1
2
3
یادداشت؛ علیرضا کیهان پور؛‌
یادآوری حساسیت های نظارتی سازمان های دامپزشکی و حفظ نباتات
 
صادرات محصولات متنوع بخش کشاورزی به صورت وزنی و ارزآوری دچار مخاطره شده است.
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1400-10-20 18:16

فاخته- همان گونه که سازمان دامپزشکی کشور مسوول تایید گواهی های بهداشتی، قرنطینه، کیفیت و ممیزی فرآورده های مختلف دام، طیور و آبزیان در عرصه مصرف داخلی و بازار هدف خارج از کشور( صادرات) است و کوچکترین لغزش در این راستا بهداشت و سلامت جامعه را دچار مخاطره خواهد ساخت وظیفه کنترل کیفیت، گواهی و تایید صلاحیت بذور گیاهی، قرنطینه، مبارزه با آفات  و بیماری های گیاهی، استاندارد سموم  بخش کشاورزی، آموزش، ترویج، پیش آگاهی و اطلاع رسانی بروز آفات و هجوم ملخ های مهاجر از سایر کشورها و..‌.بر عهده سازمان تلاشگر و گمنام حفظ نباتات کشور است که در اقصی نقاط کشور و مرزهای ورودی و خروجی زمینی، دریایی، هوایی و همچنین در صف نخست جلوگیری از تجارت غیر قانونی( قاچاق) ورود و خروج گونه های ارزشمند  گیاهی ذخایر ژنتیکی، تنوع زیستی و همکاری کنوانسیون بین المللی سایتس مانند دامپزشکان سراسر کشور در بحث پروتئین حیوانی طلایه دار سلامتی و بهداشت آحاد کشور هستند نیاز به حمایت های مادی  و قانونی در این مسیر صعب العبور وپرمخاطره دارند.
متاسفانه یک رفتار غیراخلاقی در سپهر مدیریتی کشور و در زمان تغییر و تعویض مدیران عالی یک مجموعه اداری سال هاست به عنوان یک معظل و بروز مشکلات درون زا نهادینه شده و در برخی انتصابات اداری یک سری مقاومت و شایعه پراکنی از طرف برخی جریانات و افراد بروز پیدا کرده و به قول مشهور سنگ اندازی انجام می شود.
دو هفته پس از انتصاب رئیس جدید سازمان حفظ نباتات توسط وزیر جهاد کشاورزی شاهد هجمه و پریشانی خاطر بازار مصرف کنندگان ۸۵ میلیونی داخل کشور و تزلزل در ارکان محصولات صادراتی مانند کیوی، فلفل، سیب زمینی و... بوده و علاوه بر سازمان های فوق الاشاره که بر اساس موازین قانونی و اجرایی مصوب و دستورالعمل ها و آیین نامه های اجرایی وظیفه مند و همواره پاسخگوی  جامعه بوده اند مگر می شود در این راستا از وظیفه خطیر و حساس موسسه استاندارد وسایر مراجع ذیصلاح به ساده گی گذشت که موجب پریشانی خاطر آحاد مردم نشده وبه مانند گلوگاه ها و مراکز همواره بیدار و حساس پایش و رصد به مصرف کنندگان محصولات دارویی؟ گیاهی ، دامی ولبنی  اطمینان بخشی و خاطر آسوده به آحاد جامعه همواره ارزانی داشته اند؟
این برگشت محصولات صادراتی بخش کشاورزی مسلما در رابطه با عدم پذیرش کشورهای وارد کننده سیاسی بوده ودر داخل نیز متاسفانه به نظر می رسد برخی جریانات و افراد در زمین آنان پاس گل می دهند.
در محضر وجدان کاری ومنشور اخلاقی به ویژه در عرصه اطلاع رسانی، روابط عمومی  وامور بین الملل وبه ویژه دروازه بانی از اشاعه اخبار شایعه مدار باید مراقبت مسوولانه داشته باشیم.          
 تشویش اذهان ودل آشوبی مصرف کنندگان و ضربه به ارزآوری برای کشور در این راستا به یقین دستاورد اش پشیمانی و پریشانی به دلیل بی اخلاقی های گذرا خواهد بود.لطفا بیشتر مراقب باشیم نباشید.


علیرضا کیهان پور
روزنامه نگار

مطالب مرتبط

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
09055204638
04  نشانی:
مشهد، الهیه، سجادیه، سجادیه6، مجتمع آرامس، تیپ یک شرقی ورودی 2 پلاک 113
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری