• امام جعفرصادق (علیه‌السلام): اُغزوا تُوَرِّثوا ابناءَكُم مَجداً. در جبهه‌های نبرد با دشمن همواره آماده و در راه خدا جهاد نمائید كه شرف و افتخار را بعد از خود برای فرزندانتان به یادگار خواهید گذاشت. (وسائل، ج ١١، ص ٩)
  • امام على عليه السلام:اللّه َ اللّه َ في عاجِلِ البَغيِ، و آجِلِ وَ خامَةِ الظُّلمِ،و سُوءِ عاقِبَةِ الكِبرِ: از خدا بترسيد، از خدا بترسيد، درباره عاقبت ناگوار ستم در دنيا و آخرت و از فرجام بدِ كبر و نخوت(نهج البلاغة: الخطبة ۱۹۲)
  • امام جعفرصادق(علیه‌السلام):لَو أَنَّ الناسَ أَدُّوا حُقوقَ اَموالِهِم لَكانوُا عایِشینَ بَخَیر. مردم اگر حقوق و واجبات مالی خود را ادا می‌کردند مسلّماً همه از یک زندگی مطلوب و رضایتبخشی برخوردار می‌شدند. (وسائل، ج ٦، ص ٢)
1
2
3
Delivery
Delivery
Delivery
یادداشت؛
Time 1399-02-05 00:00 Time با توجه شیوع کرونا؛ زمان آن فرا رسیده که در این عرصه نیز از دامپزشکان مجرب و متخصص، مشاوره گرفته شود؛ علیرضا خرمی
 
علیرضا خرمی با ارسال یادداشتی به فاخته بر ضرورت بهره گیری از تخصص دامپزشکان جهت مقابله با کروناویروس تاکید کرد.

 

بسم الله الشافی,بسم الله الکافی

رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم): جویای علم باشید حتی اگر در چین باشد.

فاخته- کم نبوده و نیستند چهره های ماندگار، موثر و مفاخر ملی در حرفه شریف دامپزشکی که در عرصه پیش گیری و مقابله با بیماری های عفونی در حوزه انسانی و دامی ایفای نقش نموده و می نمایند و البته وظیفه ذاتی و رسالت هر دامپزشک، تامین بهداشت و سلامت انسان ها از جنبه های گوناگون می باشد، گفتنی است این مهم و همچنین دیگر قابلیت ها، این رشته را در دنیا استراتژیک ساخته است.
با عنایت به تعدد واحدهای درسی مرتبط با بیماری های عفونی با منشا متفاوت و البته واحد درسی اپیدمیولوژی که دامپزشکان در دوره دکترای عمومی می گذرانند و تسلط و اشرافیتی که برای این قشر بی ادعا ایجاد می گردد و البته انجام وظایف و تجارب هر روزه در سطح کشور در مقابله و پیشگیری از انتشار عوامل عفونی مختلف، این مورد تنها یکی از مواردی است که این افراد چیره دست(دامپزشکان) را درمقایسه با پزشکان محترم که اغلب فقط وظیفه درمان را برعهده دارند، بسیار متمایز ساخته است.در شرایط حساس فعلی، که پیشگیری از شیوع بیشتر و البته مقابله با نوع جدیدی از کروناویروس  nCOV--2019 در کشور که بر درمان، مقدم است ، یک همت ملی و عالی را  طلبیده و فقط منحصر به یک وزارتخانه و یا ارگان نمی باشد، زمان آن فرا رسیده که در این عرصه نیز از دامپزشکان مجرب و متخصص، مشاوره گرفته شود و ایشان، هم در طراحی برنامه مقابله و پیشگیری و هم در فعالیت های میدانی، مشارکت بیشتری نمایند.
به امید روزی که حرفه شریف دامپزشکی، در جامعه ما جایگاه خاص و ویژه خود را بیش از پیش بیابد.

نه تنها از نحوه پیدایش ویروس منحوس کرونا ( n-COV )   بلکه از چگونگی ایجاد بیماریزایی و… اطلاعات قابل استناد و مطمئنی در مراجع علمی در دنیا وجود ندارد که البته از ویژگی های بیماری های نو پدید  به صورت طبیعی و یا به عنوان سلاح بیولوژیک می باشد.  همانطور که همه ما میدانیم یکی از راه های انتقال برخی از عوامل عفونی ، انتقال مکانیکی به واسطه بندپایان می باشد که در مورد ویروس کرونا نیز این مهم محتمل می باشد لذا با عنایت به آغاز فصل بهار با خصوصیات همیشگی آن(بارندگی، سیل ،تجمع آب در آبگیرها ، تکثیر حشرات و...) به نظر می رسد این مهم مغفول مانده باشد و یا به دلایلی به آن ، پرداخته نشده است. با توجه به اینکه با شروع فصل گرما دلیل قانع کننده و علمی هنوز وجود ندارد مبنی بر  از بین رفتن این ویروس به صورت طبیعی ، لذا  پیشگیری  در این زمینه نیز الزامی به نظر می رسد و همچنین انتقال توسط جوندگان وحشی که امروزه به وفور در کلانشهر ها به ویژه شهر تهران مشاهده می شوند نیز باید بیش از پیش مدنظر قرار گیرد.
گفتنی است باتوجه به امکان انتقال این ویروس از طریق آب ، باید بیماری به واسطه کرونا ویروس را در دسته بندی بیماری های مرتبط با سیل flood related diseases  قرار دهیم و نسبت به این موضوع نیز تمهیدات ویژه ای مبنی بر مقابله و پیشگیری صورت بپذیرد.
حواسمان باشد، معمولا برخی از اپیدمی ها و یا پاندمی ها زمانی در دنیا رخ می دهند که مسائل دیگری در جهان را باید تحت الشعاع خود قرار دهند که به فراموشی سپرده شوند و یا به کلی تغییر نمایند و همچنین منافع عده ای تامین گردد.

نسبت به وقایع و تحولات اخیر و جاری در دنیا به ویژه منطقه، هوشیارتر باشیم،
امروز جهان اسلام به ویژه تشیع، سرفراز تر از قبل باید گردد.

پیام رهبر معظم انقلاب به تشکل های دانشجویی در سالگرد تأسیس اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان:

در قسمتی از این پیام که توسط حجت الاسلام رستمی در مراسم سی امین سالگرد تاسیس اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در دانشگاه علوم و تحقیقات قرائت شد، آمده است:

اولاً سلام من را به آنان برسانید، ثانیاً بگویید امروز بیشتر از همیشه کشور به عنصر مومن حزب اللهی احتیاج دارد. هرچه می‌توانند برروی مبانی پافشاری کنند.


وَالَّذِينَ اسْتَجَابُوا لِرَبِّهِمْ وَأَقَامُوا الصَّلَاةَ وَأَمْرُهُمْ شُورَىٰ بَيْنَهُمْ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنْفِقُونَ
(سوره شوری آیه 38)ان شاءالله که همگی در زمره  شیعیان واقعی امیرالمومنین حضرت علی علیه السلام قرار بگیریم.

(اللهم عجل لولیک الفرج)

 


علیرضا خرمی
کاندیدای تایید صلاحیت شده از خانواده شریف دامپزشکی در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی  
 

دیدگاه (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

کاملا موافقم
هر فردی هر طور می تونه باید کمک کنه. ما دامپزشک ها هم با دانشمون باید در این قضیه کمک کنیم به جامعه

This comment was minimized by the moderator on the site

این کار را باید از قالب دولتی درآوریم. یک نهاد مثل نظام دامپزشکی یا مشابه آن باید به میدان بیاید دامپزشکان را سازماندهی کند.

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
 051-37573506
04  نشانی:

مشهد- بلوار عبدالمطلب- عبدالمطلب 11- لاله 1

04   پیام کوتاه:
   30003300887766
04    ایمیل:
   info @ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری