قیمت گران‌ترین گاو دنیا با قیمت آپارتمانی در قلب نیویورک برابری کرد

برزیل بزرگترین صادر کننده گوشت گاو در جهان است و به همین دلیل صدها میلیون گاو در این کشور پرورش داده می‌شود. اما یکی از آن‌ها استثنایی است و قیمتش با یک آپارتمان ۱۸۰ متری در قلب نیویورک برابری می‌کند. دوربین‌های امنیتی، یک دامپزشک و یک نگهبان مسلح از این گاو ماده سفید رنگ و غول پیکر محافظت می‌کنند.
کد خبر  11528
plus

فاخته- بر اساس کتاب رکوردهای گینس، «ویاتینا-۱۹ فیو مارا مویز» (Viatina-19 FIV Mara Movéis) با ارزش چهار میلیون دلار، گران‌ترین گاو جهان است که در یک حراجی به فروش رسیده است. این میزان سه برابر آخرین رکورددار است.

همچنین وزن هزار و ۱۰۰ کیلوگرمی «ویاتینا» دو برابر یک گاو بزرگسال هم‌نژاد او است.

صنعت تولید گوشت گاو یکی‌ از منابع اصلی توسعه اقتصادی برزیل است و دولت این کشور در تلاش برای تسخیر بازارهای جهانی است. این کشور به عنوان بزرگترین صادرکننده گوشت گاو در جهان امیدوار است که گوشت تولیدیش در سبد خرید همگان جا داشته باشد.

«ویاتینا» در واقع تجسم جاه‌طلبی‌های دولت برزیل در پرورش گاو گوشتی و محصول سال‌ها تلاش این کشور برای پرورش گاوهای فربه‌تر و گوشتی‌تر است.

گاوهای پیروز در رقابت‌های پرورش گاو برزیل، در حراجی‌ها به قیمت‌های گزاف فروخته می‌شوند. این قیمت‌ها آن‌چنان بالا است که حتی دامداران ثروتمند مالکیت این حیوانات را به صورت اشتراکی خریداری می‌کنند. این دامداران تخمک‌‌ها و مایع منی این گاو‌های قهرمان را استخراج و از آن برای لقاح مصنوعی، تولید جنین، اصلاح نژاد و پرورش گاوهای جدید استفاده می‌کنند.

نی پریرا، یکی از مالکان «ویاتینا» می‌گوید: «ما گاوهای برترمان را نمی‌کشیم، بلکه آن‌ها را پرورش و تکثیر می‌کنیم. با این کار در نهایت ما غذای همه جهان را تامین می‌کنیم. من فکر می‌کنم ویاتینا قادر به انجام این کار است.»

لورانی مارتینز، دختر پریرا که دامپزشک و دست راست او است، می‌گوید: «بهای خیره‌کننده ویاتینا به دلیل سرعت عضله‌سازی، باروری و بیش از همه میزان انتقال این خصوصیت‌ها به نسل بعدی است.»

پرورش‌دهندگان همچنین برای وضعیت بدنی، استحکام سم‌ها، اطاعت، توانایی مادری و زیبایی گاو اهمیت قائل هستند. دامدارانی که قصد دارند نژاد گاو‌هایشان را اصلاح و آن‌ها را ارتقای ژنتیکی دهند، حدود ۲۵۰ هزار دلار جهت به‌دست آوردن فرصتی برای جمع‌آوری تخمک‌های ویاتینا پرداخت می‌کنند.

خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)

دیدگاه خود را در خصوص این گزارش، از قسمت نظرات، به اشتراک بگذارید.

لورانی مارتینز می‌افزاید: «ویاتینا بیش از هر گاو دیگری به کمال نزدیک است. او یک گاو کامل است و همه مشخصاتی که مالکان به دنبال آن‌اند را دارد.»

 

خبرهای مرتبط
برچسب ها
آنچه شما گفته اید
  • دامپزشک
    می گوید:
    تصویر گاو نر هست ولی در متن به گاو ماده اشاره شده!
  • ادمین فاخته
    می گوید:
    ممنون از دقت نظر شما. البته تصویر از آرشیو و تزئینی انتخاب شده بود. عکس خبر عوض شد.
نظرات
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر

این پایگاه خبری بر اساس مجوز معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول فعالیت است. این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران بوده و هر گونه برداشت از مطالب آن تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.

تمامی حقوق برای پایگاه خبری تحلیلی فاخته محفوظ است.