1
2
3
یادداشت؛
Time 1400-06-07 18:28 Time سیلی به صورت رییس علوم پزشکی؛ احساس درد در جامعه دامپزشکی!
48 ساعت قبل و در جریان اولین سفر استانی رییس جمهور و برخی اعضای هیات دولت سیزدهم به خوزستان، حادثه تلخی به وقوع پیوست که هم کادر درمان و هم جامعه دامپزشکی را متاثر و منقلب کرد.
Delivery
Delivery
Delivery

فاخته- از ذکر جزییات ماجرا پرهیز می کنم چرا که طی این 2روز، رسانه های داخلی و خارجی به اندازه کافی و شاید هم بیش از حد معمول به آن پرداختند و ناشی گری و اقدام غیرحرفه ای روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اهواز در تنظیم بیانیه و تاکید بر «دامپزشک» بودن فرد خاطی باعث شد که آتش ماجرا شعله ورتر شود! هرچند پس از آن اداره کل دامپزشکی استان خوزستان و نیز جمعی از دامپزشکان طی بیانیه هایی جداگانه در حمایت از کادر خدوم درمان، ضمن محکوم نمودن حرکت انجام شده و زدن سیلی به رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز، به نحوه تنظیم بیانیه توسط آن دانشگاه نیز اعتراض کردند اما این اقدامات نیز تا کنون اثر چندانی نداشته ولی حاکی از گلایه و اظهار نارضایتی از این توهین آشکار به جامعه دامپزشکان کشور بود.

بررسی ابعاد و زوایای مختلف ماجرا و زمینه های چرایی و چگونگی ایجاد چنین رخدادی در این یادداشت نمی گنجد اما انتقاداتی را بایست به فردی ضارب وارد دانست چرا که خواسته یا ناخواسته، هتک حرمت جامعه دامپزشکی را نیز سبب شد.

ای کاش، این فرد که خود از خانواده علوم پزشکی و کادر درمان است وخامت اوضاع و حساسیت آن را درک می کرد و به اعتبار ارتباط مدرک و نیز شغل که او را به هر دوطرف ماجرا یعنی هم پزشکی و هم دامپزشکی ربط می داد، در چنین موقعیت حساسی لب به اعتراض آن هم با این ادبیات و چاشنی خشم، نمی گشود و اگر هم بنای اعتراض داشت چه خوب بود از مجرایی عقلایی و با گفتمان و مفاهمه منطقی کار خود را پیش می برد!

این برخورد ناشیانه در اولین سفر استانی رییس جمهور سبب شد تا اعضای هیات دولت و هر آن کس که خبر این رخداد را مطالعه کرده به ویژه کادر درمان در سراسر کشور، ناخودآگاه با دیدن کلمه «دامپزشک» همواره خاطره ناخوشایند این درگیری را در ذهن مرور کنند و چه بسا که مدت های مدیدی آن واقعه و این کلمه در اذهان باقی بماند.

نیازی نیست شرح دهیم که «دامپزشکان» هر روز در تلاشی طاقت فرسا برای سلامت، در سنگر مبارزه با بیماری های دامی و بیماری های مشترک، در تلاش هستند و نتیجه تلاش آنها به ویژه در پیشگیری از بیماری های مشترک، بیشترین فایده و سهم را برای جامعه پزشکی و بخش بهداشت و درمان کشور به ارمغان می آورد که به حق باید گفت جامعه پزشکی به این سبب، باید ممنون دامپزشک و دامپزشکی باشد که اهالی آن، این حجم از خطرات را به جان می خرند تا آنها با خیالی آسوده از بیماری های مشترک به فکر مهار کرونا و سایر مشکلات ریز و درشت سلامت مردم باشند.

دامپزشکان درگیر با تب مالت، دامپزشکان ضربه خورده از دام، دامپزشکان آسیب دیده از استرس ها و محیط های کاری نظیر کشتارگاه ها و سایر رده های دردمند و مصدوم از حوادث شغلی دامپزشکی و... گواه روشنی از مجاهدت این قشر در تامین سلامت جامعه هستند و اقدام یادشده از سوی کارمند و کارشناس دانشگاه علوم پزشکی و زدن سیلی، اقدامی بود که در حقیقت درد آن در صورت جامعه دامپزشکی احساس شد و مسببین این مساله را بایستی عصبانیت فردی نابجا و نیز جریان سازی رسانه ای غیرحرفه ای دانشگاه علوم پزشکی دانست که در بیان اخبار قبل از اینکه به همکار بودن فرد ضارب اشاره کند به دامپزشک بودن وی تاکید داشته و عباراتی نظیر «دامپزشک هتاک» و ... را در فضای رسانه ای منتشر می کند.

جدیدترین خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)

این حادثه و حواشی تلخ آن نشان داد عدم کنترل خشم و عدم دقت در نحوه پیگیری مطالبات هر چند به حق، اگر از راه نادرست صورت پذیرد نه تنها به احقاق حق منجر نمی شود که چه بسا می تواند حق مسلّم فرد را هم پایمال کرده و در عوض، خسران سنگین هم برای فرد مطالبه گر و حتی جامعه ی مرتبط با او نیز ایجاد کند.

 

دکتر هادی زارعی

مدیر مسئول

مطالب مرتبط

دیدگاه (3)

This comment was minimized by the moderator on the site

عالی بود. دست مریزاد. کاش وزارت بهداشت قدر دامپزشکان را می دانست.

This comment was minimized by the moderator on the site

درود برشما که حق را نوشتید. واقع مطلب هم همین بوده که بیخود با نام و آبروی دامپزشکان بازی کردند

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و عرض ادب - هیچ کس از اینکه فردی دیگر با سیلی و ٱن هم در بین جمع بر صورتش بزند قطعا خوشش نمی ٱید اگر خودتان را بجای فرد سیلی خورده ی ٱنهم در بین جمع بگذارید طبیعتاً حساب ٱن شخص را کف دستش می گذاشتید ولی چون طرف مقابل دارای مقام مهم دولتی است...

سلام و عرض ادب - هیچ کس از اینکه فردی دیگر با سیلی و ٱن هم در بین جمع بر صورتش بزند قطعا خوشش نمی ٱید اگر خودتان را بجای فرد سیلی خورده ی ٱنهم در بین جمع بگذارید طبیعتاً حساب ٱن شخص را کف دستش می گذاشتید ولی چون طرف مقابل دارای مقام مهم دولتی است نتوانسته ٱنطور که باید و شاید در خصوص این آدم حق مطلب را ادا کند شما این را حتما بدانید اگر از سیلی زنندگان حمایت کنید و حرمت ها به این راحتی شکسته شود خود این شخص هم از یک دامدار ناراضی سیلی خواهد خورد چون قطعا چنین فرد هتاکی آدم محترمی نیست و قطعا اگر اینجا جواب خود را نگیرد دست طبیعت توسط دامداری حق مطلب را ادا خواهد کرد ضمن اینکه ضارب شغل خود را بهانه قرار داده و اشک نریزد برای کاری که کرده مسوولیت قبول کند و دیگران را به موضوع وارد نکند

ادامه
هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
051-37573506
04  نشانی:
خراسان رضوی-مشهد-بلوار هنرور-هنرور4 پلاك 10.2
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری