1
2
3
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور؛
دانش و تجربه سپر ایمنی در سپهر رسانه ها؛ دریای مواج خبر نیاز به قایق نجات دارد
 
یا باید سرعت نشر اخبار و تاثیر مثبت یا منفی آن را به ویژه در فضای مجازی در کسری از دقیقه بپذیریم ویا به آن باور و اعتقادی نداشته باشیم که مورد اشاره دوم هدف این یادداشت نبوده و هرگز نخواهد بود.
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1400-10-22 08:26

فاخته- یا باید سرعت نشر اخبار و تاثیر مثبت یا منفی آن را به ویژه در فضای مجازی در کسری از دقیقه بپذیریم ویا به آن باور و اعتقادی نداشته باشیم که مورد اشاره دوم هدف این یادداشت نبوده و هرگز نخواهد بود.
اما در این غوغای هنر هشتم وابسته به عصر جدید، اندیشیدن و تمهیدات لازم برای پیشگیری و دستیابی به جایگاه مناسب در راستای فضای رسانه ای لذا قبل از اقدامی در هر مجموعه ای ، سرعت، دقت و کیفیت در قالب تشکیلاتی موسوم به روابط عمومی وامور بین الملل را در دستگاه دولتی و غیردولتی مطالبه نمود.
طی یک ماه گذشته مساله سموم کشاورزی، برگشت خوردن محموله های صادراتی کشاورزی با منشاء گیاهی وباغی، آلودگی تخم مرغ های نطفه دار تاریخ گذشته و اخیرا وجود انگل و پارازیت در تعدادی ماکیان و محدود در قالب مطالعه تحقیقاتی و گزارش دانشگاه اصفهان متاسفانه دلهره و آشوب مصرف پروتئین سفید را سبب ودر صدر اخبار و به صورت احساسی در راس اخبار و تعمیم ناخواسته و گسترده نشاند که باید در این راستا دروازه بانی از اخباری که جامعه را شاید دچار چالش سلامت و بهداشت مصرف غذایی با منشاء طیور نماید جلوگیری وفقط از یک مجاری متمرکز و دستگاه های پاسخگو و تخصصی انتشار یابد.
اما سال هاست که جایگاه سخنگویی در برخی از دستگاه های اداری کشور یک حلقه مفقوده است و شور بختانه نیازمند به یک بازنگری جدی و توجه هرچه بیشتر نسبت به گذشته در این راستاست.
دانش و تجربه کاری به اعتقاد نگارنده یعنی جایگاه رفیع یک سخنگوی متخصص وکارآ که در این طیف موصوف، دارای سرمایه های کیفی و منابع انسانی مطلوب هستیم.
دانش و تجربه یعنی سخنگوی مطلوب یک وزارتخانه، سازمان، موسسه و...که سپر ایمنی را در سپهر رسانه گسترش داده و آرامش و آسایش یک جامعه و دستگاه مرتبط را به ارمغان خواهد آورد.
زمانی که یک سرپرست ویا رئیس جدید منصوب شده مجبور به مصاحبه موضوعی خاص در مراسم گشایش یک نمایشگاه تخصصی می شود که شاید به نظر در بدو کار غافلگیرانه باشد ودر تله یک سوال چالش برانگیز گرفتار شود می تواند در این دریای مواج اخبار تخصصی مربوطه قبل از بروز هرگونه رخدادی به فکر قایق نجات از جنس سخنگوی با دانش و تجربه برآمده از تشکیلات روابط عمومی باشد تا هم این جایگاه شایسته حفظ شود و همچنین آن مدیر عالی به کارهای خطیر ، حساس و راهبردی تر مجموعه خود بپردازد.
فراموش نکنیم جایگاه شایسته سخنگوی رسمی، آئینه تمام نمای بازتابش عملکرد، رشد و بالنده گی در هر ساختار پاسخگویی اداری است که در فضای پیرامون مدیران عالی پایش، رصد و دفاع در مقابل هرگونه تهدید نرم وسخت را بر عهده خواهد داشت وبا هماهنگی ساختاری بین سخنگو با بالاترین رده مسوول اداری خود، موجب گذار از نقطه تشویش به نقطه تشویق خواهد شد.
اگر بدانیم که همین مصاحبه به عمل آمده دیروز در پاسخ به سئوال چرایی وجود انگل در تعداد اندکی از ماکیان چه بازتاب منفی در داخل و رسانه های خارجی و متاسفانه آماج تحلیل و تخیل بیرون از کشور داشت هرگز این مصاحبه و پاسخ فوق را بهانه رفع تکلیف و ودل آشوبی جامعه هدف ننموده و با یک جواب که معاون بهداشتی پاسخگوی این مساله بوده از کنار آن به راحتی عبور می کردیم.

علیرضا کیهان پور
پژوهشگر رسانه ای

مطالب مرتبط

دیدگاه (3)

This comment was minimized by the moderator on the site

بسیار عالی بود آقای کیهان پور، درست گفتید، سازمان دامپزشکی باید در رسانه ها زیرکانه تر عمل کند و سخنگو داشته باشد.

This comment was minimized by the moderator on the site

سازمان دامپزشکی با روابط عمومی ایده آل، فرسنگها کیلومتر فاصله دارد...

This comment was minimized by the moderator on the site

ضرورت داشتن سخنگو اینجا مشخص می شه و سازمان باید یک سخنگوی توانمند رو معرفی کنه

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
09055204638
04  نشانی:
مشهد، خیابان خواجه ربیع، آیت الله عبادی 80 پلاک3
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری