• امام جعفرصادق (علیه‌السلام): اُغزوا تُوَرِّثوا ابناءَكُم مَجداً. در جبهه‌های نبرد با دشمن همواره آماده و در راه خدا جهاد نمائید كه شرف و افتخار را بعد از خود برای فرزندانتان به یادگار خواهید گذاشت. (وسائل، ج ١١، ص ٩)
  • امام على عليه السلام:اللّه َ اللّه َ في عاجِلِ البَغيِ، و آجِلِ وَ خامَةِ الظُّلمِ،و سُوءِ عاقِبَةِ الكِبرِ: از خدا بترسيد، از خدا بترسيد، درباره عاقبت ناگوار ستم در دنيا و آخرت و از فرجام بدِ كبر و نخوت(نهج البلاغة: الخطبة ۱۹۲)
  • امام جعفرصادق(علیه‌السلام):لَو أَنَّ الناسَ أَدُّوا حُقوقَ اَموالِهِم لَكانوُا عایِشینَ بَخَیر. مردم اگر حقوق و واجبات مالی خود را ادا می‌کردند مسلّماً همه از یک زندگی مطلوب و رضایتبخشی برخوردار می‌شدند. (وسائل، ج ٦، ص ٢)
1
2
3
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1399-07-06 08:17 Time موش غول پیکری که مدال شجاعت گرفت!
 
موسسه دامپزشکی انگلیس (PDSA)، مدال طلای شجاعت خود را به موش صحرایی غول پیکر آفریقایی اهدا کرد.

به گزارش فاخته به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، یک موش غول پیکر آفریقایی روز گذشته به دلیل کمک در کشف مین‌های زمینی در کامبوج یک جایزه معتبر را از آن خود کرد. موسسه دامپزشکی PDSA مدال طلای خود را به Magawa (موش غول پیکر آفریقایی) به دلیل پاکسازی مین‌های مرگبار در کامبوج اهدا کرد. او اولین موش صحرایی بوده که برنده این عنوان شده است. این موش باهوش بیش از ۱۴۱ هزار متر مربع زمین (تقریبا ۲۰ زمین فوتبال) را در کشور‌های جنوب شرقی آسیا پاکسازی کرده که باعث کشف ۳۹ مین زمینی و ۲۸ مهمات منفجر نشده شده است.

این مین‌ها میراث تلخ جنگ‌های داخلی در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ است. طبق داده‌های مرکز اقدام مین کامبوج (CMAC) تا کنون ۶ میلیون مین کشف نشده باقی مانده است. موسسه غیر دولتی پاک سازی مین (Halo Trust)، اعلام کرده است که از سال ۱۹۷۹ تاکنون بیش از ۶۴ هزار کشته و بیش از ۲۵ هزار فرد قطع عضو در کامبوج ثبت شده است.

موش‌ها چگونه مین‌ها را کشف می‌کنند؟
حال ممکن است این سوال پیش بیاید که Magawa چگونه مین‌ها را کشف می‌کند؟ پاسخ آن ساده است؛ به آن‌ها آموزش داده می‌شود که یک ترکیب شیمیایی در مواد منفجره و همچنین فلزات قدیمی را تشخیص دهند. با این کار آن‌ها به سرعت مین‌ها را پیدا می‌کنند. بعد از یافتن ماده منفجره، قسمت بالایی را می‌خراشند تا نشانه گذاری شود و به نیرو‌های انسانی هشدار می‌دهند. این آموزش یک سال طول می‌کشد.

وزن Magawa فقط ۲/۱ کیلوگرم و طول آن ۷۰ سانتی‌متر است که به علت سبک بودن باعث می‌شود تا بتواند بدون تحریک مین‌های زمینی از بین آن‌ها عبور کند. به گفته مسئولین آموزش، این موش می‌تواند در کمتر از نیم ساعت منطقه یک زمین تنیس را جستجو کند، کاری که یک انسان با فلزیاب در چهار روز انجام می‌دهد. سن بازنشستگی این قهرمان کوچک، هفت سال بوده و عمر این موش غول پیکر آفریقایی هشت سال است.

 

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
 051-37573506
04  نشانی:

مشهد- بلوار عبدالمطلب- عبدالمطلب 11- لاله 1

04   پیام کوتاه:
   30003300887766
04    ایمیل:
   info @ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری

 
پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹
 
13 - ربيع أول - 1442
 
2020 - Oct - 29