• امام جعفرصادق (علیه‌السلام): اُغزوا تُوَرِّثوا ابناءَكُم مَجداً. در جبهه‌های نبرد با دشمن همواره آماده و در راه خدا جهاد نمائید كه شرف و افتخار را بعد از خود برای فرزندانتان به یادگار خواهید گذاشت. (وسائل، ج ١١، ص ٩)
  • امام على عليه السلام:اللّه َ اللّه َ في عاجِلِ البَغيِ، و آجِلِ وَ خامَةِ الظُّلمِ،و سُوءِ عاقِبَةِ الكِبرِ: از خدا بترسيد، از خدا بترسيد، درباره عاقبت ناگوار ستم در دنيا و آخرت و از فرجام بدِ كبر و نخوت(نهج البلاغة: الخطبة ۱۹۲)
  • امام جعفرصادق(علیه‌السلام):لَو أَنَّ الناسَ أَدُّوا حُقوقَ اَموالِهِم لَكانوُا عایِشینَ بَخَیر. مردم اگر حقوق و واجبات مالی خود را ادا می‌کردند مسلّماً همه از یک زندگی مطلوب و رضایتبخشی برخوردار می‌شدند. (وسائل، ج ٦، ص ٢)
1
2
3
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1399-12-04 08:13 Time لاشه هشت هزار پرنده مهاجر در گلستان دفن شد
 
لاشه هشت هزار پرنده آبزی و کنار آبزی که به دلیل بوتولیسم در محدوده سواحل نوکنده و بندرگز گلستان و گلوگاه در شرق مازندران تلف شده بودند پس از جمع‌آوری به صورت بهداشتی در شهرستان بندرگز دفن شد.

به گزارش فاخته، معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکی گلستان به ایرنا گفت: این لاشه‌ها به طور عمده از گونه چنگر معمولی، فلامینگو، مرغابی و حواصیل است و در ۲۰ روز اخیر از کرانه های تالاب بین المللی میانکاله و خلیج گرگان جمع‌آوری گردید.

محسن عبدالوند اظهار داشت: محیط‌بانان مازندران و گلستان با همراهی کارشناسان دامپزشکی و انجام گشت پیاده و سوار با تراکسور (وسیله ای شبیه قایق که امکان حرکت در خشکی، آب و یخ را دارد) و قایق موتوری لاشه این پرندگان را به ساحل منتقل کردند.

وی ادامه داد: بخش عمده این پرندگان در پهنه آبی مازندران جمع آوری شده اما به دلیل نبود راه دریایی مناسب برای پهلوگیری قایق ها، برای دفن بهداشتی به بندرگز منتقل گردید.

معاون سلامت دامپزشکی گلستان گفت: در مناطق پیرامونی جزیره آشوراده ، بندرترکمن و گمیشان تلفات پرندگان آبزی و کنار آبزی مشاهده نشده و فقط چند صد لاشه در پیرامون سواحل بندرگز و نوکنده جمع آوری گردید.

سیدمصطفی صداقت مسوول روابط عمومی دامپزشکی گلستان با اعلام دفن هشت هزار قطعه پرنده مهاجر تلف شده در بندرگز گفت که جمع آوری و دفن بهداشتی لاشه این پرندگان همچنان ادامه دارد.

طبق اعلام سازمان دامپزشکی پارسال بر اثر بیماری مشکوکی که از بهمن ماه تا اواخر اسفند در تالاب بین المللی میانکاله رخ داد بیش از ۴۰ هزار پرنده مهاجر در گلستان و مازندران تلف شدند.

جدیدترین خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)

اوایل بهمن امسال هم مرگ و میر پرندگان مهاجر در میانکاله و خلیج گرگان آغاز شد و طبق اعلام دامپزشکی بوتولیسم تاکنون باعث مرگ بیش از ۱۰ هزار پرنده مهاجر در این مناطق گردید.

پناهگاه حیات‌وحش و ذخیره‌گاه زیست‌کره میانکاله در جنوب دریاچه خزر و در محدوده جغرافیایی استان‌های گلستان و مازندران واقع شده است.

تالاب بین‌المللی میانکاله دارای ۴۰ هزار هکتار مساحت آبی است که از دهستان میانکاله در شهرستان بهشهر تا آشوراده در استان گلستان گسترده است.

این منطقه به دلیل داشتن پهنه آبی مناسب با ذخایر غذایی غنی و آبزیان همه ساله پذیرای بیش از ۳۰ تا ۴۰ گونه از پرندگان مهاجر زمستان‌گذران و بیش از ۱۰۰ گونه از پرندگان بومی آبزی و کنارآبزی است.

این تالاب با داشتن پناهگاه حیات وحش به مساحت حدود ۲۸ هزار هکتار و تنوع گیاهی از جمله درختان سازیل و انار وحشی به عنوان منبع تغذیه برخی پرندگان توانست بیش از ۵۰۰ گونه جانوری را در خود جای دهد و با این تنوع زیستی به عنوان یکی از ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره جهان از سوی سازمان‌های جهانی حفاظت از محیط زیست قرار بگیرد.

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
051-37573506
04  نشانی:
خراسان رضوی-مشهد-بلوار هنرور-هنرور4 پلاك 10.2
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری