سرجمع افزایش تعرفه‌های نزدیک به ۴۰ درصد برای حیات حداقلی مراکز پزشکی!

تعرفه‌های پزشکی ۱۴۰۳ در اولین جلسه هیات دولت تصویب شد + پی نوشت فاخته

تعرفه‌های خدمات بهداشتی درمانی سال ۱۴۰۳، در هیات دولت تصویب شد.
کد خبر  11076
خبر مهم

به گزارش فاخته، ­­­­دکتر رضا لاری‌پور افزود: اگرچه تعرفه‌ها قبل از شروع سال جدید به هیات دولت نرسید، ولی امسال با پیگیری‌های رئیس کل سازمان نظام پزشکی و همراهی و همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در اولین جلسه هیات وزیران و زودتر از سال گذشته، نرخ تعرفه‌ها تصویب شد.
وی در این باره گفت: با وجود اینکه عدد مصوب شورای عالی بیمه با حضور همه ذینفعان، عدد ۴۶ درصد بود، اما این عدد در هیات دولت با تغییراتی همراه شد. اما آنچه که مهم است آن است که سعی شده نرخ رشد برخی از اجزا تعرفه‌ای نظیر ویزیت و جز فنی و جز حرفه‌ای با نرخ رسمی تورم همراهی و همخوانی داشته باشد، چراکه در غیر این صورت بسیاری از مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستان‌ها و ارایه دهندگان خدمات سلامت با آسیب بسیار شدید مواجه خواهند شد و خطر تعطیلی بسیاری از مطب‌ها و مراکز درمانی وجود دارد.
لاری‌پور ادامه داد: لذا نرخ ویزیت رسمی افزایش یافته بر اساس سرجمع تعرفه‌ها، عددی نزدیک به ۵۰ درصد خواهد بود و همچنین نرخ جز فنی و جز حرفه‌ای از گلوبال سرجمع افزایش تعرفه‌ها نزدیک به ۴۰ درصد پیش‌بینی می‌شود تا به این ترتیب مراکز درمانی در سال ۱۴۰۳ با این نرخ تعرفه‌ای ادامه حیات حداقلی داشته باشند. ­
معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی همچنین گفت: به دلیل منجمد ساختن تعرفه‌ها در سالیان گذشته، هر گونه افزایش تعرفه‌ای حتی با این مقدار هم که برای اولین بار رخ داده و تلاش و همراهی بسیاری از ذینفعان حتی بیمه‌های سراسر کشور را به دنبال داشته، اما همچنان این عدد تکافوی مراکز درمانی و جامعه پزشکی را نمی‌دهد.
وی ادامه داد: از طرفی هم لازم است نرخ «تعدیل» که در مراکز استانی و مراکز کمتر برخوردار ممکن است توسط استانداران اعمال شود، حتما برداشته شود و حتی در برخی مناطق کمتر برخوردار نرخ بالاتری از نرخ تعرفه مصوب به منظور ماندگاری جامعه پزشکی در نظر گرفته شود.
لاری‌پور همچنین گفت: امیدواریم تعرفه‌های جدید به سرعت ابلاغ شود و تعرفه‌های مصوب، از ابتدای فروردین ماه مورد اعمال قرار گیرد.

  خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)

دیدگاه خود را در خصوص این گزارش، از قسمت نظرات، به اشتراک بگذارید.

فاخته- ضمن تبریک به جامعه پزشکی، ذکر دو نکته در این بین لازم است؛

اول؛ اینکه این تعرفه ها از سال 1402 پیگیری شد و آنقدر این پیگیری هدفمند انجام شد که در اولین جلسه هیات دولت در 5 فروردین ماه جاری به تصویب می رسد.

دوم اینکه، علیرغم افزایشی که به اذعان معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی برابر با نرخ تورم انجام شده، اما این نهاد همچنان از رشد ناکافی تعرفه ها سخن به میان آورده و علت را رشد ناکافی تعرفه‌ها در طی سنوات گذشته یاد می کند. 

این دو مورد را بگذارید در کنار مصائب ابلاغ تعرفه های دامپزشکی طی سالیان اخیر که نه از حیث زمان تصویب و ابلاغ و نه از حیث همترازی با نرخ تورم، هیچگاه بر این محورها منطبق نبوده و همواره گلایه همکاران بخش غیردولتی را به دنبال داشته است. امیدواریم در سال جاری، این دو حسرت دیرین خانواده دامپزشکی را شاهد نباشیم و در همین روزهای ابتدایی سال، ابلاغ تعرفه های بخش درمان دامپزشکی کشور منطبق یا حداقل نزدیک با نرخ تورم صورت پذیرد.

ضمنا، خانواده دامپزشکی این مورد را هم به خاطر دارد که در بحث مالیات ها، دامپزشکان با خانواده پزشکان محاسبه و سنجش می شوند و ای کاش، اینجا هم تعرفه های دامپزشکی با خانواده پزشکی سنجش و ابلاغ می شد!

 

خبرهای مرتبط
برچسب ها
آنچه شما گفته اید
 • دامپزشک
  می گوید:
  حالا خواهید دید که تعرفه های امسال رو چه زمانی ابلاغ می کنند؟ دم پزشکان و نظام پزشکی گرم
 • شیما
  می گوید:
  واقعا دلیل این عقب موندگی نظام دامپزشکی در بحث تعرفه ها چیه
 • همکار
  می گوید:
  داستان پرغصه ای هست این داستان دامپزشکی. عقب ماندگی در معیشت همکاران باید جبران بشه
نظرات
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر

این پایگاه خبری بر اساس مجوز معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول فعالیت است. این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران بوده و هر گونه برداشت از مطالب آن تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.

تمامی حقوق برای پایگاه خبری تحلیلی فاخته محفوظ است.