• امام جعفرصادق (علیه‌السلام): اُغزوا تُوَرِّثوا ابناءَكُم مَجداً. در جبهه‌های نبرد با دشمن همواره آماده و در راه خدا جهاد نمائید كه شرف و افتخار را بعد از خود برای فرزندانتان به یادگار خواهید گذاشت. (وسائل، ج ١١، ص ٩)
  • امام على عليه السلام:اللّه َ اللّه َ في عاجِلِ البَغيِ، و آجِلِ وَ خامَةِ الظُّلمِ،و سُوءِ عاقِبَةِ الكِبرِ: از خدا بترسيد، از خدا بترسيد، درباره عاقبت ناگوار ستم در دنيا و آخرت و از فرجام بدِ كبر و نخوت(نهج البلاغة: الخطبة ۱۹۲)
  • امام جعفرصادق(علیه‌السلام):لَو أَنَّ الناسَ أَدُّوا حُقوقَ اَموالِهِم لَكانوُا عایِشینَ بَخَیر. مردم اگر حقوق و واجبات مالی خود را ادا می‌کردند مسلّماً همه از یک زندگی مطلوب و رضایتبخشی برخوردار می‌شدند. (وسائل، ج ٦، ص ٢)
1
2
3
Delivery
Delivery
Delivery
اظهارات سوال برانگیز مسئول سازمان حمایت:
Time 1399-10-02 19:06 Time مردم مرغ نخورند؛ اصلاً تولید مرغ اشتباه استراتژیک است!
 
یک مقام مسئول سازمان حمایت در اظهارات سوال برانگیزی که احتمالا در راستای توجیه سوء مدیریت دولت در تنظیم بازار مرغ مطرح شده، گفته که اولا تولید مرغ یک اشتباه استراتژیک است، چون دان مرغ نداریم و ثانیاً، چرا باید همه مردم این همه مرغ بخورند؟!

به گزارش فاخته به نقل از خبرگزاری تسنیم  مهرداد ایزدی مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: مشکل اصلی افزایش قیمت‌ مرغ این بود که به موقع مواد اولیه تامین نشد و علت آن نیز نبود ساختار مشخص برای تامین مواد اولیه و دوگانگی در این زمینه و همچنین مشکلات تامین ارز بود که در نهایت باعث ضرر واحد تولیدی و مشکلاتی برای مردم شد. بنابراین به نظر می‌رسد لازم است در بخش بازرگانی کشور تمرکز ایجاد شود.  

وی با بیان اینکه اگر یک دستگاه متولی بحث واردات و بازار شود آن دستگاه مسئول خواهد بود، قانون خواهد داشت و پاسخگو خواهد بود، گفت: بنابراین دولت به عنوان دستگاه اجرایی این نیاز را می‌بیند که دستگاهی با این تمرکز ایجاد شود که لزوما همان دستگاه قبلی نیست و با توجه به شرایط جدید اقتصادی، این وزارتخانه باید هوشمند و با ساختار جدید باشد.  

ایزدی در ادامه در پاسخ به اینکه آیا سامانه‌هایی مثل سامانه جامع تجارت که تاکنون در این زمینه ایجاد شدند به نتیجه رسیدند یا نه؟ تصریح کرد: مشکل فقط در یک بخش نیست و نمی توانیم بگوییم فقط با ایجاد سامانه مشکل برطرف می‌شود. برای حل کردن مشکلات باید ابعاد مختلف را در نظر بگیریم. برای مثال این سوال مطرح می‌شود که آیا زمینه تولید مرغ در کشور وجود دارد، در حالی که دان از طریق واردات تأمین می‌شود؟ این یک اشتباه استراتژیک بود که یک زمانی واحد تولید مرغ ایجاد شده اما از طرف دیگر مجبوریم دان را وارد کنیم.  

به گزارش تسنیم، این اظهارات مقام مسئول سازمان حمایت که تولید مرغ در کشور را به دلیل وارداتی بودن دان مرغ، یک اشتباه استراتژیک می داند، باید فرار رو به جلو مسئولان قلمداد کرد تا به نوعی بی عرضه بودن دولت در تنظیم بازار مرغ و توزیع نهاده های دامی را توجیه کنند.

جدیدترین خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)

لازم به ذکر است که بانک مرکزی تمامی نهاده های دامی مورد نیاز کشور را به قیمت 4200 تومان تامین ارز کرده و واردات انجام شده، پس اگر قیمت مرغ دچار افزایش شده، ربطی به کمبود واردات دان ندارد بلکه ندانم کاری مسئولان حوزه تجارت و تنظیم بازار را نشان می دهد که اولا نظارت بر بازار و واردکنندگان را بلد نیستند و ثانیا در مدیریت و تدبیر مساله مشکل دارند، در یک جمله دچار سوء مدیریت هستند.

به نظر می رسد، به این آقای مسئول سازمان حمایت که هنوز مساله تحریم را به درستی درک نکرده و مساله ای به نام امنیت غذایی هم برایش مفهوم نیست، باید توجه داده شود که اشتباه استراتژیک تولید مرغ نیست بلکه واردات دان است و باید از دولتی که این آقا جز مسئولانش هست، سوال شود که چرا طی این هشت سال اقدامی در راستای خودکفایی کشور در حوزه تولید نهاده های دامی نکردند تا امروز در تولید مرغ به مشکل نخوریم.

وی در ادامه برای حل صورت مساله "بی عرضه بودن دولت در تنظیم بازار" افزود: از طرف دیگر طوری فرهنگ سازی شده که مردم همه مرغ مصرف می‌کنند، در حالی که می‌توانند از ماهی استفاده کنند که ارزش غذایی آن خیلی بیشتر از مرغ است. بنابراین یک تغییر سیاست و تغییر استراتژیک نیاز است.  

این مقام مسئول با اشاره به اشتباه بودن انحصار در واردات نهاده های دامی، تصریح کرد: این موضوع در اختیاد سازمان حمایت نیست، اما اگر ساختار مشخص و منسجمی مانند وزارت بازرگانی وجود داشته باشد می‌تواند وظیفه تامین و بخشی از اختیار سایر دستگاه را در اختیار بگیرد و با تمرکز در بخش واردات اجازه ایجاد رانت را ندهد.  

وی همچنین با اشاره به لزوم تغییر برخی قوانین تصریح کرد:  برای مثال در سال‌های اخیر بارها اعلام کردیم که میزان جریمه متخلفان صنفی رقم خیلی کمی است.

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
051-37573506
04  نشانی:
خراسان رضوی-مشهد-بلوار هنرور-هنرور4 پلاك 10.2
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری