1
2
3
یادداشت: ظهور کانسپت های Halikon man صنعت دام وطیور؛
اشتغال آسانتر از استارت آپ های بخش کشاورزی
 
از آن هنگام که در راستای پیاده سازی اصل ۴ ترومن برای نوسازی و کمک های تخصصی بیگانگان در دهه ۱۳۳۰ برای بخش کشاورزی ایران ...
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1400-09-27 16:47

فاخته- از آن هنگام که در راستای پیاده سازی اصل ۴ ترومن برای نوسازی و کمک های تخصصی بیگانگان در دهه ۱۳۳۰ برای بخش کشاورزی ایران ؛زنده یاد پروفسور محمود حسابی خطاب به نخست وزیر وقت با تشویش، تعصب و عصبانیت گفت: صادرات  ۳۰۰ راس چارپا از قبرس به صورت کمک های بلاعوض توهین آشکار به جایگاه و شخصیت ما ایرانی هاست واین دیگر چه صیغه ای است؟ و نخست وزیر وقت نقل به مضمون  در پاسخ وی گفت: اگر هزینه و پول نمی خواهند اشکال ندارد و لذا مفت باشد اما زهر مار باشد! مصائب و چه کنم، چه نکنم های ما در بخش کشاورزی وصنعت بزرگ  دام وطیور کشور در خصوص وابستگی شدید در رژیم گذشته به بیگانگان آغاز شد که بحث تخصصی وکارشناسی لاین آرین هم از گذشته تاکنون نیز، همین مساله است  که در محور این یادداشت فعلا نمی باشد.
یکی از معضلات دیوان سالاری ادارات ما که از یک قرن اخیر از کودکی بی دست و پا به هیولای( غول) جک(Jak) و ساقه لوبیا رسیده  از مصداق های همین گفتگوی مرحوم پروفسور محمود حسابی در گفتمان فوق در دهه میانی ۱۳۳۰  می باشد.
امروزه در راستای برون سپاری وظایف و جایگزینی تولی گری وتصدی گری در پاره ای از تکالیف اجرایی به غیر از مباحث و وظایف حاکمیتی، یکی از آسیب پذیرترین رویکرد ها و حیف و میل کردن اعتبارات دولتی و استراحت مطلق برخی مدیران برای رفع تکلیف است.
به استناد سال ها کار اجرایی عرض شود که سال هاست شرکت های مشاوره ای، مطالعاتی و...در قالب قراردادهای مالی حتی بعضا غیر متعارف ؛ برون سپاری وظایف و تکالیف اجرایی و قانونی موظف دوایر و سازمان های دولتی را انجام داده و نتیجه وحصول کار، افتخاراش نصیب ویترین نمایشی برخی از مدیران تشریفاتی ونه تشکیلاتی شده و خواهد شد.
یک نمونه اخیرا در یکی از معاونت های وزارت جهاد کشاورزی در راستای برون سپاری اکثر وظایف تصدی گری توسعه بازار به یک اتحادیه تجاری در فرآیندی کاملا  یک سویه محول شد که به دلیل رعایت نشدن اصول و ساز و کارهای استاندارد و اعتراض سایر تعاونی و اتحادیه های تخصصی دیگر ودور اندیشی به موقع  مدیر عالی و امضاء کننده این برون سپاری باطل واز بروز خسارات مالی بر دوش دولت و تولید کننده اصیل ودارای بارکد جلوگیری کرد، هر چند به دلیل عدم صداقت در اطلاع رسانی واطلاعات لازم و منو پل کردن این واگذاری چند تغییر و تعویض های مدیریتی در این راستا صورت پذیرفت که پس لرزه های ۱۰ ریشتری این تغییرات و جایگزینی ها ی مدیریتی  متاسفانه هنوز ادامه دارد وبه نظر می رسد آتشفشان سهم خواهی های خاموش دیروز تازه شروع شده است.
تا اینجای کار شاید مشکل خاصی نیست  اما به عنوان مثال آنچه در مورد این واگذاری ها و برون سپاری ها با تحمیل هزینه های تریلیارد تومانی از بیت المال در مطالعات و واگذاری های شائبه دار  برای مجتمع کلان صنعت دام موسوم  به "دامشهر" قم در جاده موسوم به جعفرآباد متاسفانه توسط برخی مدیران رده بالای جهاد سازندگی پیشین و نه جهاد کشاورزی این استان به شرکت عمران وتوسعه شهرداری قم که خود این آقایان مثلا جهادی ( هیات مدیره)پس از بازنشستگی از درب بیرون رفته و عضو هیات مدیره شده  واز پنجره دوباره وارد ونقش شرکت نهاده های دامی جاهد  وزارت جهاد کشاورزی کنونی در این چانه زنی های مصادره به مطلوب نیز خالی از اشکال نیست  یک نمونه کوچک از یک رانت بزرگ در این برون سپاری ها و واگذاری های از اساس اشتباه بوده وهست.
اما بحث اصلی این است این برون سپاری های تحمیلی غیر کارشناسی تازه بحث شیرین و خوب این سلسله مو است که حلقه دام بلاست! چرا که یک شغل وبیزنس جدید  به نام Halikon man های واسطه اینک راه افتاده که وظیفه ترجمه کردن و خوب حالی کردن اعضای این هیات مدیره های واگذارکننده با سوابق و پیشینه قبلی اداری مانند شبیه مثال دامشهر قم وتحویل گیرندگان واگذاری ها هستند  که پول سنگین می گیرند واز فارسی به فارسی ترجمه کرده وبه دوطرف خوب تفهیم  و حالی کرده و خودشان هم حال کرده و پورسانت لازم را هم به سرچشمه کار پمپاژ می کنند.

جدیدترین خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)
این خوب حالی کن های (Halikon man) مترجم حتی درآمد  هایشان در فضای حقیقی از استارت آپ های فضای مجازی بخش کشاورزی و صنعت دام وطیور بالاتر بوده و چه بخواهیم و چه نخواهیم این حلقه واسطه وکانسپت نوین بازار مکاره و ویژه خواری، ظهور و بروز کرده است و رشد خرچنگی آن با کمال تاسف وتاثر تامه، چوب حراج به همه داشته هایمان زده است.

علیرضا کیهان پور
روزنامه نگار

مطالب مرتبط

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
09055204638
04  نشانی:
مشهد، خیابان خواجه ربیع، آیت الله عبادی 80 پلاک3
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری