1
2
3
یادداشت مدیر مسئول؛ حرکت کم نظیر دکتر آقامیری در مشهد؛
«گلمکان» آغازگر پویایی مراکز ملی بررسی بیماری های دامی کشور می شود؟
 
در سفر اخیر دکتر محمد آقامیری، معاون وزیر و رئیس سازمان دامپزشکی کشور به مشهد و منطقه گلمکان که با بازدید از مرکز ملی بررسی بیماری های دامی گلمکان در 35 کیلومتری مشهد همراه شد توفیق داشتم که با وی و تیم بازدیدکننده همراه باشم.
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1401-03-23 12:37

فاخته- در سفر اخیر دکتر محمد آقامیری، معاون وزیر و رئیس سازمان دامپزشکی کشور به مشهد و منطقه گلمکان که با بازدید از مرکز ملی بررسی بیماری های دامی گلمکان در 35 کیلومتری مشهد همراه شد توفیق داشتم که با وی و تیم بازدیدکننده همراه باشم.دکتر حسن ویشته، دکتر محمد حبیبی از سازمان دامپزشکی کشور در این بازدید دکتر آقامیری را همراهی می کردند و نقطه به نقطه این مرکز استراتژیک مورد بازدید قرار گرفت.

به خوبی به یاد دارم که حدودا در سال 1381 بود که کلنگ احداث این مرکز به زمین خورد و از آن موقع تا به الان، به دلیل تحریم ها هنوز این مرکز که به اذعان کارشناسان حدود 3000 میلیارد ریال برای آن هزینه شده، به بهره برداری نرسیده و طی این مدت، هریک از روسای سازمان ها و حتی وزرایی نظیر مهندس اسکندری و استانداران که از این مرکز بازدید داشتند نتوانستند اقدامی عملی و حرکتی عملیاتی را در این بخش شروع کنند.

باید این نکته را در نظر داشت که راه اندازی این مرکز نه  تنها در بعد ملی، بلکه از حیث فراملی نیز دارای اهمیت ویژه ای است و بدون شک کشورهای منطقه و همچنین سازمان های جهانی مرتبط با بهداشت دام نیز از راه اندازی آن منتفع خواهند شد چراکه مركز بررسي بيماري‌هاي دامي گلمكان به ‌عنوان يك مركز مطالعاتی معتبر مي باشد كه با توجه به وجود فارم‌هاي مطالعاتي دام و طيور در اين مركز، اغلب طرح‌هاي حوزه بهداشت دام استان كه در ساير مراكز نيز كابردي مي‌باشد در اين مركز انجام مي‌شود و عمده‌ترين اهداف احداث اين مركز، مطالعه بر روي بيماري‌هاي بومي و غيربومي، تهيه بانك عوامل عفوني و بيماري‌زا، مطالعه بر روي منابع ميكروبي غيربومي جهت توليد واكسن و ... می باشد که با  بهره‌برداري از مركز ايزوله اين واحد تحقيقاتي كه هم اكنون در مراحل پاياني مي‌باشد پژوهش و تحقيقات به طور بسيار گسترده‌تر و در سطوح ملي و منطقه‌اي انجام خواهد شد.

اما آنچه نگارنده را ترغیب به نگارش کرد نوع برخورد آقامیری با پروژه گلمکان است که در صورت تعمیم این نوع برخورد به سایر مراکز ملی بررسی بیماری های دامی در سطح کشور می تواند آن مراکز را نیز از رخوت و سکون در آورده و پویایی مطلوبی را برای کشور در این بخش تضمین کند.

و آنچه که شاهد بودم دغدغه خاص دکتر آقامیری بود که پس از این بازدید، ضمن تعیین شرح وظیفه برای استان، حتی برای همراهان خود هم شرح وظیفه تعیین کرد و در اقدامی کم نظیر دست به قلم شد و خود، اقدام به تنظیم صورتجلسه کرد و تاکید فراوان بر اجرایی شدن بندهای آن تا به یاری خدا تا پایان سال جاری، شاهد راه اندازی مرکز گلمکان باشیم و اینجا بایستی به این نکته اذعان داشت، که راه اندازی این مرکز و مراکز ملی مشابه با توجه به بضاعت های ادارات کل از عهده استان، خارج است و ضروری است تا حمایتی همه جانبه از سوی بالاترین مقام سازمان دامپزشکی در حد و اندازه ای که ذکر شد اعمال شود.

آری، هر کجا فرهنگ و عزم جهادی با روحیه انقلابی تلفیق شود حاصل آن، سازندگی است و سازندگی، مولفه ای اثرگذار در توسعه و آبادانی هر کشور و دامپزشکی نیز با توجه به نقشی که در سلامت و توسعه اقتصاد دارد از این حیث، مستثنی نیست و ضرورت دارد تا رویکردهایی اینچنین در انجام پروژه ها و فرایندها تعریف شود.

 

دکتر هادی زارعی

مدیر مسئول

مرکز بررسی بیماری های دامی گلمکان

کلنگ زنی ساختمان «ایزوله» مرکز گلمکان در سال 1381، دکتر جعفر نوید مهر، مدیر کل وقت دامپزشکی خراسان

مطالب مرتبط

دیدگاه (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
وقت آن نرسیده که برخی مدیر کل های .... استان ها عوض شوند مدیر کلی که بیشتر از چهار سال بر مسند قدرت نشسته و هیچ کار مثبتی ازش دیده نشده بجز از بین بردن روحیه نیروها و ده ها کار منفی دیگر
دامپزشکی استان...

آخرین بار در تاریخ حدود 1 ماه قبل توسط فاخته نیوز ویرایش شد فاخته نیوز
هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
09055204638
04  نشانی:
مشهد، الهیه، سجادیه، مجتمع آرامس، تیپ یک، ورودی 2 پلاک 113
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری