1
2
3
یادداشت؛ دکتر علیرضا کیهان پور:
سفر دریایی از گذشته تاحال؛ تجربه ات را به اشتراک بگذار/ روز "جهانی دریا نورد" (DSF)
 
در سواحل و خشکی چشمان همه در انتظار حدود ۱/۷ میلیون نفر در سراسر جهان هستند که از سفرهای دریائی بازگشت شکوهمندانه ملوانان و کادر کشتی ها وشناورها را شاهد باشند.
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1401-04-05 09:05

 

فاخته- در سواحل و خشکی چشمان همه در انتظار حدود ۱/۷ میلیون نفر در سراسر جهان هستند که از سفرهای دریائی بازگشت شکوهمندانه ملوانان و کادر کشتی ها وشناورها را شاهد باشند.
"چشم انتظار" همراه با "دل آشوبی" و "دل انتظاری" به ترجمانی دیگر آنگاه که امواج طوفانی به دیواره قلب همه منتظران می کوبد وخدا و دعا را گواه می گیرند که سفر به سلامت بادا با همت والا.
روز جهانی دریانورد ( DAY OF THE SEAFARER) روز گرامیداشت ارزش ها و تلاش دریانوردان وملوانان عرصه آب های نیلگون مواج و توفانی است که حدود ۱/۷ میلیون نفر را در سراسر جهان به کار سخت و طاقت فرسای فرسایشی اما "دریا دلانه" مشغول وبه عنوان "کلیدی ترین" پرسنل خارج از خشکی به دنیا معرفی نموده است.
شعار روز جهانی دریانورد در سال ۱۴۰۱ " سفرهای دریایی از گذشته تا حال، تجربه ات را به اشتراک بگذار" بوده که تمامی ارگان ها، سازمان ها، موسسات و نهادهای صنایع دریایی حاکمیتی و بخش غیردولتی در سراسر جهان ضمن گرامیداشت این روز به ضرورت گفتمان حول محور این "پدیده دریا گستر" در ابعاد حمل ونقل، توسعه پایدار، قوانین بین المللی، تنوع زیستی، ریسک وبیمه، گردشگری وتفریحات دریایی، منابع غذایی مورد نیاز جوامع بشری و... را به همه جهانیان یادآوری مجدد می نمایند.
لازم به ذکر است که تاریخچه نام‌گذاری “روز جهانی دریانورد” بر می‌گردد به کنفرانس دیپلماتیک بازنگری کنوانسیون استانداردها، آموزش و گواهینامه‌های دریانوردی (STCW) که در ژوئن ۲۰۱۰ میلادی در شهر مانیل برگزار شد. کنوانسیون STCW در اصل به مقوله دریانوردان می‌پردازد، در کنفرانس دیپلماتیک بازنگری STCW، نگارش جدید این کنوانسیون تدوین و در روز ۲۵ ژوئن ۲۰۱۰ در مانیل به تصویب رسید.

یکی از مهم‌ترین مصوبات کنفرانس مانیل این بود که اعضا تصمیم گرفتند به منظور قدردانی از زحمات دریانوردان کشورهای عضو، در ۲۵ ژوئن هر سال (چهارم تیر ماه) مراسمی تحت عنوان روز دریانورد برگزار شود و تمام کشورهای عضو موظف شدند تا روز دریانورد را در تقویم دریایی خود ثبت و از دریانوردان به پاس زحمات فراوانی که می کشند در این روز تقدیر و تشکر به‌عمل آورند.

بر همین اساس از سوی سازمان بنادر و دریانورد جمهوری اسلامی ایران روز چهارم تیرماه هر سال به‌عنوان “روز دریانورد” تعیین و در تقویم دریایی کشور درج شد. بنابراین هرساله در این روز مهم مراسمی جهت قدردانی و سپاس از زحمات هزاران دریانوردی که در بخش‌های مختلف صنعت حمل و نقل بین المللی دریایی و خدمات وابسته به آنها مشغول کار و تلاش هستند برگزار می‌شود. هدف از این مراسم جلب توجه بیشتر به نحوه زندگی، معیشت و اقتصاد این قشر زحمتکش و دریادل جامعه است. درحال حاضر بیش از یک و نیم میلیون دریانورد در سرتاسر جهان مشغول فعالیت هستند.

دکتر علیرضا کیهان پور

 

مطالب مرتبط

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
09055204638
04  نشانی:
مشهد، خیابان خواجه ربیع، آیت الله عبادی 80 پلاک3
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری