1
2
3
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:
بانک زمان در سوئیس! زنده کردن فرهنگ زیبای روستایی مراقبت از یکدیگر
 
یک دانشجوی ایرانی به نام "امیر عباس زینت بخش" که برای ادامه تحصیل به سوئیس رفته می نویسد: در زمان تحصیل، نزدیک دانشگاه یک خانه اجاره کردم. صاحبخانه یک خانم 67 ساله بود که با شغل معلمی بازنشست شده بود.
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1401-02-05 10:55

 

فاخته- طرح های بازنشستگی در سوئیس آنقدر قوی هستند که بازنشستگان هیچ نگرانی برای خورد و خوراک ندارند.
به این جهت؛ یک روز از اینکه متوجه شدم او کار پیدا کرده متعجب شدم.
کار او مراقبت از یک پیرمرد 87 ساله بود.از او پرسیدم آیا برای نیاز به پول این کار را می کند، پاسخ اش من را متحیر کرد ؛ من برای پول کار نمی کنم ، بلکه
"زمان" خودم را در "بانک زمان" سپرده گذاری می کنم تا در زمانی که (مثل این پیرمرد) توان حرکت ندارم، آن را از بانک دریافت کنم.

این نخستین بار بود که درباره مفهوم "بانک زمان" می شنیدم.
وقتی بیشتر درباره آن تحقیق کردم، متوجه شدم "بانک زمان" یک "طرح بازنشستگی: برای مراقبت از سالمندان است که توسط وزارت تامین اجتماعی فدرال سوئیس تدوین و توسعه داده شده است.

داوطلبان، زمان مراقبت از سالمندان را در حساب شخصی شان در "سیستم امنیت اجتماعی" پس انداز کرده تا وقتی خود؛ پیر ناتوان شدند یا نیاز به مراقبت داشته باشند، از آن برداشت کنند. طبق قرارداد؛ یک سال بعد از انقضای خدمات متقاضی یعنی
(سپرده گذاری زمان)، بانک زمان میزان ساعات خدمات را محاسبه کرده و به او یک "کارت بانک زمان" می دهد ؛ وقتی او هم نیاز به کمک یک نفر دیگر دارد، می تواند با استفاده از آن کارت؛ "زمان و بهره" آن را برداشت کند. بعد از تایید، بانک زمان داوطلبانی را برای مراقبت از او در بیمارستان و یا منزل تعیین می کند و
در ضمن، متقاضیان سپرده گذاری "زمان"، باید سالم و تندرست، دارای مهارت های ارتباطی خوب و پر از عشق و علاقه به همنوعان باشند.
صاحبخانه ام هفته ای دو بار برای مراقبت از پیرمرد سرکار می رفت و هر بار هم دو ساعت وقت برای خرید، تمیز کردن اتاق، آفتاب گرفتن پیرمرد و گپ زدن با او سرمایه گذاری می کرد.

اتفاقا یک روز دانشگاه بودم که تماس گرفت و گفت در حالی که شیشه اتاق منزل خودش را تمیز می کرده از چهارپایه افتاده! من فورا مرخصی گرفتم و او را به بیمارستان رساندم. مچ پای او شکسته بود و برای مدتی نیاز داشت روی تخت بماند. داشتم کارهای تقاضا برای مرخصی برای مراقبت خانگی را انجام می دادم که به من گفت جای نگرانی نیست چرا که برای برداشت از بانک زمان درخواست داده است.

ظرف کمتر از دو ساعت بانک زمان یک داوطلب فرستاد که به مدت یک ماه هر روز با گپ زدن و پختن غذاهای لذیذ از او مراقبت می کرد. او به محض بهبودی، دوباره مشغول کار مراقبت از دیگران شد و گفت که می خواهد برای روزهای پیری زمان سپرده گذاری کند!.

نه تنها هزینه های بیمه و مراقبت در دوران سالمندی را کاهش می دهد، بلکه موجب تقویت اتحاد و همبستگی میان نسل ها شده که در سایر طرح های پولی موجود نظیر خانه سالمندان و پرستار خانگی کمتر دیده می شود.

ایده "بانک زمان" یا "بانک مراقبت از سالمندان" اولین بار در سال 2012 و در شهر اس تی گلن سوئیس که جوانترین جمعیت را دارد، مطرح و پیاده شد و طبق گزارش دولتی که قصد دارد "فرهنگ زیبای روستایی مراقبت از یکدیگر" را به شهرهای مدرن بیاورد؛ بیش از نیمی از جوانان از این طرح استقبال کرده اند!

استقبال جوانان از چنین طرحی و همجواری، همزبانی و همدلی با سالمندان؛ یعنی
〰️ترکیب خامی و پختگی و
〰️ کسب تجربه فراوان برای جوانان،
〰️ زنده ماندن اخلاق و احترام به اصل و ریشه در جامعه و
〰️همچنین روشن شدن چراغ امید در دل "بازنشستگان و سالمندان"

با مطالعه این متن، پرسش اساسی این که آیا خواستن از عمق جان همان توانستن نیست؟!.

علیرضا کیهان پور

روزنامه نگار

مطالب مرتبط

دیدگاه (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

قابل تامل و کاربردی

This comment was minimized by the moderator on the site

متن شما برای لینک کردن سلام جناب دکتر کیهان‌ پور. ضمن تقدیر و تشکر از جهت ارسال مقاله های علمی و اجتماعی و... که بنده شیفته آنها هستم . به اطلاع می‌رسانم. با توجه به افکار بسته و منجمد شده مسولین اجرایی کردن خدمات این چنینی برای آنها قابل فهم...

متن شما برای لینک کردن سلام جناب دکتر کیهان‌ پور. ضمن تقدیر و تشکر از جهت ارسال مقاله های علمی و اجتماعی و... که بنده شیفته آنها هستم . به اطلاع می‌رسانم. با توجه به افکار بسته و منجمد شده مسولین اجرایی کردن خدمات این چنینی برای آنها قابل فهم نبوده و نخواهد بود . امید اینکه افراد دارای فرهنگ و قدرت اجرایی وارد سیستم گردد.

ادامه
آخرین بار در تاریخ حدود 5 ماه قبل توسط فاخته نیوز ویرایش شد فاخته نیوز
هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
09055204638
04  نشانی:
مشهد، خیابان خواجه ربیع، آیت الله عبادی 80 پلاک3
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری