1
2
3
علت تلف‌شدن ۱۶ هزار قطعه مرغ گوشتی در مهدیشهر آنفلوآنزا نبود
 
مدیرکل دامپزشکی استان سمنان گفت: علت تلف شدن ۱۶ هزار قطعه مرغ‌گوشتی در یک واحد مرغداری در درجزین شهرستان مهدیشهر مسمومیت بود و علت آن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نیست.
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1399-11-21 21:09

به گزارش فاخته، حمیدرضا حسینی روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: براساس آزمایش‌ها و نمونه‌گیری‌های انجام شده هیچ‌گونه شواهدی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و یا عوامل بیماری‌زای این چنین به عنوان علت تلف شدن طیور این مرغداری گزارش نشده است.
وی ادامه داد: سمنان جزو استان‌های پاک کشور در زمینه شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان محسوب می‌شود.
مدیرکل دامپزشکی استان سمنان یادآور شد: این اداره کل به منظور مقابله و پیشگیری از شیوع ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان با خانه بهداشت روستاهای استان در ارتباط است تا هرگونه تلفات مشکوک و غیرعادی طیور در روستاها را گزارش کنند.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به اهمیت موضوع پیشگیری بیماری، در کمیته مقابله با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان استان سمنان مقرر شد بخش‌های مختلف مانند اداره کل حفاظت محیط‌ زیست ، دانشگاه‌های علوم پزشکی، سازمان جهاد کشاورزی، اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و پلیس استان سمنان همکاری کنند.
وی بیان کرد: استان سمنان، به دلیل موقعیت جغرافیایی و قرارگیری در محور ترانزیتی، در معرض خطر شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است و بر همین اساس طرح قرنطینه و غربالگری طیور  به منظور پیشگیری از شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در  استان با جدیت دنبال می‌شود.

 جدیدترین خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)
وی با اشاره به قرارگیری استان سمنان در مسیر کوچ پرندگان آزادپرواز اضافه کرد: پرنده‌های آزادپرواز و مهاجر معمولا انتقال دهنده اصلی ویروس و فاقد علائم بیماری هستند و بیشترین خطر انتقال بیماری از پرندگان آزادپرواز مانند غاز و اردک وحشی است.
مدیرکل دامپزشکی استان سمنان گفت: اکنون بر اساس بررسی‌های انجام شده و اجرای مرتب برنامه رصد و پایش، تا کنون هیچ کانون بیماری آنفلوآنزای پرندگان در بین حیات وحش، طیور بومی و طیور صنعتی گزارش نشده است.
در استان سمنان بیش از ۴۰۰ واحد انواع مرغداری با ظرفیت ۱۳ میلیون قطعه پرنده وجود دارد و ۲ هزار و ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در این حوزه فعالیت اشتغال دارند.
ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان یک ویروس سرمادوست است و احتمال شیوع آن در فصل سرد سال(پاییز و زمستان) وجود دارد .

مطالب مرتبط

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
09055204638
04  نشانی:
مشهد، خیابان خواجه ربیع، آیت الله عبادی 80 پلاک3
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری