مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی سازمان دامپزشکی:

همگی اقدامات ضروری علیه بیماری هاری نیازمند یک رویکرد جامع و کلی‌نگر می‌باشد

اقدامات سازمان دامپزشکی در واکسیناسیون و کاهش کانون های هاری در حوزه دام موفقیت آمیز بوده است لیکن کنترل زنجیره بیماری هاری نیازمند الگویی فراگیر با مشارکت و همکاری همه سازمان های متولی با رویکرد سلامت واحد دارد
کد خبر  11555
titr

به گزارش فاخته به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور ، دکتر رضا اسدی مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی سازمان گفت : در جهان امروز بیماری هاری به عنوان یکی از خطرناک ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام شناخته می شود و همچنان سالانه حدود 59000 نفر را در سطح جهانی از بین می برد و این نشان دهنده بار سنگین بیماری بر جامعه است با این حال اگر از طریق مدل های مشارکتی و مسئولیت پذیری با رویکرد سلامت واحد به این بیماری بپردازیم به یقین قابل پیشگیری است.

وی گفت : همه‌گیری های ناشی از بیماریهای خطرناک و پیامدهای طولانی‌مدت آنها همواره این را به ما یادآوری می نماید که یک بخش به تنهایی نمی‌تواند به طور موثر با تهدیدات ناشی از بیماریهای مشترک بین انسان و دام مقابله کند زیرا که بهداشت انسان ، حیوانات و محیط زیست به طور ذاتی به هم مرتبط هستند. بهداشت حیوانات بر سلامت انسانها تأثیر می گذارد و در برخی موارد حالت زئونوز معکوس نیز رخ می دهد، لذا برخورداری از محیط های عاری از بیماری شامل همه موجودات زنده بوده و بهم پیوسته است پس بایستی همه برای یکی ، که همان پیشگیری و کنترل از بیماری هاری است فعالیت نمایند

دکتر رضا اسدی در خصوص بیماری هاری افزود : فقط یک پاسخ و عملکرد هماهنگ در همه بخش‌ها و سازمان های مرتبط می تواند این بیماری را کنترل و در نهایت تعداد مرگ و میر انسانی ناشی از هاری گزیدگی را کاهش و یا به صفر برساند .

بنابراین برای مقابله با بیماری ، کنترل مستمر و در تمام مناطق جمعیت سگ های بلاصاحب یا پرسه زن - آموزش و آگاهی بخشی فراگیر و همگانی شامل آموزش رفتارشناسی سگ ها و نحوه مواجه با سگ های مهاجم و پرسه زن و همچنین اقدامات لازم بعد از بروز گزش یا خراش توسط سگ و یا سایر حیوانات - الزام و وظیفه مندی مسئولیت پذیری مالکین سگ ها- اجرای واکسیناسیون در سگها در مقیاس بزرگ ، همگی اقدامات ضروری برعلیه بیماری هاری هستند که نیازمند یک رویکرد جامع و کلی نگرمی باشد .

وی خاطر نشان کرد : ایجاد تغییر در الگوهای رفتاری حیوانات از جمله سگ توسط عامل انسانی ، بعنوان یک رخداد مداخله گر بوده و باعث ایجاد آسیب به حیوان و انسان و محیط زیست می گردد لذا همواره توصیه می گردد که افراد جامعه در مواجه با حیوانات بدون صاحب یا پرسه زن از انجام اقداماتی که باعث تغییر در الگوی رفتاری یا وابستگی در حیوان بشود خودداری نمایند ‌.
ایشان همچنین گفت : در یک برنامه کنترل هاری دو چارچوب کلی وجود دارد 1- چارچوب فرهنگی و اجتماعی که شامل : آموزش و آگاهی بخشی فراگیر و همگانی و ارتقاء مسئولیت پذیری مالکین حیوانات خانگی می شود و 2-چارچوب فنی وتخصصی که شامل : کنترل و مدیریت جمعیت سگهای بلاصاحب و پرسه زن ، برنامه های واکسیناسیون ، تشدید مراقبت و گزارش موارد تایید شده می باشد.

دکتر رضا اسدی در ادامه گفت : سازمان دامپزشکی کشور در حوزه دام برنامه ملی کنترل و پیشگیری از بیماری هاری دارد که شامل آموزش و ترویج ، واکسیناسیون در سگ های واجد شرایط ، برقراری سیستم مراقبت ، نمونه برداری و تشخیص آزمایشگاهی بیماری می باشد و در همین راستا در سال 1402 براساس برآورد جمعیت سگ های صاحب دار و نگهبان روستایی پوشش کاملی از واکسیناسیون توسط ادارات کل دامپزشکی استانها در جمعیت واجد شرایط واکسیناسیون صورت پذیرفت و این میزان از واکسیناسیون افزایش 37 درصدی را نسبت به مدت مشابه نشان می دهد. همچنین در دو ماهه 1403 نسبت به مدت مشابه افزایش چهار درصدی واکسیناسیون و کاهش 20درصدی کانون های دامی اتفاق افتاد.

خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)

دیدگاه خود را در خصوص این گزارش، از قسمت نظرات، به اشتراک بگذارید.

در کنار واکسیناسیون برگزاری دوره های آموزشی ترویجی برای افراد ساکن در روستاها و دامداران و صاحبان سگ های گله و نگهبان از جمله اقداماتی است که بصورت مستمر توسط کارشناسان دامپزشکی در کشور انجام می پذیرد .

خبرهای مرتبط
برچسب ها
نظرات
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر

این پایگاه خبری بر اساس مجوز معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول فعالیت است. این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران بوده و هر گونه برداشت از مطالب آن تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.

تمامی حقوق برای پایگاه خبری تحلیلی فاخته محفوظ است.