احتمال شیوع بیماری نیوکاسل در استان مرکزی جدی است
 
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، آبزیان و زنبور عسل اداره کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: با توجه به بروز بیماری نیوکاسل فوق حاد و همراه با کمپلکس تنفسـی در برخی واحدهای پرورش طیور استان مرکزی، نیاز است رعایت شرایط بهداشتی قرنطینه‌ای در دستور کار مرغداران قرار گیرد.
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1401-03-03 11:42

به گزارش فاخته به نقل از ایلنا، حسن اثنی عشری افزود: در این راستا نیاز است پرورش دهندگان طیور استان مرکزی برای کاهش ابتلا به بیماری نیوکاسل فوق حاد و تلفات، رعایت تمامی شرایط بهداشتی قرنطینه‌ایی از جمله تزریق واکسن دوگانه نیوکاسل ـ آنفلوآنزا حداکثر تا 7 روزگی، اجرای برنامه‌ریزی واکسیناسیون مناسب بر اساس تیتر گله و مطابق با الگوی مورد تایید سازمان دامپزشکی کشور در واحدهای  پرورشی را در دستور کار خود قرار دهند.

وی ادامه داد: نظارت بر انجام دقیق برنامه واکسیناسـیون اعلامی، اسـتفاده از واکسن روغنی نیوکاسـل در تمامی واحـدها بـا هماهنگی و استفاده از واکسن کلون بجای لاسوتا از دیگر مواردی است که باید  به منظور جلوگیری از شیوع احتمالی این بیماری مورد توجه پرورش دهندگان طیور استان مرکزی قرار گیرد. همچنین با توجه به عدم اجرای صحیح واکسیناسیون توسط برخی از مرغداران، لازم است عملیات واکسیناسیون زیر نظر مستقیم مسئول فنی بهداشتی با رعایت کامل موازین بهداشتی و قرنطینه ای انجام شود.

جدیدترین خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، آبزیان و زنبور عسل اداره کل دامپزشکی استان مرکزی اظهار داشت: افزایش فاصله جوجه‌ریزی در واحدهای درگیر بیماری تا 42 روز، دفن بهداشتی لاشه‌های تلف شده، عدم خروج کود بدون رعایت ضوابط بهداشتی و اخذ مجوز قرنطینه‌ای و نظارت دقیق بر عقیم سازی کود مرغی به خصوص در کانون‌های آلوده و دپوی کود در واحد آلوده حداقل به مدت 21 روز، از دیگر اقدامات برای جلوگیری از شیوع این بیماری در استان است.

مطالب مرتبط

برچسب ها: اداره کل دامپزشکی مرکزی, نیوکاسل

چاپ
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری