1
2
3
یادداشت؛
طرح منجر به نگهداری مخفیانه حیوانات؛ تیشه ای به ریشه سلامت! دکتر جلال غلامرضایی
 
با شكل گيري جوامع بشري، براي جلوگيري از هرگونه هرج و مرج، با ايجاد حد و حدودي براي افراد و بعدها با قانون گذاري در حوزه هاي گوناگون بيش از پيش نياز به قوانين حس گرديد و حكومت ها با توجه به معيارهاي خاص ديني، تاريخي و.... خود نسبت به پايه گذاري قوانين و حقوق مردم اقدام كردند.
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1400-08-28 12:28

فاخته- پيشینيان ما نيز جزء پيشگامان در اين عرصه بودند و منشور حقوق شهروندي كه ٥٣٨ سال پيش از ميلاد توسط كوروش كبير صادر شد از جمله اين موارد است.

اما اين قوانين هميشه به نفع ملت ها يا حكومت ها نبوده و گاها باعث بروز مشكلات و دغدغه هايي در سطوح مختلف يك جامعه و در برخي موارد منجر به نگراني هاي فراگيري، در كل جوامع بشري شده است، كه به كرات مي توان در تاريخ ايران و جهان از اين دست موارد را بازخواني كرد و عبرت گرفت.

فلذا لزوم مرور تاريخ و مشورت جستن از صاحب نظران متخصص در هر امر، با توجه به گسترش علوم مختلف و مطابق با ايه شريفه"وَأَمْرُهُمْ شُورَىٰ بَيْنَهُمْ"، براي تمامي تصميم گيران هيچ وقت خالي از لطف نبوده و نخواهد بود.

 اما هدف اين مرقومه، بررسي طرح صيانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات مضر و خطرناک، به صورت كاملا بي طرفانه و منصفانه مي باشد.

 طرح مطرح شده به مانند بسياري از قوانين، واكنش هاي مخالف و موافق زيادي را به دنبال داشته است كه البته با گشت و گذاري در فضاي مجازي مي توان متوجه شد كه آحاد مردم نسبت به اين موضوع ديدگاه مثبتي ندارند.

طرحي كه از شواهد و قرائن آن اينگونه مي توان برداشت كرد كه با كمترين كار كارشناسي و بدون مشورت جستن از افراد اهل فن و سازمان هاي متولي نگاشته شده است كه سرانجام نه تنها منجر به  موفقيت نخواهد شد بلكه زمينه ساز نگهداري، حيوانات به صورت مخفيانه و رواج قانون شكني در جامعه شده و از سوي ديگر به شيوع انواع بيماري هاي مشترك بين انسان و دام و ظهور بيماري هاي نوپديد دامن خواهد زد.

يكي ديگر از خسارت هاي اين طرح، وارد شدن صدمات جبران ناپذير به سيستم بهداشت و درمان و در ادامه مسير منجر به شكسته شدن خط اول كنترل هر بيماري، يعني پيشگيري خواهد شد.

و اين مهم را نبايد فراموش كرد كه به احتمال زياد منشا بيماري كوويد ١٩ حيوانات هستند، بيماري كه هم اكنون كل جهان درگير ان هست لذا پايش و پيشگيري و در صورت نياز درمان حيوانات خانگي و حيات وحش باعث كاهش هزينه هاي كشور در بلند مدت خواهد شد.

اما آن روي سكه موافقين طرح صیانت از حقوق عامه در مقابل حیوانات مضر و خطرناک مدعي هستند، عده اي با تكثير و پرورش حيوانات غير خانگي در محل هاي مسكوني با سلب ارامش افراد جامعه تنها در پي رسيدن به اهداف اقتصادي خود هستند كه اين اقدام جز بهره كشي نوين از حيوانات نيست.

جدیدترین خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)

در نهايت با توجه به قوانين موجود در كشورهاي مختلف در خصوص نگهداري، تكثير و پرورش حيوانات مي توان با سياست و رايزني مسئولين ذيربط، علی الخصوص سازمان دامپزشكي كشور و سازمان نظام دامپزشكي با نمايندگان مردم به ویژه امضا کنندگان طرح و نيز پيگيري فعالين اين حوزه به دور از مواضع احساسي، اقدام به اصلاح اين طرح با بررسي هاي دقيق كارشناسان اين حوزه و رعايت حقوق تمامي طرف ها، موضوع را حل و فصل كرد.

و كلام اخر، آنچه مورد تاكيد است، سازمان دامپزشكي كشور و سازمان نظام دامپزشكي به عنوان دو ركن اساسي جامعه دامپزشكان، بايد اهتمام بيشتري در جهت انعكاس نقش  همكاران خود در اذهان عمومي داشته باشند و  نسبت به گسترش تعاملات با ساكنان خانه ملت اقدام كنند.

دکتر جلال غلامرضایی

دامپزشک عمومی و دبیر فنی فاخته

مطالب مرتبط

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
051-37391542
04  نشانی:
مشهد، الهیه، سجادیه، سجادیه6، مجتمع آرامس، تیپ یک شرقی ورودی 2 پلاک 113
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری