اعلام برنامه‌های سازمان دامپزشکی کشور جهت تحقق شعار سال در حوزه تشخیص و مدیریت درمان؛

مانع‌زدایی از شرکت‌های تولید و توزیع کننده واکسن، دارو و مکمل‌ها

معاون تشخیص و مدیریت درمان سازمان دامپزشکی کشور سیاست‌های این معاونت جهت تحقق شعار سال جهش تولید با مشارکت مردم را به تفصیل تشریح کرد.
کد خبر  11187
خبر مهم

به گزارش فاخته به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، «دکتر محمد سبحانی مطلق»، معاون تشخیص و مدیریت درمان این سازمان در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان دامپزشکی کشور ضمن تبریک فرارسیدن سال 1403 خورشیدی به خانواده دامپزشکی کشور و عموم تولیدکنندگان این عرصه با توجه به شعار امسال گفت: شعار سال طی چند سال اخیر گویای تمرکز مقام معظم رهبری روی اهمیت مباحث اقتصادی است و این مهم بیانگر اهمیت اقتصاد و معیشت ملت از دیگاه ایشان است.

وی افزود: شعار امسال تحت عنوان "جهش تولید با مشارکت مردم" در ادامه نامگذاری سال‌های قبل و برنامه‌های مبتنی بر بهبود وضعیت اقتصاد کشور و تقویت تولید از طریق به کارگیری مشارکت مردمی است.

دکتر سبحانی اظهار کرد: از آنجا که بخشی از فعالیت‌های سازمان دامپزشکی کشور در حوزه تشخیص و مدیریت درمان است و این مهم حائز اهمیت بالاست، معاونت تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور خود را موظف و مکلف می‌داند تا در راستای اجرایی شدن فرمایشات مقام معظم رهبری برنامه‌هایی را پیاده سازی نماید.

وی مهمترین اقدامات پیش رو برای تحقق این مهم را تقویت مشارکت مردم جهت اجرایی شدن سیاست‌های بهداشتی و افزایش نظارت سازمان برشمرد.

معاون تشخیص و مدیریت درمان سازمان دامپزشکی کشور در این رابطه با توجه به حوزه تحت مسئولیت خود، به مانع‌زدایی از شرکت‌های تولید و توزیع کننده واکسن، دارو و مکمل‌ها اشاره کرد و گفت: برنامه مورد نظر ما این است تا فرایند تولید در این بخش پس از شناسایی دقیق موانع موجود و پیش رو مانع‌زدایی گردد و در این رابطه از طریق رابطه تنگاتنگ و نشست‌های متعدد با تشکل‌‎های مرتبط دستورالعمل‌های موجود را در معرض نقد و بررسی قرار داده و پیشنهادات این تشکل‌ها را مورد مداقه و توجه قرار خواهیم داد.

دکتر سبحانی در مورد راهکار دوم برای کمک به تحقق شعار سال به "تسهیل‌گری" اشاره کرد و گفت: "در این راستا معاونت دارو و درمان سازمان دامپزشکی کشور می‌کوشد تا نه تنها موانع را از پیش روی شرکت‌های تولیدکننده واکسن، دارو و مکمل بردارد، بلکه آمادگی دارد شرایطی را فراهم سازد تا این شرکت‌ها به سوی تولید مورد نیاز واحدهای دام، طیور، آبزیان و زنبورعسل ایران بروند و در صورت نبود شرایط لازم برای این مهم، مبادرت به کمک در این رابطه نمایند. اگرچه این نکته را باید همواره مدنظر قرار داد که وقتی صحبت از اهمیت تولید و افزایش آن می‌شود، صرفا به معنای هر تولیدی نیست، بلکه مهم تولید با کیفیت و قیمت منطقی و قابل رقابت با استانداردهای جهانی است."

معاون تشخیص و مدیریت درمان سازمان دامپزشکی کشور یکی از اقدامات در خصوص این تسهیل گری را جلوگیری از واردات هرگونه محصول در صورت تولید نمونه داخلی مشابه کارایی محصول وارداتی برشمرد و افزود: در این راستا علاوه بر مانع زدایی و تسهیل‌ گری بحث استفاده از منابع علمی معتبر در کنار اعمال نظرات متخصصین و دعوت از نخبگان دانشگاهی و تسهیل گری خواهد بود.

وی شفافیت و قانون‌مداری را باعث افزایش تولید و مشارکت مردمی عنوان و خاطرنشان کرد: در این رابطه اولا دستورالعمل‌های موجود به روز رسانی شده و به اطلاع تشکل‌ها و شرکت‌های تولیدی خواهد رسید تا در راستای جهش تولید گام بردارند و ازسوی دیگر چنانچه نیاز به هرگونه سرمایه گذاری داخلی یا مشترک و استفاده از تسهیلات بانکی باشد، از حمایت 100 درصدی سازمان دامپزشکی کشور (که رئیس آن به عنوان معاون وزیر عضو شورای راهبردی نظارت وزارت جهادکشاورزی نیز هست) برخوردار شوند.معاون تشخیص و مدیریت درمان سازمان دامپزشکی کشور در عین حال تاکید کرد: هرگونه افزایش تولید باید با برنامه و ملاحظه نیاز و کیفیت بالا باشد تا پایدار باشد، چرا که در غیر اینصورت بدون ملاحظه افق دور و فراهم نشدن زیرساخت‌های لازم برای تولید، بازار دچار تنش خواهد شد.

دکتر سبحانی در زمینه خدمات آزمایشگاهی سازمان دامپزشکی کشور نیز با بیان اینکه در راستای استفاده از مشارکت مردم تعداد آزمایشگاه‌های همکار بیشتری حتی طی 3 ماه اخیر دعوت به همکاری با سازمان شده اند گفت: در عین حال این آمادگی برای صدور مجوز همکاری برای سال جاری نیز تداوم خواهد داشت.

خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)

دیدگاه خود را در خصوص این گزارش، از قسمت نظرات، به اشتراک بگذارید.

به گفته وی در خصوص استفاده از مشارکت مردم در حوزه درمان نیز که به بخش خصوصی واگذار شده و سازمان نظام دامپزشکی کشور ناظر بر عملکرد آنها طبق کمیسیون ماده 2 است به صورت مستمر جلساتی برگزار خواهد شد تا از مشارکت مردمی در این رابطه کمک بیشتری گرفته شود.

 

خبرهای مرتبط
برچسب ها
نظرات
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر

این پایگاه خبری بر اساس مجوز معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول فعالیت است. این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران بوده و هر گونه برداشت از مطالب آن تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.

تمامی حقوق برای پایگاه خبری تحلیلی فاخته محفوظ است.