1
2
3
۷۰ درصد موارد ابتلا به تب مالت در روستاهای خراسان رضوی مشاهده می‌شود
 
مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: حدود ۷۰ درصد موارد ابتلا به بیماری بروسلوز یا تب مالت در مناطق زیر پوشش این دانشگاه در استان خراسان رضوی مربوط به ساکنان مناطق روستایی و حاشیه شهر است.
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1401-04-22 18:31

به گزارش فاخته، دکتر ناصر امینی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا گفت: بیشتر مبتلایان به تب مالت با دام و حیوانات ارتباط داشته اند.

وی بیان کرد: تب مالت بیماری مشترک بین انسان و حیوان است که به دنبال تماس مستقیم با حیوان آلوده یا مصرف فرآورده های آن مثل مصرف شیر خام و نجوشیده و همچنین مصرف جگر خام رخ می‌دهد.

دکتر امینی با بیان اینکه ابتلا به تب مالت بین زنان و مردان به یک میزان است، خاطر نشان کرد: موارد تب مالت در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۹ کاهش پیدا کرد و به نظر می‌رسد روند کاهشی این بیماری امسال هم ادامه یابد.

وی با بیان اینکه به طور معمول فصول بهار و پاییز تعداد مبتلایان افزایش می یابد، تصریح کرد: در این ایام به دلیل زاد ولد دام به طور معمول تعداد مبتلایان رو به افزایش است که رعایت بیشتر افراد را می طلبد.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: برگزاری جلسات مشترک با دامپزشکی در خصوص کنترل تب مالت و واکسیناسون دام‌های سبک توسط دامپزشکی از مهمترین اقدامات دامداران برای مقابله با این بیماری است.

وی خاطر نشان کرد: در برنامه مشترک با دامپزشکی مقرر شده است که به صورت آزمایشی برنامه واکسیناسیون و ایمن سازی دام در دو منطقه به طور کامل صورت گیرد و نتایج‌ در صورت نتیجه مناسب به سایر مناطق تعمیم داده شود.

۱۰ درصد جمعیت دام کشور به ظرفیت ۱۵ میلیون راس متعلق به خراسان رضوی است و سالانه ۷۶ هزار تن گوشت قرمز، ۱۵۳ هزار تن گوشت سفید و ۱۴۰ هزار تن تخم‌مرغ در این استان تولید می‌شود.

استان ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار نفری خراسان رضوی در تولید گوشت قرمز، گوشت سفید و تخم‌مرغ رتبه‌های نخست تا سوم کشور را به خود اختصاص داده است.

حدود ۱۵۰ سال از اولین مورد گزارش تب مالت می‌گذرد، بروسلوز که به بیماری هزار چهره نیز معروف است، اثرات مخربی در حوزه اقتصاد و بهداشت کشور بر جای خواهد گذاشت.

تب مالت یا همان بروسلوز بیماری عفونی است که بین حیوانات و انسان قابل انتقال می‌­باشد. عامل این عفونت باکتری بروسلا می­‌باشد که بین حیوانات و انسان­‌ها به صورت مشترک بیماری­زا است.

جدیدترین خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)

این بیماری به نام کاشف باکتری دیوید بروس در سال ۱۸۸۷ نام‌گذاری شده است و با علایمی مانند تب، سردرد،عرق کردن، لرز، بی اشتهایی، خستگی و درد مفاصل همراه است.

 

مطالب مرتبط

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
09055204638
04  نشانی:
مشهد، خیابان خواجه ربیع، آیت الله عبادی 80 پلاک3
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری