1
2
3
Time 1398-12-19 00:00 Time تیغ پاسکاری بر گردن کشتارگاه قدیمی تربت حیدریه
تربت حیدریه یکی از سه مرکز بزرگ خرید و فروش دام شرق کشور محسوب و دام این شهرستان حتی به کشورهای هم جوار نیز صادر می شود.
Delivery
Delivery
Delivery


به گزارش فاخته به نقل از روزنامه خراسان رضوی از طرفی این شهر اصلی ترین تامین کننده گوشت قرمز شهر مشهد و شهرستان های اطراف بوده و هم اکنون روزانه حدود200 راس دام سبک و در سال های گذشته در روزهای خاص تا ۷۰۰ راس دام سبک و سنگین در کشتارگاه سنتی آن ذبح و به بازار عرضه شده است. با توجه به تعداد بالای  ذبح  دام در کشتارگاه سنتی تربت حیدریه  رعایت بهداشت فردی و محیطی در این کشتارگاه  الزامی  است. به گزارش خراسان رضوی،  کشتارگاه صنعتی تربت حیدریه که حدود پنج سال است از ساخت آن می‌گذرد و خبری از افتتاح آن نیست، می تواند نگرانی ها را در حوزه بهداشت گوشت عرضه شده کمتر کند.به گفته فرماندار تربت حیدریه،ساخت کشتارگاه صنعتی در تربت حیدریه با توجه به ظرفیت بالای منطقه و برخورداری از چندین واحد دامپروری بزرگ یکی از نیاز‌های ضروری منطقه بوده و باید امیدوار باشیم تا با تعامل سهامداران بتوان کشتارگاه نیمه صنعتی دام را راه اندازی کرد.فرماندار تربت حیدریه در دی ماه سال گذشته گفته بود که کشتارگاه سنتی دام این شهرستان برخی مشکلات و کمبود‌ها در گذشته داشته که با تلاش مسئولان مربوط و تجهیز مکان، این کمبود‌ها تا زمان تکمیل ساخت کشتارگاه جدید کاملا رفع شده و ذبح دام در همان محل  قبل انجام می‌شود.هم اکنون در  کشتارگاه سنتی تربت حیدریه روزانه ۲۰۰ راس دام سبک کشتار می‌شود و تربت حیدریه دارای ۲۹۵ هزار راس دام سبک و ۱۳ هزار و ۱۰۰ راس دام سنگین است.براساس مشاهدات خبرنگارما ،نبود ماسک و دستکش برای شاغلان در کشتارگاه و ریخته شدن فاضلاب کشتارگاه یا پسماند که حاوی آب خون و مواردی از این قبیل است در فضای سبز اطراف کشتارگاه و بوی نامطبوع محیط جزو مشکلات فعلی این کشتارگاه است.
 پیمانکار کشتارگاه زیر مجموعه شهرداری  است
دکتر سیدین، رئیس دام پزشکی تربت حیدریه در خصوص وضعیت کشتارگاه تربت حیدریه می گوید: ما بر آن جا نظارت داریم اما پیمانکار کشتارگاه زیر مجموعه شهرداری است و روزانه علاوه بر مامور بخش خصوصی نیروهای دولتی هم بازرسی می‌کنند اما حالا نمی شود در این وضعیت گفت که کمبود ماسک و دستکش وجود ندارد. مثلا خود بنده در این روزها نمی توانم برای خودم ماسکی پیدا کنم. او می افزاید: قبل از به وجود آمدن این وضعیت همه چیز در آن جا خوب بوده است و غیر از تیر ماه امسال که یکی دو مورد تب کریمه در آن جا داشته ایم موارد خاصی نبوده و گزارش ها حاکی از وضعیت طبیعی آن جاست. البته می‌دانید که رعایت بهداشت افراد شاغل در محیط کشتارگاه به عهده بهداشت محیط شبکه بهداشت علوم پزشکی است و تلاش خواهیم کرد تا بحث ضدعفونی محیط کشتارگاه بیشتر از گذشته در این روزها انجام شود.
تامین وسایل بهداشتی وظیفه پیمانکار است
مجتهدی، شهردار تربت حیدریه نیز می گوید: تا حالا به من گزارشی در  خصوص کمبود ماسک ودستکش نرسیده و کار دست پیمانکار است. تامین ماسک و دستکش شاغلان در کشتارگاه نیز وظیفه پیمانکار است اما کشتارگاه برخی مشکلات اساسی و زیر ساختی دارد که با توجه به قدمت حدود صد ساله آن و از طرفی کشتارگاه صنعتی که در حال ساخت است،  هزینه کردن شهرداری در آن جا ما را به شرایط استاندارد و مطلوب کامل نخواهد رساند.باید تلاش کنیم تا هر چه سریع تر کشتارگاه صنعتی راه اندازی شود و این راه منطقی تر است. اصلاح برخی موارد در کشتارگاه فعلی کاری مقطعی بوده و ممکن است هر بار جایی دچار نقص شود. شهردار تربت حیدریه در پاسخ به خبرنگار ما مبنی بر تغییر پیمانکار می‌گوید: به تازگی آگهی جذب پیمانکار برای کشتارگاه را منتشر کرده ایم و به دلیل پایان دوره قرارداد پیمانکار فعلی به رغم رضایت نسبی علوم پزشکی،دام پزشکی و محیط زیست از پیمانکار اما به دلیل تمایل نداشتن به همکاری مجدد این اقدام را انجام داده ایم. او می‌گوید: رضایت نسبی بر اساس عملکرد پیمانکاران قبلی است  نه این که الان وضعیت کاملا بدون نقص باشد.
نامه درخواست داده ام کسی پاسخ گو نیست!
کاویانی پیمانکار کشتارگاه در گفت وگو با خراسان رضوی و در پاسخ به وضعیت غیربهداشتی محیط و کمبود ماسک و دستکش شاغلان می‌گوید: در خصوص نداشتن ماسک و دستکش کارگران در روزهای اخیر من دو نامه به دام پزشکی و مرکز بهداشت ارسال کرده‌ام و تقاضای دریافت آن را داشته ام اما هنوز هیچ پاسخی به من نداده اند. او می‌افزاید: با هر قیمتی حاضر است این اقلام را برای حفظ بهداشت شاغلان کشتارگاه خریداری کند اما هر چه تلاش کرده است نتوانسته ماسک و دستکش در بازار پیدا کند‌.کاویانی در نامه اش درخواست دریافت مواد ضدعفونی از قبیل الکل را داشته که هنوز بعد از دو روز اتمام این وسایل از جایی خبری نشده است.
پیمانکار کشتارگاه تربت حیدریه موضوع راه افتادن آب خون حاصل از ذبح را در محیط اطراف کشتارگاه تایید می کند اما تقصیر را گردن شهرداری می اندازد.او خاطر نشان می کند: شهرداری کانالی در ورودی کشتارگاه دارد که انتهای آن مسدود شده است. او می افزاید:قبلا مسیری برای دفع این آب ها وجود داشته است اما تابستان امسال با نشست کانال و مسدود شدن آن آب به داخل کشتارگاه می‌آید. بعد از آن در مراجعه حضوری چند مرتبه با آقای شهرداراین مشکل را در میان گذاشته ام اما بعد از آن با چند لودر مسیر را کنده اند  ولی کار اساسی انجام نشده است و مجدد با پر شدن کانال آب سر ریز شده و به اطراف کشتارگاه ریخته می شود. کاویانی بارندگی های اخیر را هم عاملی برای زود پرشدن مخزن و بالا آمدن آب خون ها می داند. او می‌گوید: باید کارشناسان با حضور در این محل بررسی های دقیقی انجام دهند.
از قبل مخالف فعالیت پیمانکار بوده ایم
دکتر الهام بهره مند، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه به خراسان رضوی می‌گوید: ما و محیط زیست دو مخالف اصلی تمدید فعالیت پیمانکار فعلی به دلیل رعایت نکردن بهداشت محیط و بهداشت فردی بوده ایم اما تعهدی داده اند که این مسائل رعایت شود و حالا پیمانکار وظیفه داشته موارد مربوط به تهیه دستکش یا ماسک را از قبل فراهم و ذخیره کند. ما در تامین این اقلام برای پرسنل و کادر درمان دانشگاه علوم پزشکی با کمبود روبه رو هستیم و نمی توانیم وسایل بخش خصوصی را تامین کنیم. او می افزاید: ما برای تامین ماسک پزشکان و افراد نمونه گیر دانه ای به آن ها تحویل می دهیم و در وضعیت کنونی توان تهیه ماسک و دستکش برای کشتارگاه را نداریم. او می گوید: ناظر اول کشتارگاه دام پزشکی است و علوم پزشکی و محیط زیست به عنوان ناظران عالی مسئولیت دارند که کارشناس ما فصلی یک بار به آن جا سر می‌زند و اوضاع را بررسی می کندو حالا باید دام‌پزشکی با رایزنی بتواند توسط آقای فرماندار از استانداری اقلام مربوطه را تامین کند.

مطالب مرتبط

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
051-37573506
04  نشانی:
خراسان رضوی-مشهد-بلوار هنرور-هنرور4 پلاك 10.2
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری