1
2
3
خرید و فروش سگ در فضای مجازی ممنوع است
 
معاون فرماندار قزوین گفت: هرگونه تبلیغ و فروش سگ در فضای مجازی ممنوع است.
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1401-05-06 08:02

به گزارش فاخته به نقل از خبرگزاری صداوسیما مرکز قزوین، چگینی در نشست بررسی وضعیت سگ‌های ولگرد گفت:هرگونه تبلیغ و فروش سگ درخرید و فروش سگ در فضای مجازی ممنوع است فضای مجازی ممنوع است و نیروی انتظامی بر تبلیغ فروش سگ در این فضا نظارت خواهد کرد.
وی افزود: این روز‌ها با معضل سگ‌های ولگرد به ویژه سگ‌های تغییر نژاد داده شده گرگاس روبه رو هستیم.
معاون فرماندار قزوین گفت: این سگ‌ها علاوه بر ابتلا به بیماری هاری، به دنبال غذا به نقاط شهری و روستایی حمله ور می‌شوند و شاهد افزایش آمار گزش مردم به ویژه کودکان توسط سگ‌های ولگرد هستیم.
چگینی افزود: با توجه به اینکه در کشور از روش‌های مختلف اتلاف سگ استفاده نمی‌شود، شاهد مهاجرت و انتقال آن‌ها به سایر شهر‌ها و استان‌ها هستیم.
وی اضافه کرد: صداوسیما نقش مهمی در هدایت افکار عمومی و ترویج فرهنگ درست نگهداری از سگ و همچنین ارائه راهکار‌های مناسب برای مقابله با سگ‌های ولگرد و ترغیب مردم به غذا ندادن به این گونه جانوری برای جلوگیری از تکثیر نسل آن‌ها را بر عهده دارد.
معاون فرماندار قزوین گفت: طرح ویژه‌ای در بر عهده شهرداران، دهیاران و بخشداران گذاشته شده است تا شاهد کاهش جمعیت سگ‌های ولگرد باشیم.
چگینی افزود: با اجرای طرح‌های بین استانی می‌توانیم راهکار‌هایی برای جلوگیری از مهاجرت سگ‌های ولگرد از سایر استان‌ها اجرا کنیم.
وی اضافه کرد: دستگاه قضایی و نیروی انتظامی با افراد خاطی که مانع از اجرای طرح جلوگیری از تکثیر و مهاجرت سگ‌های ولگرد می‌شوند، مقابله خواهد کرد.
معاون فرماندار قزوین گفت: مدیریت پسماند و کنترل دسترسی حیوانات به زباله‌ها به عنوان غذا، برای نصب درپوش سطل‌های زباله درون و برون شهری باید اقدام شود و اگر منابع غذایی سگ‌های ولگرد کاهش یابد قطعا شاهد کاهش موالید و تولید مثل این حیوانات خواهیم بود.
وی افزود: ۱۴ سیاست کلی برای جلوگیری از تکثیر نسل سگ‌ها ولگرد اجرا می‌شود تا در آینده شاهد کاهش جمعیت این حیوانات باشیم.
خوبان، کارشناس بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت شهید بلندیان هم گفت: با حمایت بی قاعده شاهد افزایش بی رویه جمعیت سگ‌های ولگرد در سطح شهر‌ها و روستا‌ها و در موارد متعددی شاهد بروز مصدومیت ناشی از گزش مردم توسط سگ‌های ولگرد هستیم که در آخرین نمونه یک زن شوشتری بر اثر ابتلا به هاری فوت کرد.
وی افزود: در سال گذشته ۳۶۰ مورد گزش سگ در استان گزارش شد که ۸۰ درصد این گزش‌ها توسط سگ‌های بلاصاحب صورت گرفته است.
کارشناس بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت شهید بلندیان گفت: در طی شبانه روز واکسیناسیون هاری برای سگ‌های ولگرد انجام می‌شود که هزینه هر بار واکسیناسیون حدود ۲۰۰ هزار تومان است و سال گذشته بیش از یک میلیارد تومان یارانه برای واکسیناسیون هاری سگ‌های ولگرد هزینه شده است.
خوبان افزود: در کنار این هزینه‌ها شاهد افزایش هزینه‌های درمان بیماری‌هایی نظیر کزاز و هاری هستیم.
وی اضافه کرد: سگ‌های ولگرد در قالب دسته‌های ۵ عددی در اطراف محل‌های دفن زباله پرسه می‌زنند که ادرار، مدفوع و حتی ترشحات دهان آن‌ها باعث انتقال بیماری‌های کزاز و هاری و همچنین بیماری‌های کبدی در بین انسان‌ها می‌شود.
خوبان گفت: سال گذشته بیش ازهزار و ۶۸۱ مورد حیوان گزیدگی شامل سگ و گربه در استان گزارش شده که نسبت به سال ۹۵ دو برابر افزایش داشته است.
وی افزود: در راستای حفظ حقوق عامه و کاهش بیماری هاری درخواست اجرایی شدن قانون جمع آوری حیوانات بلاصاحب را داریم و قانون منع سگ گردانی در معابر عمومی و الزام افرا دارای سگ به ویژه حیوانات قلاده بزرگ برای رعایت قوانین از جمله خواسته‌های مرکز بهداشت شهید بلندیان است.
نماینده شهرداری قزوین هم گفت: در چهار‌ماهه اول امسال ۵۱۰ سگ زنده گیری شدند و بیش از ۶۰ درصد آن‌ها عقیم سازی شدند.

جدیدترین خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)
وی افزود: بابت عقیم سازی هر سگ حدود ۷۰۰ هزار تومان هزینه و برای مرگ با ترحم سگ‌های ولگرد هم حدود ۳۰۰ هزار تومان پرداخت می‌شود که این مساله فشار زیادی بر بودجه شهرداری‌ها می‌آورد.
نماینده شهرداری قزوین گفت: از دانشگاه علوم پزشکی و دامپزشکی استان می‌خواهیم دارو‌های مربوط به عقیم سازی و همچنین واکسیناسیون سگ‌های ولگرد را در اختیار شهرداری قرار دهند چرا که این دارو‌ها به صورت آزاد تهیه می‌شود و هزینه بالایی برای شهرداری‌ها دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
09055204638
04  نشانی:
مشهد، خیابان خواجه ربیع، آیت الله عبادی 80 پلاک3
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری