1
2
3
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1399-02-14 12:25 Time ضرر مرغدار و سود 3 هزار تومانی دلال در هر کیلو مرغ
دبیر کانون مرغداران کشور با بیان اینکه شرکت پشتیبانی امور دام کشور مرغ را از واسطه‌ها می‌خرد، ‌گفت: همزمان با زیان مرغداران، ‌دلالان از محل فروش مرغ 1700 تومان و از فروش نهاده‌ به مرغدار نیز حدود 1300 تومان و در مجموع 3 هزار تومان سود می‌برند.

به گزارش فاخته به نقل از خبرگزاری فارس، چندین ماه است مرغداران کشور به شدت از وضعیت بازار، گلایه دارند و می‌گویند این صنعت در حال ورشکستگی است. آنها تولید مرغ را با نهاده‌های گران و چندین برابر قیمت انجام می‌دهند اما مرغ را در بازار پایین‌تر از قیمت تمام شده، می‌فروشند. آنها از وضعیت خرید حمایتی مرغ که مدتی است از سوی شرکت پشتیبانی امور دام کشور، برای متعادل ساختن بازار انجام می‌شود نیز گلایه دارند.

مرغداران همچنین می‌گویند: قیمت نهاده‌ها در بازار کمیاب و گران است و علیرغم آنکه شرکت پشتیبانی امور دام از آزاد سازی این نهاده‌ها از گمرک، خبر داده بود، تا کنون در وضعیت بازار تغییری ایجاد نشده است.

* خرید تضمینی مرغ به جای مرغ‌دار از دلال انجام می‌شود

پرویز فروغی دبیرکانون مرغداران کشور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، ضمن تاکید بر مشکلات مرغداران،‌گفت: متاسفانه شرکت پشتیبانی امور دام به جای اینکه مرغ را از خود مرغداران تهیه کند از واسطه‌ها می‌خرد و همین مسئله باعث شده تا در هر کیلو مرغی که واسطه‌ها از مرغداران خریداری می‌کند 3 هزار تومان نصیب آنها شود.

وی در توضیح این مطلب گفت: واسطه‌ها مرغ زنده را کیلویی 6300 تا 6500 تومان از مرغداران خریداری می‌کنند و پس از تحویل به کشتارگاه برای آنها کیلویی 7700 تومان تمام می‌شود که البته این قیمت مرغ زنده است و شرکت پشتیبانی امور دام کشور نیز از آنها به قیمت 12 هزار و 700 تومان خریداری می‌کنند.

* واسطه‌ها نهاده را از پشتیبانی امور دام تحویل گرفته و دو برابر به مرغدار می‌فروشد

دبیرکانون مرغداران کشور همچنین گفت: این واسطه‌ها و دلالان، به جای پول مرغ‌های تحویلی از شرکت پشتیبانی امور دام، نهاده می‌گیرد و آنها را به دو برابر قیمت، به مرغدار می‌فروشد. بنابراین در هر کیلو مرغ که واسطه‌ها به شرکت پشتیبانی امور دام می‌دهند، 3 هزار تومان به جیب می‌زنند. در حالی که مرغداران با سخت‌ترین شرایط دست و پنجه نرم می‌کنند و این صنعت در آستانه ورشکستگی است.

فروغی گفت:‌ واسطه‌ها ذرت را از شرکت پشتیبانی دام 1500 تومان در قبال مرغ تحویلی خریداری می‌کنند و به قیمت 2600 تومان به مرغداران می‌فروشند.

وی تاکید کرد: متاسفانه رانت‌هایی در این صنعت وجود دارد که مرغداری کشور را به زمین خواهد زد.

* اتحادیه‌ها برای خرید مرغ و توزیع نهاده قدرت کافی ندارند

دبیرکانون مرغداران کشور در پاسخ به اینکه آیا امکان اینکه اتحادیه مرغداران خرید مرغ و توزیع نهاده‌ها را انجام دهد، وجود ندارد،‌گفت: متاسفانه اتحادیه‌ها ضعیف هستند و نمی‌توانند این کارها را انجام دهند و در این میان دولت هم خود را به واسطه وصل می‌کند.

فروغی در پاسخ به اینکه وضعیت تامین نهاده‌ها چگونه است، گفت: سویا را کیلویی 5 هزار تومان و ذرت را 2600 تومان خریداری می‌کنیم اما مرغ در بازار کیلویی 9 هزار تومن است و طبیعی است با این قیمت‌ها وضعیت مرغدار چگونه خواهد بود.

وی تاکید کرد: اخیرا نهاده‌هایی که از بازار می‌گیریم رنگ‌شان برگشته و سیاه شده و در برخی موارد هم کپک زده است.

دبیرکانون مرغداران کشور در مورد اینکه اخیرا مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام از ترخیص نهاده‌ها از گمرک خبر داده بود، گفت: شاید نهاده‌ای آزاد شده باشد اما نیاز بازار آنقدر زیاد است که تاثیر آنچنانی در بازار نگذاشته است.

 

مطالب مرتبط

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
051-37573506
04  نشانی:
خراسان رضوی-مشهد-بلوار هنرور-هنرور4 پلاك 10.2
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری

 
دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰
 
2021 - Aug - 02