1
2
3
یادداشت؛ نام این ۱۱ نفر را هرگز فراموش نکنیم؛
پیشقراولان و طلایه‌داران عرصه دامپزشکی ایران
 
پیشقراولان و طلایه‌داران عرصه دامپزشکی ایران، گاهی به گذشته ها نگریستن موجب عبرت آموزی و نگاه به زمان حال و بالطبع به آینده خواهد بود.
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1400-05-06 12:00

فاخته- روزنامه اطلاعات در سر مقاله ۵ دی سال ۱۳۴۲ در باره زندگی کشاورزان جنوب ایران چنین نوشته بود: «هنگامی که ما به جنوب ایران مسافرت می‌کردیم، روستایی را دیدیم که تقریبا تمام همه آنان نابینا بودند،در روستای دیگر ساکنان از گرسنگی و برهنگی رنج می‌‌بردند، در یک جزیره‌ای در این منطقه که ده هزار نفر زندگی می‌‌کردند حمام، آبریزگاه، پزشک و ماما اصلا وجود نداشت.

مردم آن از آب باران که در آب انبارها ذخیره شده بود برای رفع نیازمندی‌هایشان بهره می‌‌بردند، آب انباری که حیوانات هم از آن می‌‌نوشیدند.در فصل برداشت خرما غذای ساکنان آمیخته‌ای از خرما و آرد هسته خرما بود واین ساکنان معنی دارو را نمی دانستند».

در سال ۱۳۳۴ دولت وقت در ۵۰ روستا که ۲ هزار خانواده را شامل می‌‌شد، در منطقه شیراز پژوهش‌هایی را انجام داد و معلوم شد که روستائیان این منطقه از کمک‌های پزشکی کاملا محرومند و درآمد سالیانه این روستاها فقط ۱۶۰۰ ریال است.

با چنین وضعیتی اگر نگاهی به شکوه بی‌بازگشت تاسیس دانشکده دامپزشکی در سال۱۳۱۲ وبرای نخستین بار زیر نظر وزارت جنگ و اداره کل فلاحت آن زمان داشته باشیم خالی از لطف نیست.

باغ سردار محتشم یا باغ دلگشا متعلق به ارتش_ محل دانشگاه جنگ سابق_ به این مهم اختصاص یافت و علیرغم مشکلات فراوان و خانه به دوشی دانشکده دامپزشکی از فراسوی بیمارستان و مرکز مایه کوبی ارتش به اداره کل فلاحت ودر نهایت دانشگاه تهران از خاکستر این ققنوس ۱۱ پیشقراول و جرقه آتشین جاودان طی سال تحصیلی ۱۳۱۶_ ۱۳۱۷ به عنوان نخستین دکتر‌های دانش آموخته دامپزشکی این دانشکده با تدریس اساتید و کارشناسان خارجی از جمله دکتر لپی رئیس وقت موسسه رازی، دکتر وکتن(Vecten) سرپرست موسسه دامپروری ولو لویه (Le Louet) به جامعه ایران معرفی شدند.


در این ایام ریاست دانشکده به عهده سرهنگ فتحی رئیس اداره دامپزشکی ارتش و نظامت آن را نیز به ستوان یکم راد پزشک واگذار کردند و برنامه درسی آموزشی دانشکده اقتباسی از دانشکده دامپزشکی آلفور بود.

جدیدترین خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)

در سال ۱۳۱۶ نخستین دانشجویان دانش آموخته رشته دامپزشکی به دریافت درجه دکتری نائل گشتند که این ۱۱ نفر تاریخ ساز و پیشقراولان ایرانی عرصه دامپزشکی کشور عبارت هستند از:

دکتر محمد میهمانی

دکتر جلال نجومی

دکتر محمد نقی امامی

دکتر حبیب اله حبیبیان

دکتر مهدی شریعت

دکتر محمود عزمی

دکتر حسین فرهادیان

دکتر احمد سعید پور

دکتر حسین تاجرنیا

دکتر حسین جلیلی

و دکتر دامپزشک محمد علی کیهان پور

عکس‌های این ۱۱نفر دامپزشک در اکوپرشین موجود ومحفوظ است و پیشنهاد می‌‌شود پوستر ویا تمبر یادبود این عزیزان برای نخستین بار و قبل از ۱۴ مهرماه ۱۴۰۰ یعنی روز ملی دامپزشکی رونمایی شود تا نام و یادشان بیشتر از گذشته‌های دور ودر دوران معاصر یاد آوری و جاودان بماند زیرا این عزیزان، با حضور پزشکان و وسایر رده ها وحرفه‌های آزمایشگاهی، طلایه داران خط مقدم سلامتی و بهداشت کشور ایران در سالیان دور بوده‌اند.

نام و یاد آنان همواره مانا باد.  

علیرضا کیهان‌پور

 

منبع: اکوپرشین

 

مطالب مرتبط

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
09055204638
04  نشانی:
مشهد، خیابان خواجه ربیع، آیت الله عبادی 80 پلاک3
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری