• امام جعفرصادق (علیه‌السلام): اُغزوا تُوَرِّثوا ابناءَكُم مَجداً. در جبهه‌های نبرد با دشمن همواره آماده و در راه خدا جهاد نمائید كه شرف و افتخار را بعد از خود برای فرزندانتان به یادگار خواهید گذاشت. (وسائل، ج ١١، ص ٩)
  • امام على عليه السلام:اللّه َ اللّه َ في عاجِلِ البَغيِ، و آجِلِ وَ خامَةِ الظُّلمِ،و سُوءِ عاقِبَةِ الكِبرِ: از خدا بترسيد، از خدا بترسيد، درباره عاقبت ناگوار ستم در دنيا و آخرت و از فرجام بدِ كبر و نخوت(نهج البلاغة: الخطبة ۱۹۲)
  • امام جعفرصادق(علیه‌السلام):لَو أَنَّ الناسَ أَدُّوا حُقوقَ اَموالِهِم لَكانوُا عایِشینَ بَخَیر. مردم اگر حقوق و واجبات مالی خود را ادا می‌کردند مسلّماً همه از یک زندگی مطلوب و رضایتبخشی برخوردار می‌شدند. (وسائل، ج ٦، ص ٢)
1
2
3
Delivery
Delivery
Delivery
نامه رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس به روحانی:
Time 1399-02-10 09:18 Time سه ماه است به مرغداران خوراک دام نداده‌اید+ سند
 
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با ارسال نامه ای به رئیس جمهور گفت: سه ماه است به مرغداران خوراک دام تحویل داده نشده و قیمت آن در بازار افزایش یافته است.

به گزارش فاخته به نقل از خبرگزاری تسنیم کیخا رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی نامه ای به رئیس جمهور نوشت و  10 پیشنهاد به رئیس جمهور درباره بخش کشاورزی ارائه کرد؛ در بخشی از این نامه آمده سه ماه است که خوراک دام به مرغداران تحویل داده نشده و قیمت آن در بازار افزایش یافته است.

متن نامه رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس به شرح زیر است:

رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران 

با سلام و احترام

ضمن آرزوی قبول طاعات و عبادات جنابعالی و همکاران محترم در ماه مبارک رمضان، چنانکه مستحضرید اخیرا پخش تصاویری از معدوم سازی جوجه‌های یک روزها در فضای مجازی موجب جریحه‌دار شدن احساسات عمومی گردید و واکنش‌های مردم و مسئولین در قوای سه‌گانه را در پی داشت. در همین راستا جلسه‌ای پیرامون موضوع در این کمیسیون با حضور نمایندگانی از دستگاه‌های مختلف امنیتی، قضایی و نظارتی و همچنین دستگاه‌های تخصصی، اتحادیه‌ها و انجمن‌های بخش خصوصی ذیربط برگزار گردید. بر اساس نتایج بررسی‌های صورت گرفته موارد زیر به عنوان پیشنهادات این کمیسیون تقدیم می‌گردد:

1-همه اذعان دارند که اتفاق پیش آمده تحت هر عنوان و بنا به هر دلیلی به ویژه در یک کشور اسلامی با پیشینه غنی فرهنگی پذیرفتنی نیست.

2-اخلاق کشاورزی به عنوان یکی از اولویت‌ها و ضرورت‌های برنامه‌ریزی در بخش کشاورزی بایستی  مورد توجه ویژه و جدی مسئولین امر قرار بگیرد (در گزارش اخیر این کمیسیون در مورد بررسی‌ صلاحیت وزیر جهاد کشاورزی نیز به این موضوع اشاره شد)

3- با توجه به اینکه تصمیم‌گیری برای میزان جوجه‌ریزی فرایندی تدریجی است و معدوم سازی به شکل نشان داده شده در فیلم اخیر هرگز قبلا اتفاق نیفتاده بود لازم است برای پیشگیری از وقوع چنین حوادثی در آینده هر چه سریع‌تر دستورالعمل‌ نحوه برخورد با مازاد احتمالی عرضه مرغ یا جوجه یکروزه با مشارکت ذینفعان و دستگاه‌های متولی از جمله سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان دامپزشکی،‌معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، و ... تهیه، تنظیم و ابلاغ گردید. به علاوه لازم است وزارت جهاد کشاورزی باهمکاری تولید کنندگان در خصوص سن بهینه حذف گله مرغ مادر بررسی و تجدید نظر متناسب با شرایط موجود را انجام داد.

4- اصلاح فرایند تصمیم‌گیری در ستاد تنظیم بازار کشوری به نحوی که وزن بیشتری به نظرات تخصصی وزارت جهاد کشاورزی و اتحادیه‌ها و انجمن‌های ذیربط داده شود. ضرورت دارد. ستاد تنظیم بازار با تعیین اهداف خود مسئولیت تولید مرغ را به بخش خصوصی واگذار نماید و از ابزارهای نظارت برای کنترل شرایط استفاده نماید و سطح دخالت خود در فرایند تولید را کاهش دهد.

5-یکی دیگر از علل اصلی این بحران فقدان دان و خوراک لازم برای مرغداری‌ها و افزایش قیمت آن بوده و براساس اظهارات حاضرین در جلسه از حدود سه ماه قبل خوراک دام به مرغداری ها تحویل نشده و قیمت آن نیز افزایش یافته است.از طرفی علیرغم وجود خوراک دام در بنادر بدلیل مشکلات ارزی و عدم ترخیص کالا تاکنون ششصد میلیون دلار هزینه دموراژ به کشور تحمیل گردیده است. البته ظاهرا با تعهد اسنادی بانک مرکزی مشکل ترخیص خوراک دام حل شده است ( اقدامی که احتمالا می توان دو الی سه ماه قبل هم در صورت هماهنگی به موقع مسئولین امر انجام شده و باعث تشدید این مشکل نگردد). لذا بایستی با تسریع روند ترخیص نهاده های دامی و تصحیح شیوه توزیع آن از فشار به تولید کنندگان و تحمیل هزینه های دموراژ به قیمت تمام شده نهاده های دامی جلوگیری شود.

6-کاهش تقاضا برای گوشت مرغ و فرآورده های آن ناشی از شیوع ویروس کرونا یکی دیگر از دلایل مهم افت قیمت گوشت مرغ و در نتیجه زنجیره های پیشین تولید از جمله تخم مرغ نطفه دار و جوجه یکروزه بوده است. قطعا با توجه به اهمیت بخش کشاورزی در امنیت غذایی و استقلال کشور لازم است مشابه سایر واحدهای تولیدی و صنوف، این بخش نیز مورد حمایت دولت محترم قرار گیرد.

7-برنامه ریزی منجم ارکان دولت با محوریت وزارت جهاد کشاورزی و همکاری وزارت امور خارجه، وزارت صنعت، معدن و تجارت، مرزبانی جمهوری اسلامی ایران، وزارت کشور، گمرک جمهوری اسلامی ایران، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اتاق تعاون ایران و سازمان دامپزشکی کشور و اتحادیه ها و انجمن های ذیربط برای صادرات هدفمند و هوشمندانه جوجه یکروزه به کشورهای همسایه مانند عراق و افغانستان بطوریکه حداکثر منافع تولید کنندگان داخلی تامین شود، اقدامی راهگشا برای حل مشکلات اخیر به نظر می رسد.

8- اقدام ناشرین تصاویر مذکور (چه از روی ناآگاهی بدلیل عصبانیت و دلخوری از شرایط پیش آمده و چه از مسیر مخالفت قلعة) غیر اخلاقی است ولیکن نبایستی دستاویزی برای هجمه به تولید کنندگان واقعی این صنعت قرار بگیرد، صنعتی که بعد از نفت بزرگترین صنعت اشتغالزای کشور است، مستحضرید که در چند ماه گذشته واحدهای تولیدی و صنایع مهم کشور از جمله شیرینی و شکلات (با موضوع کیک های آلوده به قرص)، صنایع شیر و لبنیات آلودگی به آفلو تاکسین) و اکنون صنایع مرغداری کشور با استفاده از برخی ضعف ها و نا آگاهی بعضی عناصر داخلی به شدت مورد هجمه رسانه های بیگانه قرار گرفته اند. لذا لازم است در تصمیم گیری ها و اتخاذ مواضع و بیانات مسئولین محترم در قوای مختلف مراقبت لازم انجام شود تا خدای ناکرده جریان اصلی تولید و تولیدکنندگان واقعی و پاکدست جامعه بعنوان خط مقدم مبارزه اقتصادی آسیب نبینند.

9-  تقویت شرکت پشتیبانی دام جهت خرید گوشت مرغ با قیمت مناسب و حجم کافی بسیار مهم است. اگرچه حجم خرید تضمینی گوشت مرغ نسبت به زمان های مشابه گذشته افزایش یافته ولی برای شرایط موجود اصلا کافی نیست. به علاوه خرید شرکت پشتیبانی امور دام از کشتارگاه ها به جای خرید از مرغداران سبب شده سهم پائینی از قیمت پرداختی توسط شرکت پشتیبانی امور دام نصیب مرغداران و تولید کنندگان گردد. بعبارت دیگر کشتارگاه باعث تحمیل قیمت پائین به مرغداران شده و از طرفی با قیمت بالاتری به شرکت پشتیبانی امور دام می فروشند. بعلاوه بنظر می رسد به منظور جمع آوری مازاد بازار خرید سی میلیون قطعه تخم مرغ نطفه دار توسط شرکت پشتیبانی امور دام راهکار خوبی است.

10- همانطوری که قبلا نیز گفته شده پرداخت یارانه مستقیم به نهاده های دامی و زراعی صرفا منجر به فساد و رانت بیشتر و تحمیل هزینه های اضافی به تولید کنندگان می شود. پیشنهاد می گردد مبلغ یارانه به جای نهاده ها به محصولات نهائی دامی و زراعی پرداخت شود تا انگیزه های قیمتی لازم را برای تولید کنندگان فراهم نماید و موجبات حذف هزینه های اضافی و فساد در واردات و توزیع نهاده ها نیز فراهم گردد.

پیشاپیش از توجه ویژه حضرت عالی به این موضوع کمال تشکر و امتنان را دارم.

احمدعلی کیخا رئیس کمیسیون

قیمت مرغ , قیمت مرغ , قیمت مرغ ,

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
   7348537 - 0513
04  نشانی:
مشهد - بلوارعبدالمطلب - عبدالمطلب 5 - پلاک 14
04   پیام کوتاه:
   30003300887766
04    ایمیل:
   info @ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری

 
یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
 
9 - شوال - 1441
 
2020 - May - 31