1
2
3
حذف و معدوم سازی دو واحد مرغداری مبتلا به بیماری نیوکاسل در سبزوار
 
دو واحد مرغداری با تعداد 28 هزار قطعه جوجه گوشتی به علت ابتلا به بیماری نیوکاسل ولوژنیک حذف و پاکسازی گردید.
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1401-05-19 12:21

به گزارش فاخته، رئیس شبکه دامپزشکی سبزوار گفت: پیرو گزارش مسئول فنی بهداشتی دو واحد مرغ گوشتی به ظرفیت 28 هزار قطعه در سبزوار مبنی بر تلفات نامتعارف بعلت ابتلا به بیماری نیوکاسل و علائم تیپیک بیماری ،ضمن اخذ نمونه های لازم و نتایج مثبت آزمایشگاهی ، واحد های مذکور با رعایت شرایط بهداشتی –قرنطینه ای معدوم سازی شدند.

دکتر زیدآبادی گفت: این مرغداریها تحت مدیریت یکسان در دو روستای متفاوت قرار داشتند که مرغ مادر و کارخانه جوجه کشی یکسانی داشتند و هر دو مرغداری همزمان به بیماری نیوکاسل مبتلا شدندکه دارای تلفات حدودا 30 درصدی بودند و عدم رشد در گله کاملا مشهود بود، لذا برای جلوگیری از انتقال بیماری به واحد های مجاور معدوم سازی در سن 17 روزگی در واحد های مذکور صورت گرفت.

جدیدترین خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)

وی اظهار داشت: معدوم سازی واحد های درگیر بیماری یک اقدام پیشگیرانه و البته اقتصادی در سالن‌های مرغداری به شمار می‌رود و تلاش می‌شود تا از شیوع نیوکاسل در دیگر واحدهای مرغداری جلوگیری شود. نیوکاسل از جمله بیماری‌های ویروسی است که سالانه برخی از مرغداری‌های صنعتی و طیور بومی روستا‌ها را درگیر می‌کند و عدم واکسیناسیون به موقع طیور و سهل انگاری در رعایت مسایل بهداشتی قرنطینه‌ای باعث بروز و انتقال این بیماری می‌شود. مهمترین راهکار مقابله با آن ، رعایت مسائل امنیت زیستی و قرنطینه‌ای و استفاده مناسب و به موقع از واکسن‌ها می باشد.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
09055204638
04  نشانی:
مشهد، خیابان خواجه ربیع، آیت الله عبادی 80 پلاک3
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری