پارگی حنجره توسط سگ‌های گله، علت مرگ ماده پلنگ خواف اعلام شد
 
مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از نتایج دریافت شده از سوی تیم کارشناسان حقیقت‌یاب و دامپزشکی استان در خصوص تلف شدن یک قلاده پلنگ در ارتفاعات دردوی خواف خبر داد.
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1399-11-03 08:16

به گزارش فاخته به نقل از ایرنا تورج همتی با اعلام این خبر عنوان کرد: در پی اطلاع‌رسانی یکی از اهالی روستای دردوی مبنی بر مشاهده لاشه یک قلاده پلنگ در ارتفاعات روستای دردوی که مورد هجوم و حمله چندین قلاده سگ گله قرار گرفته بود محیط‌بانان شهرستان سریع به محل اعزام شده و با توجه به اهمیت موضوع، تحقیقات و بررسی میدانی برای تشخیص علت اصلی تلف شدن آغاز شد.

وی ادامه داد: در بررسی مقدماتی و شنیده‌های محلی، شواهد گواه از حمله پلنگ به گله گوسفندان و سپس هجوم سگ‌های گله و درگیری با ماده پلنگ می‌داد ولی برای اطمینان بیشتر از علت حادثه، روز گذشته تیم حقیقت‌یاب با حضور کارشناس نظارت بر امور حیات وحش استان برای بررسی و تشخیص دقیق علت تلف شدن به خواف اعزام شدند.

بنا بر گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، این مقام مسئول با اشاره به اینکه لاشه پلنگ به مشهد و اداره کل دامپزشکی استان انتقال یافته است گفت: گزارش دامپزشکی استان و کمیته حقیقت‌یاب نیز نظر دامپزشک‌ معتمد اولیه را تایید کرده است.

جدیدترین خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)

وی اظهار کرد: بر اساس این گزارش، در کالبدگشایی، آثار کوفتگی و خون‌مردگی در کشاله ران، گردن و پهلوها به وضوح مشهود بوده و در ناحیه حنجره نیز پارگی خاصی مشاهده شده است.

همتی ادامه داد: در لاشه پلنگ هیچ‌گونه علائمی از پارگی پوست یا بیماری و خونریزی از منافذ بدن مشاهده نشد که این موضوع به طور یقین خفگی ناشی از درگیری با سگ‌های گله و گازگرفتگی در ناحیه گلو را به عنوان علت تلف شدن تایید می‌کند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی بیان کرد: آزمایشات تکمیلی نیز به منظور بررسی ابتلای احتمالی این گونه به بیماری هاری و نیز سم‌شناسی از محتویات داخلی و رادیوگرافی از ناحیه سر و فک حیوان نیز انجام  شده است.

مطالب مرتبط

چاپ
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری