1
2
3
یادداشت؛‌
روزی برای حافظان امنیت غذایی
 
امنیت، انواع گوناگونی دارد و دولت ها و نظام های مختلف در سراسر دنیا با هر روش فکری و سیاستی که دارند سعی در ایجاد ابعاد مختلف امنیت برای شهروندان خود دارند. امنیت جانی، امنیت روانی، امنیت غذایی و ... از جمله انواع امنیت هستند و در این بین، امنیت غذایی دارای درجه ای ممتاز و متمایز نسبت به سایر مقولات امنیت است.
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1400-07-14 03:33

فاخته- همانگونه که برای تامین امنیت غذایی نیاز به امنیت جانی و سایر انواع امنیت هست؛ همواره برای تامین انواع امنیت نیز نیاز به سلامت و تولید غذای سالم در جهت سلامت روحی و جسمی حافظان دیگر انواع امنیت نیز ضروری است.
از امنیت غذایی در منابع گوناگون تعاریف مختلفی ارایه شده است و به نظر نگارنده تعریف زیر از جمله تعاریف کوتاه ولی کامل در این زمینه است که معتقد است؛ امنیت غذایی به دسترسی همه افراد یک جامعه، در تمام ادوارعمر به غذای کافی و سالم برای داشتن زندگی سالم و فعال گفته می‌شود.

از نظر عموم شهروندان در بین تامین کنندگان امنیت غذایی، عده ای هستند که شاید در تامین این نوع امنیت با توجه به شغلی که دارند کمتر مورد توجه قرار گرفته اند و چه بسا حضور فعالان این قشر در تامین امنیت غذایی از نظر برخی آحاد جامعه دور از ذهن به نظر برسد؛ این قشر شامل «دامپزشکان» و دیگر رده های کاری این حرفه هستند که همواره تلاش شبانه روزی و فعالانه آنها در مراکز مختلف تولید و توزیع انواع فرآورده های خام دامی و نظارت مستمر آنها از مزرعه تولید تا سفره مصرف خانوار، به طور دائم وجود داشته و در تکاپو و تلاش برای تولید غذای سالم، پیشگیری از بیماری های مشترک بین انسان و دام هستند.

شاید کمی دور از ذهن باشد که حضور دانش آموختگان این رشته در مراکز و محیط هایی نظیر کشتارگاه های دام و طیور، اصطبل ها، آزمایشگاه ها و... هرساله تعداد زیادی مبتلا به بیماری های مختلف ناشی از شغل مانند تب مالت، ضربه خوردگی از دام، آلودگی با مواد شیمیایی آزمایشگاهی و ... را در پی دارد و جالب آنکه با این همه صعوبت، این شغل هنوز در زمره مشاغل سخت و زیان آور محسوب نشده است!

با تمام این اوصاف، امروز 14 مهرماه و روز ملی دامپزشکی است؛ روزی که در سراسر کشور از سربازان خوشنام عرصه تامین امنیت غذایی مردم نجیب و شریف ایران اسلامی تجلیل می شود.

این روز را به همه سربازان عرصه سلامت و مرزبانان امنیت غذایی ایران اسلامی تبریک گفته و توفیق این قشر پرتلاش را در جهت ارتقاء سلامت و بهداشت عمومی ایران زمین آرزومندم.

 

دکتر هادی زارعی

مدیر مسئول

مطالب مرتبط

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
051-38901369
04  نشانی:
خراسان رضوی-مشهد-بلوار هنرور-هنرور4 پلاك 10.2
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری