1
2
3
در یازدهمین پرونده سختی کار در گفتگوی فاخته با یک دامپزشک خانم عنوان شد:
ماده 19 بیشتر جنبه ظاهری دارد؛ عدم اتحاد مسئولین فنی با هم سبب عقد قراردادها و توافقات پشت پرده شده است
 
فاخته در یازدهمین پرونده سختی کار گفتگو با یک از خانم های دامپزشک مسئول فنی را انجام داده که مسایل مطرح شده از سوی وی در نوع خود جالب توجه و بعضا دردآور است.
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1400-09-06 17:40

فاخته- در این گفتگو این مسئول فنی بهداشتی، خود را اینگونه معرفی می کند؛‌ اینجانب دکتر فهیمه سیدزاده دانش آموخته دکتری حرفه ای دامپزشکی از داشگاه فردوسی مشهد می باشم، اولین تجربه کاری من بصورت جایگزین در یک شرکت بسته بندی گوشت واقع در شهرک صنعتی توس بود، تجربه ای ارزشمند در کنار همکاران با تجربه و تلاش من برای کسب حداکثر تجربه در مدت زمانی که بصورت جایگزین مشغول به فعالیت بودم و پس از اتمام دوره جایگزینی به مدت حدودا 2 سال در شرکت سپید گوشت مشغول به فعالیت شدم که بدلیل مشکلات فراوانی که در شرکت وجود داشت قطع همکاری کرده و تا به امروز در یک شرکت پروتئینی مشغول به فعالیت هستم.

دکتر فهیمه سیدزاده اظهار کرد: متاسفانه به دلیل آنکه حقوق مسئولین فنی توسط کارفرما بصورت مستقیم پرداخت می گردد و همچنین  عدم حمایت سایر ارگان ها اجرای ماده 19 بیشتر  جنبه ظاهری دارد و در این راستا نظام دامپزشکی مشهد در حمایت از مسئولین فنی قراردادی به غیر از قراردادهای ماده 19 را تائید نمی کند اما عدم اتحاد مسئولین فنی با هم سبب عقد قراردادها و توافقات پشت پرده شده است، به طوری که در ظاهر مبلغ مندرج در قرارداد طبق تعرفه بوده اما مبلغ دریافتی کمتر از تعرفه می باشد. همچنین در مورد حق بیمه، اکثر کارفرمایان حداقل حق بیمه را  برای مسئولین فنی پرداخت می کنند و همکاران هم بدلیل عدم اطلاع و یا عدم حامی قوی اعتراضی نمی کنند.

وی عنوان داشت: برخلاف بخش دولتی، اضافه کاری و سایر مزایا در شرکت های خصوصی تعریف نشده و در زمان های اوج کاری مثل اعیاد حتی اگر ساعت کاری تا 15ساعت نیز ادامه پیدا کند  مبلغی بابت اضافه کاری پرداخت نمی شود و در صورت درخواست این نوع مطالبات تنها راه پیگیری از طریق اداره کار و ارایه مستندات می باشد که روند معمولا به قطع همکاری منجر می گردد.

او در این زمینه تصریح کرد از طرفی در زمان شروع فعالیت یک مجموعه چند نفر از سمت نظام دامپزشکی به کارفرما معرفی می شود که معمولا این معرفی و مصاحبه به منظور انتخاب فرد شایسته نیست ، بلکه به منظور انتخاب همکار با حقوق و مزایای کمتر می باشد!

این دامپزشک خانم ضمن اظهار گلایه از شرایط موجود عنوان داشت که عدم امنیت شغلی، ارتباط مالی مستقیم با کارفرما، درگیری و درهم تنیدگی مسائل مالی و بهداشتی  باعث بالا رفتن استرس فیلد کاری شده است و اما به عنوان مسئول فنی خانم، دغدغه و مشکلاتی وجود دارد که متاسفانه خانم ها در همه ی رده های شغلی موجود در جامعه با آن دست به گریبان هستند.

او نیز مانند دیگر همکاران مسئول فنی خود با ابراز نارضایتی از شرایط کاری گفت: توهین به شخص حقیقی و حقوقی مسئول فنی و عدم توجه به دستورالعمل ها و قوانین بهداشتی از طرف کارفرما و کارگران، محیط نامناسب کاری از نظر نوع رفتار ، پرخاشگری ها، ازارهای کلامی و روانی مسائل پنهانیست که وجود دارد و با توجه به این که اکثر کارگران سالن مرد هستند و طرز فکر سنتی دارند اجرایی شدن دستورات مسئول فنی خانم کاری بسیار دشوار به نظر میاید و ایجاد تنش و دغدغه می کند از طرفی با توجه به تایم کاری زیاد، سختی کار و شرایط نامناسب موجود در سالن ها موضوع بارداری مساله پیچیده ای برای خانمهاست به طوری که اکثرا در ماه های اول بارداری مرخصی گرفته و معمولا بعد از تمام شدن مرخصی زایمان شغل خود را از دست داده اند.

 جدیدترین خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)

دکتر فهیمه سیدزاده یادآور شد: تداخل مسایل اقتصادی و بهداشتی یکی از مهمترین موارد درگیری بین مسئول فنی و کارفرماست و این درگیری ها گاهی باعث بی حرمتی ها و بروز اختلافات می گردد.

او در پایان عنوان کرد: افزایش اطلاعات علمی مسئولین فنی و اشراف کامل به دستورالعمل های بهداشتی دامپزشکی  سبب افزایش اعتماد به نفس و جلوگیری از بروز مشکلات حقوقی برای همکاران می شود و از طرفی باعث قطعیت در تصمیم گیری و قضاوت صحیح در مسایل بهداشتی.

 

گفتگو: دکتر جلال غلامرضایی

مطالب مرتبط

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
051-37391542
04  نشانی:
مشهد، الهیه، سجادیه، سجادیه6، مجتمع آرامس، تیپ یک شرقی ورودی 2 پلاک 113
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری