1
2
3
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:
تنوع زیستی حکمت مجسم خالق بی همتا " انسان بخشی از این راه حل ها "
 
تنوع زیستی( Bio Diversity) زیباترین نقاشی مینیاتوری آفرینش است که در هوا، زمین و دریا انسان را به عمق تفکرات معنوی خود و در عالم معنا غوطه ور می سازد که همانا " حکمت مجسم خالق بی همتای جهان هستی " است که در عالم جانوری و گیاهی و "پیرامون فضای محیطی سپهر زندگی انسان ها" نمود عینی یافته است.
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1401-03-02 07:54

 

 

فاخته- " ما بخشی از این راه حل هستیم" شعار روز جهانی تنوع زیستی(IDB) در سال ۲۰۲۲ میلادی است که از طرف "سازمان ملل متحد" انتخاب، تصویب و به کشورهای عضو ابلاغ و اطلاع رسانی شده است.
بر اساس پیش بینی مجمع جهانی اقتصاد تا سال ۲۰۳۰ میلادی با تغییر مدل اقتصادی و گذار از مرحله ضد ربات به سامانه طبیعت سالانه ۴۰۰ میلیون شغل و ۱۰ تریلیون دلار درآمد حاصل از تنوع زیستی با حدود ۱۰ میلیون گونه ارزشمند گیاهی وجانوری با قابلیت حفاظت مسوولانه توسط آحاد جامعه بشری در بخش های کشاورزی، بهداشت، داروسازی، آب و هوا، دریا و اقیانوس ها، صرفه جویی در مبارزه با بیماریهای نوپدید، موتاسیونی(جهش) نوحیات و مشترک بین انسان و دام، انواع واکسن و... در سراسر جهان که از سال ۲۰۰۲ تدوین شده و کشور ما نیز در سال ۱۳۷۵ به این معاهده ارزشمند پیوسته ومفاد الزام آور تخصصی وکارشناسی آن را امضاء نموده را به تفکیک فعالیت وبهره برداری هوشمندانه از دستاوردهای تنوع زیستی نصیب کشورهای عضو این معاهده جهانی خواهد نمود.
در کشور ما نیز با اتکاء بر تنوع زیستی وگونه های منحصر به فرد جانوری وگیاهی آن می توان با فرهنگ سازی حفظ و حراست از بانک ژنی موجودات که در قالب تنوع زیستی گیاهی و جانوری سرآمد برخی از مناطق طبیعی دنیاست درآمد تجاری مطلوب را می توان انتظار داشت.
ما بخشی از این راه حل هستیم که شعار روز جهانی تنوع زیستی در ۲۲ ماه می سال ۲۰۲۲ است از دیدگاه نویسنده این یادداشت و نوشتار در واقع " ترجمان " حفظ و حفاظت از این موهبت خدادادی طبیعت " توسط بخشی از این گنجینه تاریخی یعنی خود انسان هاست که نیاز به فرهنگ سازی، احساس مسئولیت، برنامه ریزی راهبردی، همگرایی اندیشه ها و تلاش در راستای حراست از این قابلیت های شکوهمند طبیعت و توجه به زیباترین نقاشی مینیاتوری عالم آفرینش و "شاهکار بی بدیل حکمت خداوند هستی بخش" در عرصه آب و خاک و هوا می باشد.

علیرضا کیهان پور
روزنامه نگار

مطالب مرتبط

دیدگاه (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

به راستی همینطوره

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
09055204638
04  نشانی:
مشهد، الهیه، سجادیه، مجتمع آرامس، تیپ یک، ورودی 2 پلاک 113
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری