1
2
3
Time خطر شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان اداره کل دامپزشکی استان اردبیل به حال آماده باش کامل درآورد
در پی آلوده شدن دو واحد مرغ تخمگذار به ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در یکی از استانهای شرق کشور؛ تیم‌های واکنش سریع پیشگیری، کنترل و مهار این بیماری در استان اردبیل تجهیز و اداره کل دامپزشکی به حالت آماده‌باش کامل درآمد.
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1399-10-19 11:35

به گزارش فاخته به نقل از روابط عمومی دامپزشکی استان اردبیل، دکتر بهلول تکلوی مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل در جلسه ستاد کنترل و  پیشگیری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در اردبیل اظهار داشت: با توجه به ورود ویروس این بیماری به کشور و درگیری طیور صنعتی، وضعیت بحرانی شده و احتمال آلوده شدن فارم‌های صنعتی و طیور بومی در استان بسیار بالا است لذا ضرورت دارد سطح هوشیاری را بسیار بالا برده و آمادگی کامل خود را برای مقابله با بیماری حفظ کنیم و آماده جنگ ناخواسته با این ویروس باشیم.

وی مجدداً ضمن هشدار جدی به تمامی فعالان صنعت طیور استان و پرورش دهندگان طیور بومی، سنتی و روستایی از آنها خواست ضمن تقویت و تشدید اقدامات بهداشتی، قرنطینه‌ای از هرگونه تردد غیر ضروری خودداری کرده و در صورت بروز هر‌گونه تلفات غیر عادی و یا افت معنی‌دار مصرف دان و آب و یا کاهش تولید مراتب را بلافاصله به نزدیکترین مرکز دامپزشکی استان گزارش دهند.

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل خطاب به روستائیان و  پرورش دهندگان طیور بومی و سنتی نیز گفت: به دلیل وجود پرندگان مهاجر و وحشی در اکثر نقاط استان خطر شیوع بیماری آنفلوانزا بسیار بالا است بنابراین ضروری است طیور بومی را محصور کرده و از تماس آنها با پرندگان آزاد پرواز و مهاجر خودداری کنند.

این مقام مسئول در دامپزشکی با تأکید براینکه عملیات رصد و پایش بیماری در استان  با تدابیر ویژه  مراقبتی و عملیاتی و با حضور اکیپ‌های بیماری یاب دامپزشکی به صورت شبانه روزی در حال انجام است، گفت: در حوزه حیات وحش این عملیات با همکاری حفاظت محیط زیست و در قالب گشت‌های تیمی مشترک انجام می پذیرد در حالی که در حوزه طیور صنعتی مسئولان فنی بهداشتی در فارم‌ها و مزارع مستقر بوده و طیور را ویزیت دوره‌ای می‌کنند و در صورت وجود مشکل  و برخورد با موارد مشکوک در سریع ترین زمان ممکن مراتب را به دامپزشکی استان گزارش می‌دهند و در این راستا  از ابتدای سالجاری  بیش از 15 هزار مورد نمونه برداری  از فارم‌های صنعتی طیور استان انجام و به آزمایشگاه‌های مرجع سازمان دامپزشکی کشور ارسال شده است.

تکلوی از توزیع 120میلیون و 467 هزارو 723 دز واکسن طیور  در همین مدت خبر داد و افزود: این میزان واکسن برای پیشگیری از بیماری‌های مختلف  و واگیر دار طیور در بین مزارع و فارم‌های پرورش طیور استان مصرف شده است.

جدیدترین خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)

مدیرکل دامپزشکی استان ضمن تشکر و قدردانی از حمایت دستگاه‌های اجرایی مرتبط در همه گیری بیماریها از جمله آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سال 1396 در استان خواستار تعامل و همکاری بین بخشی  استانداری، سازمان‌های جهادکشاورزی و برنامه و بودجه، دادگستری، نیروی انتظامی، اداره کل حفاظت محیط زیست، راهداری و دانشگاه علوم پزشکی با دامپزشکی در راستای پیشگیری از شیوع احتمالی این بیماری در استان شد.

تکلوی تصریح کرد: با رصد و پایش انجام شده در حال حاضر استان اردبیل عاری از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در طیور صنعتی و بومی است واگر هشدارها و توصیه‌های بهداشتی دامپزشکی مورد توجه جدی قرار گیرد هیچگونه مشکلی در حوزه تولید مرغ و تخم مرغ وجود نخواهد داشت.

وی به مردم اطمینان داد گوشت مرغ بسته بندی شده هویت دار و تخم مرغ‌های موجود در بازار تحت نظارت بهداشتی دامپزشکی بوده و کاملاً سالم وبهداشتی است.

مطالب مرتبط

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
051-37573506
04  نشانی:
خراسان رضوی-مشهد-بلوار هنرور-هنرور4 پلاك 10.2
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری

 
چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰
 
2021 - Oct - 20