1
2
3
مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان:
امکان استفاده دام و طیور از پساب فاضلاب وجود ندارد
 
مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با تکذیب برخی صحبت‌ها مبنی بر استفاده دام و طیور منطقه شرق اصفهان از پساب فاضلاب، گفت: به‌هیچ‌عنوان دام نمی‌تواند از پساب فاضلاب استفاده کند، چراکه دام بیمار و در نهایت تلف می‌شود.
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1400-02-25 11:10

به گزارش فاخته، دکتر شهرام موحدی در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد برخی صبحت ها مبنی بر استفاده دام و طیور منطقه شرق اصفهان از پساب فاضلاب، اظهار کرد: در منطقه شرق اصفهان دو حوزه کشاورزی و دامداری از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه دام و دامپزشکی اصلاً امکان استفاده از پساب در دامداری‌ها وجود ندارد، تصریح کرد: کوچک‌ترین آلودگی چاه‌ها در موارد میکروبی و باکتری و شیمیایی موجب بیمار شدن دام دامداران و در نهایت تلفات در دامداری‌ها می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان به فعالیت دامداری‌های صنعتی اشاره کرد و گفت: به‌طور معمول هر چهار ماه یک‌بار از آب چاهی که مورد مصرف دامداری‌های صنعتی است، نمونه‌گیری می‌شود و این کار اجباری است، از سوی دیگر دامدار بیشتر از هر کسی نگران دام خود است، چراکه هرگونه آلودگی آب از لحاظ میکروبی، شیمیایی و سموم موجب تلفات دامی و دامداری‌ها می‌شود.

وی گفت: بنابراین این نگرانی که اگر دامی پساب فاضلاب مصرف کند، شیر و گوشت دام یا طیور، چه سرانجامی از لحاظ سلامت خواهد داشت، معنا ندارد، چراکه دام به‌طور طبیعی به آب آلوده واکنش نشان می‌دهد.

موحدی درباره دامداری‌های سنتی نیز، توضیح داد: این دامداری‌ها و حتی عشایر که در حال حرکت هستند، می‌دانند که دام آنها نباید از آبگیرهای آلوده و یا پساب فاضلاب استفاده کند، چراکه امکان آلودگی دام وجود دارد.

جدیدترین خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)

وی با تکذیب برخی صحبت‌ها مبنی بر استفاده دام و طیور منطقه شرق اصفهان از پساب فاضلاب، گفت: به‌هیچ‌عنوان دام نمی‌تواند از پساب فاضلاب استفاده کند، چراکه دام بیمار و در نهایت تلف می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان البته به مردم توصیه کرد که از دام و طیور مورد تأیید دامپزشکی استفاده کنند و ادامه داد: تمام دامداری‌ها زیر نظر دامپزشکی‌های خصوصی هستند، بنابراین هرگونه تلفات در دامداری‌ها به شبکه‌های دامپزشکی گزاش داده می‌شود و خوشبختانه از سال گذشته تاکنون از لحاظ کنترل بیماری‌های دام و طیور و آبزیان استان اصفهان سال خوبی را پشت سر گذرانده است.

 

مطالب مرتبط

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
09055204638
04  نشانی:
مشهد، خیابان خواجه ربیع، آیت الله عبادی 80 پلاک3
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری