1
2
3
Delivery
Delivery
Delivery
یادداشت؛
Time 1400-03-03 11:27 Time نقش تاثیر گذار دامپزشکی در حوزه بهداشت و نظام سلامت کشور در همه گیری کووید 19- دکتر مصطفی کنارکوهی، مدیر کل دامپزشکی خوزستان
دامپزشکی فرآیندی علمی و تاثیر گذارترین مرجع در تامین سلامت و ایمنی غذایی و در نهایت امنیت غذایی در سطح کشور می باشد که در همین راستا یکی از ارکان اصلی شورای سلامت و امنیت غذایی در جامعه محسوب می شود.

فاخته- اساس و پایه بهداشت و سلامت جوامع انسانی، به میزان بسیار زیادی هم به صورت بالقوه و هم به صورت بالفعل وابسته به بهداشت دام و فراورده های آن می باشد که بدین لحاظ دامپزشکان نقش مهمی در سلامت دارند و مسلما هرگونه غفلت در وظایف دامپزشکی و کاستی در کیفیت کار می‌تواند سبب بی‌اعتمادی جامعه نسبت به کل سیستم سلامت کشور شود.تامین غذایی با منشا دامی مورد نیاز کشور و نیل به خود کفایی از مصادیق بارز این نقش ارزنده بشمار می رود.
نظارت دامپزشکی بر کلیه مراحل زنجیره تولید، فراوری، توزیع و عرضه از یک سو و بهداشت و پیشگیری و کنترل بیماریهای قابل انتقال از دام به انسان از سوی دیگر ،نقش مهم دامپزشکی در توسعه پایدار امنیت غذایی و ارتقا سلامت عمومی جامعه را بخصوص در زمان فراگیری بیماری کووید 19 در استان بیشتر نمایان می نماید.
دامپزشکی در این بعد از مسئولیت خویش، علاوه بر از بین بردن و یا کاهش راههای اشاعه بیماری در دامها و حیوانات، در جلوگیری و توقف چرخه انتقال بیماریها و آلودگی ها از دام و فراورده های خام دامی به جمعیت های انسانی رسالت بسیار مهمی را به انجام میرساند. با توجه به قرار گرفتن استان خوزستان در نوار مرزی کشور و داشتن بندرگاههای مهم که شریان اصلی ورود نهاده های خام دامی از کشورهای هندوستان، برزیل (که در حال حاضر از کانون های جهانی درگیر بیماری کرونا ویروس هستند) کارشناسان دامپزشکی استان با توجه به وظایفی که دارند اقدام به نمونه برداری از نهاده ها بطور مستقیم از کشتی های وارداتی نموده و در معرض خطر بیماری قرار می گیرند.
آیا متولیان و برنامه ریزان واکسیناسیون کووید 19 می دانند که یک بازرس دامپزشکی با توجه به شرح وظایف محوله با افراد مختلفی در سطح دامداریها، کشتارگاهها، واحدهای عرضه فرآوردهای خام و ... در ارتباط است و محتمل خطرات جدی بیماری کروناست.

جدیدترین خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)
اکیپ واکسیناسیون دامپزشکی از یک روستا به روستای دیگر در حرکت است و همواره در معرض خطرات ویروس کووید 19 قرار دارند.
متاسفانه این سربازان گمنام عرصه بهداشت همچنان گمنام ومحروم، بایستی منتظر تصمیمات لازم جهت واکسیناسیون کووید 19 باشند و نگرانی هر روز بیشتر میشود که تعداد بیشتری از این عزیزان و خانواده آنها بواسطه شغل حساسی که دارند به بیماری درگیر شوند.
امید است مسئولین تصمیم گیری در خصوص شبکه توزیع واکسن به اهمیت وظایف و نقش کارکنان دامپزشکی ( دولتی، خصوصی ) پی برده و هرچه سریعتر این قشر مظلوم نظام سلامت کشور در اولویت تزریق واکسن قرار گیرند.

 

دکتر مصطفی کنارکوهی

مدیر کل دامپزشکی استان خوزستان

مطالب مرتبط

دیدگاه (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

فعلا که گزینه آخر دریافت واکسن هستیم. از نظر مسئولین شغل دامپزشکی هیچ نقشی در سلامت جامعه نداره و از مشاغل حساس و مهم کشور نیست

This comment was minimized by the moderator on the site

ای کاش از همکاران دامپزشکی خوزستان می پرسیدید در این ۱۰ سال مدیریت . نظرشان چیست

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
051-37573506
04  نشانی:
خراسان رضوی-مشهد-بلوار هنرور-هنرور4 پلاك 10.2
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری

 
دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰
 
2021 - Aug - 02