1
2
3
مشاهده هاری در کانادا به واسطه سگ‌های وارداتی از ایران!
 
برای دومین بار در ۷ ماه گذشته، هاری در سگی در انتاریوی کانادا شناسایی شده است که از ایران وارد شده بود.
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1401-01-19 12:46

به گزارش فاخته به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ برای دومین بار در 7 ماه گذشته، هاری در سگی در انتاریو شناسایی شد است که از طریق یک سازمان مردم‌نهاد از ایران وارد شده بود. اولین مورد هاری در این استان در جولای 2021 در یک سگ بالغ که در عرض 10 روز پس از ورود به کانادا شروع به بروز علائم هاری کرد و 2 روز بعد کشته شد، شناسایی شده بود.

مورد دوم در ژانویه 2022 در سگی مشاهده شد که در سن 3 ماهگی در ژوئن 2021 از ایران وارد کانادا شده بود. این سگ که علائم عصبی ناشی از هاری را نشان می‌داد, علیرغم درمان پزشکی طی شش روز درمان نشد و نهایتاً  توسط پزشکان معدوم شد. این موارد هر کدام منجر به تحقیقات گسترده‌ای شد و سازمان بهداشت عمومی تورنتو مجبور شد برای یافتن یک نفر از اشخاصی که با سگ دوم تماس داشته است، یک بیانیه مطبوعاتی صادر کند. در مجموع 51 نفر در نتیجه تماس با این دو سگ، واکسن هاری را دریافت کردند.

به گزارش سازمان بهداشت عمومی تورنتو  که نتایج تحقیق آن در رابطه با این 2 سگ روز گذشته در وبگاه  Worms & Germs منتشر شده است, هر دو سگ در زمان حضور در ایران و  قبل از واردات با واکسنی که در کانادا برای هاری مجوز ندارد واکسینه شده بودند و در هر دو مورد تأیید شد که این سگ‌ها در زمان حضور در ایران به هاری مبتلا شده بودند.

ابتلای سگ دوم به هاری بسیار غیرعادی بوده است، از این جهت که دوره نهفتگی ویروس بسیار طولانی بود. بر اساس توالی ژنتیکی ویروس, سگ باید قبل از خروج از ایران و در ماه ژوئن 2021 در معرض تماس قرار گرفته باشد (یعنی پس از ورود به کانادا به هاری مبتلا نشده بود) اما تا اواسط ژانویه 2022 علائم هاری در او ظاهر نشد که این دوره بیش از 6 ماه است. تقریباً همه سگ‌های آلوده به هاری در کمتر از 6 ماه علائم را نشان می‌دهند و به همین دلیل است که این دوره زمانی یک استاندارد بین‌المللی پذیرفته‌شده برای قرنطینه سگ در صورت لزوم است.

در این گزارش آمده است که در حال حاضر پتانسیل زیادی برای هدایت سگ‌ها از ایران به کانادا وجود دارد که این مورد می‌تواند خطر ورود سگ‌های حامل هاری به انتاریو و سایر استان‌ها را در این کشور افزایش دهد. دامپزشکانی که حیوانات وارداتی به کانادا را معاینه می‌کنند، باید مطمئن شوند که یک کپی از سوابق واکسیناسیون قبلی حیوان و یا گواهی سلامت آن را دریافت کرده و آن را به دقت بررسی کنند تا مطمئن شوند حیوان در حال حاضر توسط واکسن مناسب, علیه هاری واکسینه شده است.

جدیدترین خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)

مطمئناً در هفته‌ها و ماه‌های آینده بحث‌های بیشتری در مورد هاری و مسائل مربوط به واردات سگ وجود خواهد داشت. مسائل زیادی در رابطه با این رویه وجود دارد که هم توسط افراد و گروه‌های خوش نیت اما ناآگاه و هم از طرف افراد بی‌وجدان که به دنبال سود سریع هستند تبلیغ می‌شود.

مطالب مرتبط

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
09055204638
04  نشانی:
مشهد، الهیه، سجادیه، مجتمع آرامس، تیپ یک، ورودی 2 پلاک 113
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری