1
2
3
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور:
از تجریش تا شوش بانگ شیپور و بوقه ؛ هنوز بازار دلال ها شلوغه...
 
بحث داغ گوجه سبز کیلویی ۴ میلیون تومان در بازار سنتی میوه و تره بار میدان تجریش تهران در روزهای نخست سال جدید را واقعا کجای دلمان بگذاریم که مرهمی بر دل اکثریت مردم باشد ونه اقلیتی انگشت شمار و مرفهین بی درد!. جایی در فیلم توت فرنگی های وحشی...
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1401-01-02 21:29

فاخته- بحث داغ گوجه سبز کیلویی  ۴ میلیون تومان در بازار سنتی میوه و تره بار میدان تجریش تهران در روزهای نخست سال جدید را واقعا کجای دلمان بگذاریم که مرهمی بر دل اکثریت مردم باشد ونه اقلیتی انگشت شمار و مرفهین بی درد!.
جایی در فیلم توت فرنگی های وحشی...
"معلمی در خیال ایزاک بورگ: پروفسور بورگ ، ممکنه بیماری این مریض رو تشخیص بدین؟
ایزاک بورگ: ولی این مریض فوت کرده.
[ مریض می زند زیر خنده.]".
یکی از آن نیم روزهای ظاهرا تکراری، احتمالا ملال آورتر از باقی روزها اما نه.نه آن چنان تکراری.نه خیلی ملال آور .که یک سقوط اخلاقی ومرامی در راه است.سقوطی بزرگ.خیلی بزرگ!!!.  در بازار دلال ها و واسطه های بد اخلاق وبی مرام.
هرگز فراموش نمی کنم در سال ۱۳۵۰ در ایام شب عید یعنی روزهای پایانی اسفند ۱۳۴۹ وبه هنگام خرید نیاز های شب عید آن سال از مرحوم پدر بزرگ عزیزم از برپایی چادرهای اتاق اصناف آن زمان در میدان تجریش، خیابان دربند، خیابان شریعتی متصل به تجریش سوال کنجکاوانه ای پرسیدم که چرا از مغازه ها میوه خریداری نمی کند؟ پدر بزرگم در پاسخ خیلی شفاف ودر حد فهم کودکانه نوه خود بیان کرد: در راه مبارزه با گرانفروشی میوهای سیب لبنان، پرتقال خارجی، تخم مرغ، مرغ، گوشت، روغن، پیاز، سیب زمینی، پنیر و لبنیات بلغارستان و...توسط دولت آن زمان  به طور انبوه وارد شده وگرانفروشی کاسب نما های آن زمان و مقاومت آنان را در هم شکسته است و بساط واسطه ها ودلالان برچیده شده است.
این یک درد مزمن تاریخی است که در بزنگاه های مناسبتی خاص در کشور از اواسط دهه ۱۳۴۰ این بازار مکاره برپاست و هنوز نتوانسته ویا نخواستیم که شبکه مویرگی پخش محصولات کشاورزی و غذایی را از طریق اتحادیه ها وتعاونی های روستایی دهه ۱۳۳۰ از مزرعه به سر سفره مردم برسانیم که هم به کشاورزان وتولیدکنندگان کمک  حمایتی شود وهم مردم از بند های در هم تنیده مافیای دلال ها رهایی یابد.
مشاهدات میدانی بازار آشفته قیمت اقلام مورد نیاز خانوارها از میدان تجریش تا خیابان شوش تهران که تابلوی سایر شهرهای ایران است در آغاز قرن جدید موجب شده که باز هم بگوئیم که:
متاسفانه رفاقت ها بر سر "شیپور و بوقه"، هنوز "بازار دلال ها" شلوغه...!.ماه مبارک رمضان در پیش است و پروتئین حیوانی، خرما، لبنیات، شکر، چایی، قند و...را  لطفا تدبیری برای عرضه کنترل شده آن ها بیندیشید.

 

علیرضا کیهان پور
پژوهشگر رسانه ای

مطالب مرتبط

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
09055204638
04  نشانی:
مشهد، خیابان خواجه ربیع، آیت الله عبادی 80 پلاک3
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری