• امام جعفرصادق (علیه‌السلام): اُغزوا تُوَرِّثوا ابناءَكُم مَجداً. در جبهه‌های نبرد با دشمن همواره آماده و در راه خدا جهاد نمائید كه شرف و افتخار را بعد از خود برای فرزندانتان به یادگار خواهید گذاشت. (وسائل، ج ١١، ص ٩)
  • امام على عليه السلام:اللّه َ اللّه َ في عاجِلِ البَغيِ، و آجِلِ وَ خامَةِ الظُّلمِ،و سُوءِ عاقِبَةِ الكِبرِ: از خدا بترسيد، از خدا بترسيد، درباره عاقبت ناگوار ستم در دنيا و آخرت و از فرجام بدِ كبر و نخوت(نهج البلاغة: الخطبة ۱۹۲)
  • امام جعفرصادق(علیه‌السلام):لَو أَنَّ الناسَ أَدُّوا حُقوقَ اَموالِهِم لَكانوُا عایِشینَ بَخَیر. مردم اگر حقوق و واجبات مالی خود را ادا می‌کردند مسلّماً همه از یک زندگی مطلوب و رضایتبخشی برخوردار می‌شدند. (وسائل، ج ٦، ص ٢)
1
2
3
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1399-05-06 11:23 Time بیماری حیوانات منطقه حفاظت شده شاسکوه واگیردار نیست
 
مدیر حفاظت محیط زیست زیرکوه گفت: مبتلا شدن وحوش منطقه حفاظت شده شاسکوه به یک بیماری ناشناخته، نادرست است و امسال تلفات حیات وحش بر اثر بیماری در این منطقه نداشته‌ایم.

به گزارش فاخته، امیر صادقی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: خبری در چند روز گذشته در پایگاه‌های محلی مبنی بر تلفات تعدادی از حیات وحش منطقه حفاظت شده شاسکوه بر اثر بیماری منتشر شد که صحت ندارد.

وی بیان کرد: چندی پیش یکی از شهروندان شهرستان زیرکوه با انتشار تصویر از بیماری وحوش منطقه در یکی از پایگاه‌های خبری این شهرستان از مبتلا شدن حیوانات منطقه حفاظت شده به یک بیماری ناشناخته که باعث کوری و سپس مرگ آنها می شود، گفت.

وی ادامه داد: این بیماری به علت تخم‌ریزی یک نوع مگس در چشم حیوانات بوجود آمده و واگیردار نیست البته تعداد محدودی سه یا چهار راس از حیات وحش منطقه بر اثر تخم‌ریزی مگس میاز در چشم دچار بیماری میازیس شدند ولی تلفاتی بر اثر این بیماری گزارش نشده است.

مدیر حفاظت محیط زیست زیرکوه گفت: این بیماری در حیوانات اهلی منطقه و کشور هر سال به صورت محدود وجود دارد و در مجموع یک مشکل در دامداری کشور است.

وی افزود: این بیماری به طور معمول در سال‌هایی که بارندگی در منطقه خوب باشد، روی داده و فراگیری چندانی ندارد.

صادقی اظهار داشت: برای اطمینان بیشتر و با هماهنگی و همکاری دامپزشکی شهرستان زیرکوه، از حیوانات مبتلا، آزمایش‌های مورد نیاز گرفته و به تهران ارسال شد که خوشبختانه عدم واگیردار بودن این بیماری نیز تایید شد.

وی عنوان کرد: یکی از دوستداران محیط زیست یک راس بز کوهی که در منطقه حفاظت شده شاسکوه، بینایی یک چشم خود را بر اثر بیماری میازیس از دست داده بود، تحویل محیط زیست شهرستان داد که با اقدامات مختلف تیماری، بینایی چشم این حیوان در حال برگشت است.

بیماری میازیس ناشی از حضور لارو مگس‌ها در بافت‌های بدن حیوانات است که این ورود و حضور لارو ممکن است از طریق زخم و جراحات پوستی و یا از طریق حفره‌های طبیعی بدن مثل دهان، گوش، چشم و دستگاه تناسلی و ادراری آنان صورت گیرد.

منطقه حفاظت شده شاسکوه در شهرستان زیرکوه به وسعت ۷۰ هزار هکتار سال ۱۳۸۶ به عنوان یکی از مناطق حفاظت شده خراسان جنوبی مصوب شد.

 

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
 051-37573506
04  نشانی:

مشهد- بلوار عبدالمطلب- عبدالمطلب 11- لاله 1

04   پیام کوتاه:
   30003300887766
04    ایمیل:
   info @ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری

 
پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
 
24 - ذو الحجة - 1441
 
2020 - Aug - 13