1
2
3
از سختی کار بانوان واکسیناتور طیور تا گلایه های دانش آموختگان علوم آزمایشگاهی؛
در حال حاضر صدور مجوز برای ایجاد آزمایشگاه مختص دکتر دامپزشک است
 
یک کارشناس علوم آزمایشگاهی دامپزشکی گفت: در حال حاضر متاسفانه دانش آموختگان این رشته به هیچ عنوان نمی توانند مجوزی برای ایجاد یک آزمایشگاه داشته باشند و فقط این مجور مختص دکتر دامپزشک است.
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1400-10-18 10:27

به گزارش پایگاه خبری فاخته، سعید عصارزاده با بیان این مطلب، اظهار کرد: بنده متولد ۱۳۶۱ تحصیل کرده در رشته کارشناسی علوم آزمایشگاهی دامپزشکی هستم.

وی ادامه داد: بنده در سال ۸۵ از دانشگاه فردوسی مشهد فارغ تحصیل شدم و از همان سال، وارد عرصه‌ ی فعالیت های بخش خصوصی دامپزشکی شدم.

این کارشناس علوم آزمایشگاهی دامپزشکی بیان کرد: در حال حاضر در بخش واکسیناسیون دام و طیور مشغول به فعالیت هستم. بنده از دو سال پیش به این فکر افتادم که بانوان کاردان دامپزشک رو جذب این حرفه (واکسیناسیون طیور ) در مرحله ی بعد (واکسیناسیون دام) کنم. اما با مشکلات عدیده ای روبرو بودم که از جمله آن می‌توان به مخالفت بعضی از مرغداران سنتی از ورود بانوان به داخل مزرعه شان و یا نبود نیروی کار وارد و حرفه ای اشاره کرد.

عصارزاده اضافه کرد: خوشبختانه در این راه توانستم تعداد قابل قبولی از همکاران خانم را جذب کنم و با آموزش های تئوری و عملی تزریقات در حیطه ی طیور را آموزش بدهم.

وی خاطرنشان کرد: گفتنی است که واکسیناسیون طیور شرایط و سختی های خاص خودش‌ را دارد که از جمله این شرایط می توان به گرمای ۳۲ و ۳۳ درجه داخل سالن ها، رطوبت بالای ۵۰ در صد و گرد و غبار ناشی از دان و پر جوجه ها‌ اشاره کرد.

این کارشناس علوم آزمایشگاهی دامپزشکی عنوان کرد: در حال حاضر حدود ۶ ماه است که توانستیم به لطف خداوند متعال و همت همکاران عزیز اکیپ واکسیناسیون بانوان را راه اندازی کنیم و تاکنون با استقبال خوبی از سوی مرغداران همراه بودیم.

عصارزاده گفت: ما قبل از آنکه کار بانوان را مشاهده کنیم، برای شروع این فعالیت، تردید داشتیم. اما بعد از اتمام کار همگی راضی بودیم. زیرا بانوان در انجام کارهای خود دقت بسیاری به خرج می‌دادند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر متاسفانه یک کارشناس علوم آزمایشگاهی به هیچ عنوان نمی تواند مجوزی برای ایجاد یک آزمایشگاه داشته باشد و فقط این مجور مختص دکتر دامپزشک است.

این کارشناس علوم آزمایشگاهی دامپزشکی عنوان کرد: متاسفانه همین امر سبب شده که تمامی فارغ التحصیلان کارشناسی علوم آزمایشگاهی در حیطه ی انسانی و یا کاری خارج از مدرک تحصیلی انجام دهند.

عصارزاده در خصوص انتظارات خود از نظام دامپزشکی، افزود: بنده به عنوان یک کارشناس آزمایشگاه از نظام دامپزشکی انتظار دارم که شرایط را به گونه ای فراهم کنند تا بنده و امثال بنده بتوانیم در راستای مدرک تحصیلی خود فعالیت کنیم.

وی ادامه داد: یعنی در آزمایشگاه های دامپزشکی نه به عنوان دستیار؛ بلکه به عنوان مسئول آزمایشگاه فعالیت داشته باشیم.

این کارشناس علوم آزمایشگاهی دامپزشکی در انتها اظهار کرد: در رابطه با این اکیپ واکسیناسیون بانوان لازم است که تشکر ویژه ای از جناب آقای دکتر فاتحی نیا رئیس اداره دامپزشکی استان یزد و همچنین دکتر نجفی رئیس نظام دامپزشکی استان که حامی این نظریه ی بنده بودند، تشکرم کنم. همچنین یک قدردانی  نیز از دوست عزیز و همکار گرامی خودم جناب دکتر رنجبر (فوق تخصص بیماری های طیور ) می کنم که با رهنموها و حمایت هایش باعث دلگرمی بنده در رسیدن به این هدف مهم بودند.

عصارزاده عنوان کرد: بنده یقین داشتم بانوان می توانند در این حرفه وارد شوند و موفق عمل کنند.

هیچ فرقی بین زن و مرد در زمینه شغلی وجود ندارد

در ادامه نیز سعیده هادی اصفهانی یک کارشناس علوم آزمایشگاهی دامپزشکی ادامه داد: بنده در سال ۱۳۷۸ در شهر یزد به دنیا آمده ام و در سال 99 از رشته کاردانی دامپزشکی فارغ التحصیل شدم و در

حال حاضر دانشجوی سال آخر کارشناسی علوم آزمایشگاهی دامپزشکی دانشگاه اردکان یزد هستم.

وی ادامه داد: از همون ابتدا علاقه مند به رشته های مرتبط با دامپزشکی بودم و به محض ورود به دانشگاه شروع به فعالیت های گوناگون در زمینه دامپزشکی کردم. در حال حاضر قریب به ۶ ماه در زمینه کار واکسیناسیون طیور مشغول به کار هستم.

این کارشناس علوم آزمایشگاهی دامپزشکی در خصوص سختی انجام های مرتبط با دامپزشکی، افزود: هر کاری سختی خاص خودش را دارد، اما زمانی که با علاقه همراه باشد، سختی هایش را می پذیریم.

هادی اصفهانی با بیان اینکه بنده به عنوان اولین واکسیناتور خانم در محیط مرغداری هستم، اضافه کرد: این موضوع سبب شد که آقایان نیز به توانایی خانم ها در این زمینه واقف شوند. خوشبختانه تا به الان همه مرغداران از واکسیناسیون طیور راضی هستند. اما در ابتدا نسبت توانایی بانوان در بحث واکسیناسیون شک هایی وجود داشت که در حال حاضر با استقبال خوبی همراه شده ایم.

وی در خصوص اعم مشکلات موجود، اضافه کرد: به هرحال دما بالا و تهویه نامناسب برای ما و آلودگی هایی که در محیط کار وجود دارد، سبب ایجاد سختی هایی شده، اما همچنان در حال تلاش برای ایجاد راحتی بیشتر برای بانوان هستیم.

این کارشناس علوم آزمایشگاهی دامپزشکی ادامه داد: بنده به عنوان یک خانم دامپزشک تلاش های زیادی کرده ام تا ثابت کنم؛ هیچ فرقی بین مرد و زن در زمینه شغلی وجود ندارد.

هادی اصفهانی در خصوص میزان زمانی که صرف کار می شود؛ گفت: روز و ساعت کاری ما منعطف بوده اما با توجه به نظر مرغدار و شرایط اکیپ متفاوت خواهد بود.

وی با اشاره به استقبال خانواده ها از این حرفه، اظهار کرد: خانواده ها از قبل آمادگی این موضوع را داشته و در جریان کامل اقدامات ما هستند. اکیپ ما کاملا از بانوان و به سرپرستی جناب آقای عصار زاده تشکیل شده است.

این کارشناس علوم آزمایشگاهی دامپزشکی در خصوص خواسته های خود به عنوان یک بانوی فعال در امر دامپزشکی از نظام دامپزشکی، عنوان کرد: اغلب همکاران خانم درمعرض خطرهای احتمالی ناشی از رفت و آمدهای مختلف در جاده هستند؛ از نظام در خواست دارم شرایطی را فراهم آورد تا ما از خطرات احتمالی در امان باشیم.

هادی اصفهانی با بیان اینکه میزان حق الزحمه ما به تلاش های فردیمان بستگی دارد، تصریح کرد: به هر حال شرایط زندگی به گونه است که هر چقدر هم دستمز ما بیشتر باشد؛ باز هم کفاف زندگی را نمی دهد.

وی در خصوص توصیه خود به علاقمندان رشته های مرتبط به دامپزشکی، عنوان کرد: بنده بانوان عزیز را به این شغل دعوت می کنم. کسی که در زمینه دامپزشکی وارد شود اگر علاقه ای به حرفه اش داشته باشد، تمام وظایف خود را با تمام سختی هایش به نحو احسن انجام خواهد داد.

جدیدترین خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)

این کارشناس علوم آزمایشگاهی دامپزشکی تاکید کرد: در انتها از جناب اقای دکترفاتحی نیا رئیس اداره دامپزشکی استان یزد که حامی ما هستند، از جناب اقای دکتر نجفی که حامی و نظاره گر کار ما بودند، از حمایت های جناب دکتر رنجبر متخصص بیماری های طیور هستند و جناب آقای عصار زاده سرپرست ما که با حمایت و همراهی و آموزش عالی و فراهم کردن محیط مناسب برای اکیپ بانوان تلاش کردند، کمال تشکر را دارم.

گفتگو: غزاله شهیدی

مطالب مرتبط

دیدگاه (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

این یه شوخی بزرگه، واکسیناسیون طیور اصلا کار خانم ها نیست، کدوم خانم تو حالت .... میتونه روزانه ۶ بار دوش بگیره و موهای بلندش رو هی خشک کنه.

آخرین بار در تاریخ حدود 1 هفته قبل توسط فاخته نیوز ویرایش شد فاخته نیوز
هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
051-37391542
04  نشانی:
مشهد، الهیه، سجادیه، سجادیه6، مجتمع آرامس، تیپ یک شرقی ورودی 2 پلاک 113
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری