1
2
3
شکست دوباره طرح خرید حمایتی دام/ خروج دام‌های کیفی از کشور با صادرات دام عشایر
 
طرح خرید حمایتی دام بار دیگر از خردادماه سالجاری در حال اجرا است، هدف طرح بهبود شرایط اقتصادی و بازار دام بود تا دامداران کمتر زیان ببیند، اما کشتار دام‌های مولد نشان داد این طرح نتوانسته است به اهداف خود برسد و دوبار شکست خورده است.
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1400-04-13 19:42

به گزارش فاخته به نقل از ایلنا؛ کمبود و گرانی نهاده‌های دامی همراه با خشکسالی، دامداران را با مشکلات جدی در تامین هزینه‌های خوراک و نگهداری دام‌هایشان مواجه کرده است.

با هدف بهبود شرایط اقتصادی دامداران، شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی در اردیبهشت ماه سالجاری، به استناد بند (الف) ماده (1) قانون اصلاح قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی مصوب پنجم آبان ماه یک هزار و سیصد و نود و نه به مجلس شورای اسلامی، تصمیم گرفت دام عشایری را خرید حمایتی کند. این شورا قیمت خرید در سقف را 45 هزار تومان اعلام کرد. همچنین مصوب کرد به ازاء خرید هر کیلوگرم دام موضوع این مصوبه، معادل 3 کیلوگرم جو وارداتی با قیمت مصوب از محل ذخایر راهبردی کشور به اتحادیه تعاونی‌های عشایری جهت تأمین خوراک دام تحویل شود. شرکت سهامی پشتیبانی امور دام کشور نیز بعنوان مباشر خرید موضوع این مصوبه تعیین شد.

این طرح هم اکنون در حال اجرا است، اما شواهد نشان می‌دهد نتایج لازم به دست نیامده است و تاثیر مورد انتظار را بر بازار دام نگذاشته است. شاهد آن نیز کشتار دام‌های مولد بود که از اواخر هفته گذشته به روش دستوری از سوی سازمان دامپزشکی کشور ممنوع شد.

البته پیش از این نیز طرح خرید حمایتی دام در کشور اجرا شده و شکست خورده است. کارشناسان چند دلیل مهم را برای شکست طرح های خرید حمایتی عنوان می‌کنند.

منصور پوریان، رئیس شورای تامین‌کنندگان دام کشور، در گفت‌وگو با ایلنا درباره دلایل شکست طرح خرید حمایتی دام، اظهار کرد: از مهمترین دلایل شکست طرح، تعیین قیمت خرید پایین برای دام است که موجب عدم استقبال دامداران از طرح می‌شود.

جدیدترین خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید) 

وی ادامه داد: شورای قیمت گذاری قیمت 45 هزار تومان را برای خرید هر کیلوگرم دام زنده سبک از دامداران عشایری تعیین کرد، در حالی که قیمت تمام شده تولید هر کیلوگرم دام بیش از 55 هزار تومان است.

پوریان دیگر دلیل اصلی شکست طرح را محدود شدن طرح به جمعیت دامی عشایر دانست و افزود: طرح باید شامل دام مازاد کشور شود بدون اینکه آن را به دام گروه خاصی از دامپروران محدود کنیم.

پوریان با اشاره به تصمیم برای صادرات دام عشایر به عنوان راهی دیگر برای حمایت از دامداران، اظهار کرد: این تصمیم نیز با توجه به شیوه اجرای آن محکوم به شکست است و نتایج حاصل مطلوب نخواهد شد.

وی تصریح کرد: صادرات دام زنده خام فروشی است و موجب خروج دام‌های کیفی از کشور می‌شود.

پوریان معتقد است؛ بهترین شیوه صادرات برای حمایت از دامداران، صادرات گوشت قرمز است نه دام زنده چراکه ارزش افزوده و شغل ایجاد می‌کند ضمن اینکه، دام‌های غیر کیفی کشتار و صادر می‌شوند.

مطالب مرتبط

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
09055204638
04  نشانی:
مشهد، خیابان خواجه ربیع، آیت الله عبادی 80 پلاک3
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری