1
2
3
Delivery
Delivery
Delivery
سازمان دامپزشکی کشور همزمان با «روز جهانی سلامت غذایی»:
Time 1400-03-18 09:32 Time تحقق شعار «سلامت غذا وظیفه همگانی است»
سازمان دامپزشکی کشور 7 ژوئن «روز جهانی سلامت غذایی» را گرامیداشت و همه را به تحقق شعار «سلامت غذا وظیفه همگانی است» فراخواند.

به گزارش فاخته به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، سالانه بیش  از 600 میلیون انسان در جهان، در واقع از هر 10 نفر یک نفر به دلیل مصرف غذاهای آلوده به انواع باکتری، ویروس و انگل و سموم، بیمار شده و بالغ بر 420 هزار نفر در سال جان خود را از دست می‌دهند. بیشتر این مرگ و میر در قشر فقیر و جوان جوامع بشری اتفاق می‌افتد.

بنابراین گزارش، کشورها می‌توانند با تامین شرایط  تولید غذای سالم و بهداشتی، به طور متوسط 95 میلیارد دلار در سال ذخیره کنند. 7 ژوئن «روز جهانی سلامت غذایی نامگذاری» شده است. این روز با شعار غذای سالم برای آینده سالم نامگذاری شده و با ارائه این مطلب که سلامت غذا وظیفه همگانی است، در سال 2021 معرفی شده است. اهمیت حرفه دامپزشکی در تامین غذای سالم و بهداشتی که حجم بالایی از سبد غذایی خانوار را شامل می شود، نقش سازمان دامپزشکی و جامعه دامپزشکی کشور را در این ارتباط بسیار نمایان می‌کند. نظارت بهداشتی در فرایند تامین غذای سالم شامل کشتارگاههای دام و طیور، بازارهای عمده و خرده فروشی‌های فرآورده‌های خام دامی و همچنین کارخانجات فرآوری و بسته‌بندی غذاهای با منشا دامی، فقط قسمت کوچکی از فعالیت‌های گسترده  دامپزشکی کشور در ارتقا و تامین سلامت عمومی است و اهمیت چارچوب سلامت واحد جهانی را که با هدف تامین سلامت عمومی با مشارکت بخش دامپزشکی، پزشکی، کشاورزی و محیط زیست پایه‌گذاری شده است، با تحقق آرمان غذای سالم از مزرعه تا سفره را تامین می‌کند.

نامگذاری یک روز به عنوان روز سلامت غذایی می‌تواند توجه جهانیان را به اهمیت موضوع مشارکت دامپزشکی، پزشکی، کشاورزی و محیط زیست در قالب چهارچوب سلامت واحد معطوف نماید.

برای پی بردن به اهمیت دامپزشکی در تامین غذای سالم، کافی است تمام محصولاتی که به طور مستقیم (مواد خام دامی)  و یا غیر مستقیم (غذاهای فراوری شده با منشا دامی) تحت نظارت دامپزشکی تولید و توزیع شده را از بازار عرضه خارج کنیم، شما خواهید دید که دیگر به جز غذاهای گیاهی و میوه‌جات، دیگر مواد غذایی را در طبقه‌های فروشگاهها نخواهید دید.

جدیدترین خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)

پس همه بیاییم این روز را ارج نهاده و با تحقق شعار «سلامت غذا وظیفه همگانی است » در این راستا همیار و همکار دامپزشکان خدوم و زحمتکش این مرز و بوم باشیم.

 

مطالب مرتبط

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
051-37573506
04  نشانی:
خراسان رضوی-مشهد-بلوار هنرور-هنرور4 پلاك 10.2
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری

 
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
 
2021 - Jun - 16