معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور در کرمان:

ایجاد گروه بررسی و ارزیابی خطر بیماری ها و نحوه فراوری محصولات دامی را در سازمان دامپزشکی

نشست شورای اداری و فنی اداره کل دامپزشکی استان کرمان با حضور دکتر حسن اختیار زاده معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور، دکتر هادی تبرایی مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی سازمان دامپزشکی کشور، دکتر صدیقه کاظمی نیا سرپرست اداره کل دامپزشکی استان کرمان، عباس سرحدی معاونت توسعه مدیریت و منابع اداره کل دامپزشکی استان کرمان، علی رهبری نژاد مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در اداره کل دامپزشکی استان کرمان و تمامی روسای ستادی و شهرستانی اداره کل دامپزشکی استان کرمان در محل این اداره کل برگزار گردید.
کد خبر  10418
خبر مهم

 به گزارش فاخته، در ابتدای این نشست علی رهبری نژاد مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در اداره کل دامپزشکی استان کرمان ضمن تسلیت ایام شهدا خانم فاطمه زهرا سلام الله علیها درباره حضرت زهرا (س) گفت: «حضرت فاطمه زهرا (س) الگویی در تمام عرصه‌ها برای زنان و مردان جامعه است و به خاطر جامع‌ بودن شخصیت حضرت زهرا (س) است که به ایشان لقب «سیده النساء العالمین» می‌دهند.

در ادامه دکتر صدیقه کاظمی نیا سرپرست اداره کل دامپزشکی استان کرمان ضمن خیر مقدم به حاضرین بویژه مسئولین سازمان دامپزشکی کشور، گزارش جامع و کاملی از عملکرد مجموعه دامپزشکی کرمان من جمله گزارش حوزه معاونت توسعه و منابع انسانی، وضعیت نیروی انسانی، وضعیت امکانات اداره کل و اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای و هزینه ای و گزارش حوزه معاونت سلامت از جمله وضعیت جمعیت دام، طیور، آبزیان و زنبورعسل استان و جمعیت دامی استان و آمار اماکن دامی و پرورش طیور استان، مراکز عرضه و کشتارگاه ها و مراکز بخش خصوصی استان و ... را ارائه نمود.

در ادامه دکتر کاظمی نیا با تاکید بر این امر که استان کرمان یکی از استان های مهم کشور در زمینه پرورش طیور می باشد، افزود: اقدامات انجام شده در راستای مدیریت بهداشتی واحدهای پرورش طیوراستان و کنترل بیماریها شامل انجام ممیزی واحدهای پرورش طیور استان و توصیه به انجام اصلاحات ساختاری و مدیریتی،برخورد با موارد زنده فروشی و واحدهای غیر مجاز، ساماندهی و مدیریت حمل و نقل کود مرغی به استان، توصیه رعایت افزایش فاصله جوجه ریزی در موارد شیوع کانون های ویروسی در دو نوبت جوجه ریزی، کاهش ظرفیت جوجه ریزی نسبت به استاندارهای معمول به دلیل اب هوای خشک منطقه و حساسیت به بیماری های تنفسی ویروسی، توصیه به رعایت سن پایین کشتار،  ارائه برنامه کاربردی واکسیناسیون علیه ببیماریهای طیور و ... را نام برد.

دکتر کاظمی نیا ادامه داد: استان کرمان رتبه سوم در کشور از نظر تعداد و ظرفیت واحد های پرورشی طیور گوشتی و واحد های پرورش اجداد گوشتی را  دارا می باشد.

دکتر کاظمی نیا ضمن شرح گزارش وضعیت آبزی پروری و وضعیت زنبورداری و .... استان، به بیان اقدامات انجام شده در خصوص مدیریت بیماری های دامی و مشترک و اقدامات شاخص حوزه اداری و فنی پرداخت.

این مقام مسئول به شرح اهم چالش ها و مشکلات استان در حوزه دامپزشکی پرداخت و گفت:  مخاطرات جدی ناشی ازحمل و نقل دام قاچاق از کشورهای پاکستان و افغانستان، پهناور بودن استان، راههای طولانی و صعب العبور کوهستانی، پراکنده بودن دامداریهای سنتی روستایی و عشایری و پایین بودن سطح آگاهی و دانش بهره برداران، پهناور بودن استان، راههای طولانی و صعب العبور کوهستانی، پراکنده بودن دامداریهای سنتی روستایی و عشایری و پایین بودن سطح آگاهی و دانش بهره برداران و ... از جمله چالش های استان می باشد.

تیم بررسی و ارزیابی خطر بیماری ها و نحوه فراوری محصولات دامی را در سازمان دامپزشکی راه اندازی می نماییم

در ادامه دکتر حسن اختیار زاده معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور ضمن تشکر از  زحمات سرپرست اداره کل دامپزشکی استان کرمان که وظایف مربوط به معاونت سلامت استان را نیز بنحو احسنت اجرایی می نماید، دغدغه های تمامی نیروهای دامپزشکی کرمان را شنیدند و به کلیه پرسش ها و درخواست ها پاسخ و قول بررسی و پیگیری دادند.

این مقام مسوول پس از شنیدن دغدغه های موجود در مجموعه عنوان نمود: تیم بررسی ارزیابی خطر بیماری ها و نحوه فراوری محصولات دامی را در سازمان دامپزشکی راه اندازی می نماییم تا در پروژه های بین المللی کادرسازی انجام دهیم.

 دکتر حسن اختیار زاده گفت: مسائل مربوط به کمبود خودرو و نیرو، تجهیزات آزمایشگاه را انتقال خواهم داد.

دکتر محمد مهدی یزدان پناه رئیس اداره مبارزه با بیماری های طیور استان گفت: مزارع مرغ مادر گوشتی که واکسن آنگارا را دریافت نمودند لازم است تیتر حاصل از واکسیناسیون ارزیابی گردد که در حال حاضر صورت نمی پذیرد که معاونت بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور در این باره بیان نمود: این مسئله را حتماً انتقال خواهم داد زیرا می‌تواند به معضل بزرگی در کشور تبدیل شود.

استقرار سامانه‌های بهداشتی دامپزشکی در صنایع وابسته به دام  بسیار مهم است

دکتر هادی تبرایی مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی سازمان دامپزشکی کشور بیان نمود: اصلاح قانون نظارت بربهداشت عمومی و مواد غذایی به راحتی امکان‌پذیر نیست،  خوشبختانه در سازمان دامپزشکی هیچ خلأ قانونی نداریم، ظرفیت های قانونی وجود دارد که بهتر جواب می‌دهد و می توانیم از آنها استفاده نماییم و درخصوص قوانین حوزه نظارت به احکام دائمی و قوانین بودجه استناد گردد.

وی با بیان اینکه لازم است ممیزی واحدهای نظارت در اولویت قرار گیرد، به اهمیت و ضرورت استقرار سامانه‌های بهداشتی دامپزشکی (GMP،HACCP  و ...) در صنایع وابسته به دام تاکید نمود و گفت: این موضوع از وظایف حاکمیتی کشور بوده و بایستی مورد پیگیری و اجرا قرار گیرد.

این نشست با ارائه پیشنهادات سازنده در جهت ارتقای عملکردی مجموعه  به پایان رسید.

خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)

دیدگاه خود را در خصوص این گزارش، از قسمت نظرات، به اشتراک بگذارید. 

لازم به ذکر است که بعد از این نشست، دکتر حسن اختیار زاده معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور، دکتر هادی تبرایی مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی سازمان دامپزشکی کشور بهمراه دکتر مینا قاضی زاده رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی استان کرمان از واحد پرورش طیور تخم گذار سیمرغ و نیز واحد بسته بندی این مجتمع در شهرستان بردسیر کرمان بازدید نمودند.

 

خبرهای مرتبط
برچسب ها
نظرات
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر
ورودی نامعتبر

این پایگاه خبری بر اساس مجوز معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول فعالیت است. این پایگاه خبری تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران بوده و هر گونه برداشت از مطالب آن تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.

تمامی حقوق برای پایگاه خبری تحلیلی فاخته محفوظ است.