1
2
3
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:
بازنشستگان را دریابیم؛ این آسیاب به نوبت است!
 
از سال ۱۳۸۶ هجری شمسی روز ۲۵ ذیحجه به عنوان روز "خانواده و تکریم بازنشستگان" در تقویم رسمی کشور درج شده است که امسال یعنی ۱۴۰۱ با سوم مرداد ماه مصادف شده است.
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1401-05-03 08:03

فاخته- از سال ۱۳۸۶ هجری شمسی روز ۲۵ ذیحجه به عنوان روز "خانواده و تکریم بازنشستگان" در تقویم رسمی کشور درج شده است که امسال یعنی ۱۴۰۱ با سوم مرداد ماه مصادف شده است.

علت انتخاب این روز شأن نزول آیه «هل اتی» در سوره مبارکه "الانسان" که راجع به خانواده و استحکام پایه‌های آن است، عنوان شده است. "سوره هل اتی" در روز ۲۵ ذیحجه در شان اهل بیت مکرم پیامبر اعظم (ص) نازل شد که پس از سه روز روزه و انفاق افطار خود، از طرف خداوند اطعام شدند.

اما در شورای فرهنگ عمومی اتفاق نظر بر این بود که روز بازنشستگان با یک روز در تقویم رسمی کشور تلفیق شود که بهترین روز برای این منظور روز "۲۵ ذیحجه یعنی روز خانواده" بود.

در دین مبین اسلام خانواده یکی از مهم‌ترین ارکان جامعه محسوب می‌شود. پایبندی به خانواده و جلوگیری از هرگونه آسیب اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و همچنین ارتقای جایگاه و تحکیم بنیان خانواده، از جمله مسائلی است که به آن سفارش فراوان شده است.

خانواده به عنوان کوچک‌ترین نهاد اجتماعی، آسیب پذیرترین گروه در برابر آسیب‌های اجتماعی است به طوری که اکثر مشکلات و آسیب‌ها ابتدا در خانواده‌ها بروز پیدا می‌کند و در صورت عدم پیشگیری و رفتار ناصحیح با آن ها، به درون جامعه نیز رسوخ می‌کند و در این شرایط دشوار دیگر نمی‌توان به راحتی مشکلات و آسیب‌ها را کنترل کرد.
در جشن بزرگ و با شکوه روز "خانواده" و قدردانی از جایگاه شایسته "بازنشستگان" کشور به عنوان ذخایر ارزشمند و انباشت تجارب گرانسنگ منابع انسانی به راستی یک مسئول و مدیر مربوطه در کدامین جایگاهی است که خداوند این توفیق را نصیب اش نماید که در زمان اشتغال خود، سعادت خدمتگزاری مضاعف را در بیلان کاری اش ثبت نماید؟ شعارها زیبا و دلفریب است اما در عمل پروپاگاندایی بیش نیست و به یقین عملکرد گذشته ها، خود تبیین و ملاک ارزیابی چنین دیدگاه و ادعایی است و اگر این واکاوی فوق سخنی به گزافه است این گوی و این میدان و یک گزارش مکتوب و تصویری و یا ارائه یک لیست ارسال پیامک( SMS) تبریک صادر شده از امور اداری یک سازمان، موسسه، شرکت و... به عنوان کم هزینه ترین اقدام مهم ترین سند و تایید ادعای مسوولین محترمی است که خود نیز روزی به جبر روزگار و بالارفتن هرم سنی به طور یقین بازنشسته خواهند شد.
با تبریک و تهنیت فرارسیدن روز گرامیداشت "خانواده و بازنشستگان" وبه تاسی از آموزه های زیبا ومانای دین مبین اسلام در این ماه پر خیر وبرکت ذی الحجه ، بیاییم "گلخند زیبای لبخند" را بر چهره و سیمای بازنشستگان با حضور خانواده هایشان که صبوری و فداکاری آنان موجب سرافرازی و متضمن موفقیت هایشان در طول سالیان خدمت در اقصی نقاط کشور بوده بنشانیم و به یاد داشته باشیم این پاسداشت و تکریم شامل زمان حال و به زودی زود در بر گیرنده آیندگان نیز خواهد بود.

علیرضا کیهان پور
روزنامه نگار پیشکسوت بخش کشاورزی

مطالب مرتبط

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
09055204638
04  نشانی:
مشهد، خیابان خواجه ربیع، آیت الله عبادی 80 پلاک3
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری