تامین ۸۰ درصدی واکسن نوترکیب آنفلوآنزای فوق حاد با همت‌ فناوران/تولید واکسن دوگانه جدید در کشور

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با دستیابی به تولید واکسن نوترکیب آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به عنوان یک بیماری مشترک بین انسان و پرندگان، توانست ۸۰ درصد از نیاز کشور را تامین کند و اکنون با دستیابی به دانش فنی واکسن دوگانه آنفلوآنزای بومی- نیوکاسل درصدد است تا کشور را از واردات این فرآورده دارویی بی‌نیاز کند.
کد خبر  10889
خبر مهم

به گزارش فاخته، دکتر عباس جمالی از محققان این شرکت‌ دانش‌بنیان در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: یکی از مهمترین محصولاتی که ما در حال تولید آن هستیم، واکسن راهبردی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است.

وی افزود: بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سال ۹۶ نزدیک به ۵۶ درصد از صنعت مرغ تخمگذار کشور را از بین برد و به بسیاری از جمعیت مرغان مادر که جوجه‌های گوشتی را تامین می‌کنند، آسیب زد؛ از این رو از آن سال تصمیم بر این شد که واکسیناسیون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان جزء برنامه‌های واکسیناسیون کشور قرار گیرد.

جمالی با بیان اینکه از سال ۹۸ تا ۱۴۰۰ واردات این واکسن صورت گرفته است، ادامه داد: از سال ۱۴۰۰ ما وارد بازار این واکسن در کشور شدیم که در ابتدا سهم ۳۰ درصدی بازار این واکسن را در اختیار داشتیم و اکنون این سهم را به ۸۰ درصد ارتقاء دادیم و توانستیم ۸۰ درصد از نیازهای کشور به این واکسن را تامین کنیم.

این محقق اظهار کرد: یکی از اتفاقات خوبی که در ساخت این واکسن رخ داد، استفاده از فناوری پیشرفته نوترکیب است که در ساخت بذر این واکسن به کار گرفته شد و اولین واکسن حوزه دامپزشکی کشور بود که بذر آن با استفاده از فناوری نوترکیب ساخته شد.

وی تاکید کرد: با تولید بذر واکسن آنفلوآنزا از این روش، موفق شدیم وارد فرآیند ساخت این واکسن شویم.

جمالی، آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را یک بیماری مشترک بین انسان و پرندگان دانست و یادآور شد: از این رو از سوش وحشی در گردش، امکان ساخت بذر و واکسن وجود ندارد؛ چرا که می‌تواند برای انسان خطرناک باشد و تنها راهکار تولید بذر این واکسن این است که به تکنولوژی ساخت بذر آن دست یابیم.

جمالی با تاکید بر اینکه این شرکت به دانش فنی تولید بذر آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان دست یافته است، افزود: با این دانش فنی به فرایند ساخت واکسن دست یافتیم.

به گفته وی، سالانه ۱۳۰ میلیون دوز نیاز کشور به این واکسن است و این شرکت امسال به تولید حدود ۱۰۰ میلیون دوز واکسن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نائل شده است.

جمالی در پاسخ به این سؤال که آیا آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان همانند آنفلوآنزای انسانی دستخوش جهش می‌شود، توضیح داد: در خصوص این بیماری همانند آنفلوآنزای انسانی جهش اتفاق می‌افتد؛ از این رو یکی از اقداماتی که برای تولید واکسن آن باید صورت گیرد، پایش بذر است تا اطمینان حاصل شود با ویروس وحشی در گردش منطبق است.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین مزایایی که این فناوری برای ما ایجاد می‌کند، این است که اگر تغییر ویروس آن به حدی باشد که واکسن مؤثر نباشد، در مدت کمتر از ۳ ماه می‌توانیم بذر جدید را با استفاده از این فناوری تولید کنیم و با بذر جدید کشور را پوشش دهیم.

این محقق با بیان اینکه علاوه بر این واکسن، تولید اجوانت‌ روغنی را به تولید رساندیم، افزود: این محصول ماده اولیه ساخت واکسن کشته طیور به شمار می‌رود.

محقق این طرح گفت: اجوانت روغنی تولیدشده به فاز صادرات رسیده است.

خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)

دیدگاه خود را در خصوص این گزارش، از قسمت نظرات، به اشتراک بگذارید. 

وی، واکسن دوگانه آنفلوآنزای بومی- نیوکاسل را از دیگر محصولات این شرکت نام برد که به‌زودی وارد بازار خواهد شد. این محصول وارداتی است که امیدواریم با این تولید، سهم واردات به کشور کاهش یابد.

 

خبرهای مرتبط
برچسب ها
نظرات
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر

این پایگاه خبری بر اساس مجوز معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول فعالیت است. این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران بوده و هر گونه برداشت از مطالب آن تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.

تمامی حقوق برای پایگاه خبری تحلیلی فاخته محفوظ است.