بعداز گذشت ۲۵ سال؛

صادرات مرغ از سرگرفته شد

بنابر اذعان رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون، بعد از گذشت ۲۵ سال صادرات هزار تن مرغ به عراق انجام شد و بنابر سیاست وزیر جهاد این امر ادامه دارد.
کد خبر  11079
خبر روز

به گزارش فاخته به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، بنابر آمارهای اعلامی قبل از سیاست افزایش جوجه ریزی در واحدهای مرغداری، بخشی از مرغ مورد نیاز از طریق واردات تامین می شد و به رغم آنکه تا چندماه پیش واردکننده مرغ از ترکیه بودیم، اما از اسفندماه به صادرکننده این محصول پروتئینی تبدیل شدیم.

با توجه به پتانسیل صنعت مرغداری، امکان تولید سالانه ۳ میلیون تا ۳ میلیون و ۲۰۰ هزارتن مرغ در کشور وجود دارد، درحالیکه به رغم افزایش سرانه مصرف مرغ ناشی از نوسانات قیمت گوشت قرمز حداکثر ۲ میلیون تن مرغ مورد نیاز است که این امر بدان معناست که به شرط تامین زیرساخت های لازم و حذف قیمت گذاری دستوری، امکان صادرات حداقل یک میلیون تن مرغ به بازارهای هدف وجود دارد که با احتساب نرخ ۲.۲ تا ۲‌.۳ دلار هرکیلو مرغ صادراتی، ارزآوری قابل توجهی نصیب کشور می شود.

طبق آمارهای اعلامی در آذرماه ۱۴۱ میلیون قطعه، دی ماه ۱۵۲ میلیون قطعه، بهمن بیش از ۱۵۱ میلیون و اسفند ۱۴۰ میلیون قطعه جوجه ریزی صورت گرفته است که با عرضه مرغ های جوجه ریزی بهمن ماه در ایام نوروز و ماه رمضان نیاز است که مازاد تولید از سطح بازار جمع آوری شود تا مرغداران متحمل زیان نشوند.

بنابر اذعان مسئولان صادرات مرغ بعداز سال ها به عراق انجام شد، این درحالی است که تا ۸ ماه گذشته واردکننده مرغ بودیم. لذا اگر مجموع ظرفیت نصب شده ۳ میلیون تن مرغ در کشور بکار گرفته شود،میزان صادرات بیش از پیش افزایش خواهد یافت، هرچه ارزآوری در این بخش بیشتر شود به فعال شدن این ظرفیت‌ها و افزایش تولید کمک می‌کند.

محمدعلی نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی در قرارگاه امنیت غذایی گفت که جوجه ریزی در بهمن از ۱۵۱ میلیون قطعه عبور کرد که این میزان یعنی ۳۰ هزار تن بیش از نیاز کشور تولید می‌شود.

ظرفیت صادرات حداقل یک میلیون تن مرغ به بازارهای هدف وجود دارد

ارسلان  قاسمی رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون گفت: بعد از گذشت ۲۵ تا ۲۶ سال اولین پارت مرغ به بازارهای هدف صادر شد؛ به طوریکه بنابر آخرین آمار هزار تن مرغ به عراق صادر شده است.

او با بیان اینکه سالانه ۲ میلیون تن مرغ در کشور استفاده می شود، افزود: بنابر آمار پتانسیل تولید کنونی صنعت مرغداری بدون ایجاد ظرفیت جدید ۳ میلیون تا ۳ میلیون و ۲۰۰ هزارتن مرغ در کشور است که با احتساب مصرف داخل، حداقل امکان صادرات یک میلیون تن از این میزان به بازار‌های هدف وجود دارد.

قاسمی ادامه داد: با صادرات مرغ به بازارهای هدف، تراز صنعت مرغداری به سمت مثبت شدن می رود که با این وجود دیگر نیازی به استفاده از درآمدهای نفتی نیست.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون با بیان اینکه ۶۰ تا ۷۰ درصد صنعت طیور وابسته به درآمدهای نفتی است، افزود: با توجه به سیاست وزیر جهاد مبنی بر افزایش جوجه ریزی ها بعداز سال ها صادرات مرغ در اسفند آغاز شد که با استمرار این روند نتایج ملموس خواهدشد به طوریکه با صادرات و تامین ارز مورد نیاز صنعت در داخل، وابستگی ها کاهش می یابد.

به گفته او، با افزایش روند جوجه ریزی ها و تولید داخل و تامین ذخایر استراتژیک در داخل نیازی به واردات مرغ از دیگر کشورها نداریم.

چندی پیش نوروزی رئیس سازمان دامپزشکی گفت: هم اکنون  جوجه ریزی ها در چهار دوره ۵۰ روزه انجام می‌شود که امکان برنامه‌ریزی برای افزایش دوره‌ها به شش دوره جوجه ریزی در سال وجود خواهد داشت و بر این اساس با همین زیرساخت‌های کنونی باید برای صادرات نیم میلیون تن گوشت مرغ آماده شویم.

با تولید مرغ سایز، صادرات رونق می گیرد

محمدرضا صدیق پور دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه گفت: بنابر برنامه ریزی های صورت گرفته امسال با تغییرات صورت گرفته، جوجه ریزی گله های اجداد در دستور کار قرار گرفت، درحالیکه سال های گذشته این موضوع مورد غفلت قرار گرفته بود.

به گفته او، بنابر سیاست وزیر جهاد مبنی بر افزایش جوجه ریزی ها در واحدهای مرغداری و جوجه ریزی اجداد می توان گفت که در برنامه های آتی، تامین ۱۵۰ میلیون قطعه جوجه ریزی در واحدهای مرغداری بدون نیاز به واردات جوجه امکان پذیر است.

صدیق پور ادامه داد: بنابر افزایش میزان جوجه ریزی ها در ماه های اخیر و مازاد تولید، مرغ مازاد از سطح بازار باید جمع آوری شود تا مرغداران متحمل زیان نشوند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه از آغاز صادرات مرغ خبر داد و گفت: با افزایش تولید جوجه های مادر، امکان دسترسی به تولید مرغ سایز در بازار فراهم است که براین اساس بحث صادرات به بازارهای هدف در دستور کار قرار می گیرد.

او با بیان اینکه برنامه ریزی زیربنایی لازمه صادرات مرغ به بازارهای هدف است، گفت: براساس سیاست وزارت جهاد بحث تولید مرغ صادرات محور شده است، حال برای هر حلقه اعم از صادرات مرغ گوشتی و جوجه یکروزه برنامه ریزی صورت می گیرد تا بازار داخل تحت شعاع قرار نگیرد.

خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)

دیدگاه خود را در خصوص این گزارش، از قسمت نظرات، به اشتراک بگذارید.

با توجه به اقدامات وزارت جهاد و همت و تلاش تولیدکنندگان، نه تنها کمبودی در عرضه مرغ کشور نداریم، بلکه به دلیل مازاد تولید صادرات مرغ هم آغاز شده است که با استمرار روند صادرات جای هیچ گونه نگرانی برای نوسانات قیمت در بازار داخل نیست.

خبرهای مرتبط
برچسب ها
نظرات
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر

این پایگاه خبری بر اساس مجوز معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول فعالیت است. این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران بوده و هر گونه برداشت از مطالب آن تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.

تمامی حقوق برای پایگاه خبری تحلیلی فاخته محفوظ است.