1
2
3
نخستین پروژه تکثیر و پرورش صدف خوراکی کشور در بوشهر مجوز تولید گرفت
 
رئیس گروه توسعه آبزیان آب‌های داخلی اداره کل شیلات استان بوشهر گفت: طرح تکثیر و پرورش صدف خوراکی این استان به عنوان نخستین پروژه کشور در این بخش، مجوز تولید تجاری گرفت.
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1400-10-21 10:46

به گزارش فاخته، ماندانا شمسی زاده درگفت و گو با ایرنا افزود: پروژه تکثیر و پرورش صدف خوراکی برای نخستین بار در کشور در سال ۱۳۹۳ در شهرستان بوشهر با تائیدیه رسمی از اداره کل شیلات این استان در منطقه جزر و مدی دریا به صورت تخصصی و پایلوت اجرا شد.

وی بیان کرد: مجری پروژه به مدت چهار سال اقدام به جمع آوری اطلاعات تکثیر و پرورش در مناطق ساحلی استان بوشهر کرد تا بتواند فناوری تولید صدف خوراکی را به دست آورد و پس از آن در مدت سه سال فعالیت خود را در محیط بسته پرورشی ادامه داد و به نتایج بسیار مثبت در زمینه تکثیر و پرورش صدف در مقیاس تجاری دست یافت.

شمسی زاده اظهار کرد: با حمایت اداره کل شیلات استان بوشهر نخستین مجوز ایجاد مزرعه تکثیر و پرورش صدف خوراکی در کشور در استان بوشهر با ظرفیت تولید سالانه ۱۰ تن صادر شد.

وی ادامه داد: پروژه تولید صدف خوراکی فناوری جدیدی است که این سرمایه گذار امروز توانسته به اطلاعات تخصصی آن در کشور دست یابد و بیشتر ادوات مورد نیاز بخش تکثیر و پرورش را به صورت دست ساز طراحی و مهندسی کرده است.

شمسی زاده اظهار کرد: در این پروژه از صدف بومی "ساکوستراکوکولاتا" استفاده می شود و با توجه به بومی بودن گونه نیازی به ورود گونه جدید برای تولید و همچنین غذای کنسانتره در طول پرورش نیست که این خود از آلودگی‌های محیط زیست و هزینه بالای پرورش می‌کاهد.

رئیس گروه توسعه آبزیان آب‌های داخلی اداره کل شیلات استان بوشهر با بیان اینکه این پروژه بیشتر جنبه صادرات دارد افزود: هزینه تولید هر کیلو صدف خوراکی ۱۲۰ هزار تومان، هزینه حمل هر کیلو ۲۵هزار تومان و قیمت فروش در امارات هر کیلو ۹۰۰ هزار تومان است.

وی یادآور شد: از این محصول برای استفاده خوراکی، دارویی،  همچنین صنعت تصفیه فاضلاب شهری استفاده می گردد و باتوجه به فیلتراسیون قوی گونه پرورشی می توان برای کاهش بار آلودگی آب خروجی مزارع پرورش میگو و دیگر آبزیان از آن بهره برد.

شمسی زاده افزود: این پروژه تائیدیه اداره کل شیلات، محیط زیست و دامپزشکی استان بوشهر، کمیته راهبری آبزیان استانداری، پارک علم و فناوری و موافقت اصول نظام مهندسی را گرفته و به عنوان واحد برتر در صنایع کوچک به شمار می رود.

تولید ۱۵هزار قطعه زالو در استان بوشهر

رئیس گروه توسعه آبزیان آب‌های داخلی اداره کل شیلات استان بوشهر گفت: مجوز صنعتی تولید زالو در روستای تلخو شهرستان دشتی از توابع این استان با ظرفیت پنج هزار قطعه  صادر و امروز این واحد توانسته ۱۵ هزار قطعه زالو تولید کند.

شمسی زاده بیشترین مصرف زالو را در بخش طبی عنوان کرد.

جدیدترین خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)

به گفته شمسی زاده در این طرح از گونه زالو "اورینتالیس" استفاده شده که مولد آن از استان فارس وارد و تکثیر پرورش می‌شود.

مطالب مرتبط

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
09055204638
04  نشانی:
مشهد، الهیه، سجادیه، سجادیه6، مجتمع آرامس، تیپ یک شرقی ورودی 2 پلاک 113
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری