اسم گاو تولیدکننده آن را درج می کند.
 |  خبرهای بین الملل

اربعین حسینی تسلیت باد

خلاصه خبر: امام صادق (عليه السلام) فرمود: هيچ پيامبرى در آسمانها و زمين نيست مگر اين كه مى‏ خواهند خداوند متعال به آنان رخصت دهد تا به زيارت امام حسين (عليه السلام) مشرف شوند، چنين است كه گروهى به كربلا فرود آيند و گروهى از آنجا عروج كنند.
 |  خبرهای بین الملل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

ارمغان اقیانوس و دریا برای انسان!

خلاصه خبر: اقیانوس ها و دریاها با پوشش ۷۰ درصد از سیاره زمین،  از ارزشمندترین منابع منابع طبیعی  و یکی از اعجاب آورترین خلایق خداوند بر روی کره مسکون هستند.اقیانوس ها حاکم بلامنازع تعیین آب و شرایط هوایی کره زمین بوده، پایش و تمیزی هوا،یار و یاور تغذیه سالم میلیارد ها نفر انسان به عنوان یک منبع غذایی راهبردی، ایجاد اشتغال برای صدها میلیون نفر در جهان و از همه قابل توجه تر بیشترین موجودات زنده کره زمین را در خود جای داده اند و از جلبک های میکروسکوپی تا نهنگ آبی به عنوان بزرگترین حیوان سپهر هستی  در این زیستگاه به حیات خویش ادامه می دهند.
 |  خبرهای بین الملل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

کِشتی به دست دریا..‌سکان به دست مردم... یک میلیارد و ۶۸ میلیون دلار برآورد سهم صادرات انواع آبزی در سال ۲۰۲۴ میلادی برای استرالیا

خلاصه خبر: "استرالیا" کشوری با "هشت هزار تکه جزیره" جدا از هم و همچنین سواحل مناسب ،دریا و دریاچه با سخاوت هم اینک در عرصه فعالیت های پرورش ماهی و صنعت ماهیگیری با کِشتی ها و شناورهای پیشرفته می رود که پس از کشور چین نبض بازارهای هدف صادراتی انواع آبزیان به ویژه به ایالات متحده و اروپا را در دنیا به تورهای ماهیگیری خود به مانند یک صیاد حرفه ای به دام رقابت سالم با سایرین بیاندازد.
 |  خبرهای بین الملل
امضای توافقنامه در حوزه بهداشت و دامپزشکی در دستور کار دو کشور؛

خیز جدید تهران و اسلام‌آباد برای از سرگیری مذاکرات تجارت آزاد

خلاصه خبر: یک روزنامه اقتصادی پاکستان با اشاره به گام‌های عملی تهران و اسلام‌آباد برای پیشبرد برنامه همکاری راهبردی تجاری و افزایش حجم مبادلات به ۵ میلیارد دلار، نوشت: ایران و پاکستان خیز جدیدی را برای ازسرگیری مذاکرات درباره پیمان تجارت آزاد را برداشته‌اند.
 |  خبرهای بین الملل

خطر جهش در کمین حیوانات جهان/ حادثه چرنوبیل تکرار می‌شود؟

خلاصه خبر: ژاپن روز پنجشنبه شروع به تخلیه بیش از ۱,۳ میلیون تن آب رادیواکتیو به اقیانوس آرام کرد؛ اقدامی که به گفته کارشناسان «پتانسیل ایجاد جهش هایی را در حیوانات مشابه آنچه در چرنوبیل دیده شد دارد.»
 |  خبرهای بین الملل
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

شکوه بازگشت به "دنیای زیبای انسان؛ طبیعت و حیوان" از دریچه دوربین "یک ایرانی و رقابت با پویانمایی میازاکی"

خلاصه خبر: به تصویر کشیدن زندگی "عشایر تساتان" مغولستان که جلوه زیبایی از زندگی‌ در طبیعت و دنیای شگفت انگیز ارتباط پایدار انسان و حیوان با حفظ فرهنگ اصیل می باشد؛
 |  خبرهای بین الملل

بازدید رئیس سرویس دامپزشکی کشور افغانستان از مرکز ملی تشخص، آزمایشگاه های مرجع و مطالعات کاربردی سازمان دامپزشکی کشور

خلاصه خبر: رئیس سرویس دامپزشکی کشور افغانستان از مرکز ملی تشخص، آزمایشگاه های مرجع و مطالعات کاربردی سازمان دامپزشکی کشور بازدید کرد.
 |  اخبار روز
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:

خیلی دور؛ خیلی نزدیک با "Travel Light" نسخه اصل "ندای وظیفه" بدون "رُتوش"

خلاصه خبر: حرکت ؛ در مسیر بودن ، ندای وظیفه،خط سیرروشن و مستقیم، دستیابی به یک آغاز تا پایان روند و پروسه مدیریت مَردم مدار می تواند خالق یک تجربه  گرانسنگ  از اندوخته عِلم و عَمل در این راستا باشد.
 |  خبرهای بین الملل

ژاپن واردات مرغ از برزیل را از سر می گیرد

خلاصه خبر: دولت ژاپن واردات مرغ از «سانتا کاتارینا» برزیل را از سر می گیرد.
 |  اخبار روز

فناوری‌ نانو از سگ‌های پلیس هم محافظت می‌کند

خلاصه خبر: پس از حادثه‌ای که برای یک سگ پلیس به نام بینگو در کانادا رخ داد، شرکت نواگرافن (Nova Graphene) تصمیم گرفت تا روی ساخت لباس ضدگلوله تقویت شده با گرافن کار کند، لباسی که به صورت سه‌بعدی چاپ می‌شود.
 |  اخبار روز

حامیان عجیب حقوق حیوانات در مقابل سفارت مصر در لندن + عکس

خلاصه خبر: حامیان حقوق حیوانات در مقابل سفارت مصر در لندن خواستار پایان دادن به سواری گرفتن از حیواناتی مانند اسب و شتر برای گردشگران در منطقه گردشگری اهرام مصر هستند.
 |  خبرهای بین الملل

اولین باغ‌وحش هولوگرامی جهان در استرالیا افتتاح شد

خلاصه خبر: در این باغ‌وحش جذاب، تصاویر سه‌بعدی واقعی از حیوانات درست جلوی چشمان افراد نمایش داده می‌شوند.
 |  خبرهای بین الملل
سرپرست سازمان دامپزشکی کشور:

ایران صنعت تولید واکسن‌های دامی در کشورهای آفریقایی را احداث می‌کند

خلاصه خبر: سرپرست سازمان دامپزشکی کشور گفت: ایران قصد دارد صنعت تولید واکسن‌های دامی را در کشورهای آفریقایی ایجاد کند.
 |  خبرهای بین الملل
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه ایران:

به زودی ۱۲ نفر دیگر از کشور مالی برای آموزش حرفه‌ای وارد ایران می‌شوند و ما این برنامه را برای چند کشور افریقایی دیگر نیز خواهیم داشت

خلاصه خبر: ایران بر گسترش و تقویت روابط تجاری و اقتصادی با کشورهای حوزه آفریقا تاکید کرد.
 |  خبرهای بین الملل
با برگزاری دوره آموزشی واکسن‌های دامی توسط سازمان دامپزشکی برای هیات خارجی محقق شد؛

آغاز همکاری‌های دوجانبه بین ایران و مالی

خلاصه خبر: با برگزاری دوره آموزشی واکسنهای دامی توسط سازمان دامپزشکی برای هیات مالیایی، همکاری‌های دوجانبه بین ایران و مالی آغاز شد.
 |  خبرهای بین الملل

بازدید هیئت تاجیکستانی در خصوص طرح مشترک ESBL-Ecoli از مرکز ملی تشخیص سازمان دامپزشکی کشور

خلاصه خبر: پیرو برنامه جهانی یکپارچه سلامت one health و موضوع مهار مقاومت میکروبی AMR و حمایت فنی و مالی سازمان های بین المللی از یک سو و اداره کنترل بیماری های واگیر ، دفتر بهداشت محیط و سلامت کار وزارت بهداشت و آموزش پزشکی و مرکز ملی تشخیص سازمان دامپزشکی کشور در برنامه اجرایی قرار گرفت.
 |  اخبار روز
قائم مقام وزارت جهاد کشاورزی از انعقاد تفاهم نامه دامپزشکی ایران با کنیا خبر داد؛

کشتارگاه‌های کنیا در استاندارد‌های بین الملل و حتی بالاتر از استاندارد برخی از کشور‌هایی بود که الان ما داریم

خلاصه خبر: علیرضا پیمان پاک از عقد قرارداد همکاری بین ايران و کنیا در حوزه دامپزشکی و کشاورزی خبر داد.
 |  خبرهای بین الملل

گوشت ارزان کنیایی در راه بازار ایران/ نیسان آبی دادیم گوشت قرمز گرفتیم

خلاصه خبر: مجوز واردات گوشت قرمز از کنیا پس از بررسی‌های تفصیلی سازمان دامپزشکی و صدور تأییدیه‌های بهداشتی صادر شد.
 |  خبرهای بین الملل

کشورهای غربی چه قوانینی برای سگ‌گردانی وضع کرده‌اند؟

خلاصه خبر: راه دادن حیوانات درنده به زندگی، اقدامی منافی انسانیت، فرهنگ و عقل و منطق بود که رؤیای زندگی آمریکایی آن را وارد اجتماع ایران کرد اما بدتر از آن، این که این پدیده بدون قوانین که در کشورهای مبدأ برای آن وضع شده بود وارد کشور ما شد و هنوز با وجود گذشت سال‌ها از آغاز آن، قوانین اختصاصی برای آن وضع نشده است.
 |  خبرهای بین الملل

این پایگاه خبری بر اساس مجوز معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول فعالیت است. این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران بوده و هر گونه برداشت از مطالب آن تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.

تمامی حقوق برای پایگاه خبری تحلیلی فاخته محفوظ است.